Zamknij
REKLAMA

piątek, 22.11, godz. 12.00 14.00

Od 22.11.2019 do 22.11.2019

Żelazowa Wola

Bilety: 1 zł

22 listopada o godz. 14.00 zapraszamy do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli na koncert kameralny zespołu Arte dei Suonatori „W XIX-wiecznym salonie”. Orkiestra przeniesie nas do początków doby romantyzmu, kiedy wieczory muzyczne były powszechną formą spędzania wolnego czasu. Usłyszymy wykonane na instrumentach historycznych kompozycje: Fantazję na fortepian F-dur Marii Szymanowskiej – pianistki, która odniosła sukces w Europie i otworzyła słynny salon w Petersburgu, Kwartet fortepianowy g-moll Józefa Elsnera, zapamiętanego przez historię nauczyciela Chopina, ale także wybitnego twórcy życia muzycznego w Warszawie, dyrektora Teatru Narodowego, autora oper, symfonii, mszy i muzyki kameralnej. Wydarzenie uzupełni prosta melodia stanowiąca echo wczesnego romantyzmu, Largo z pochodzącej z dojrzałego okresu twórczości Chopina Sonaty g-moll op. 65 na wiolonczele? i fortepian. Zwieńczeniem uczty muzycznej będzie wysłuchanie Kwartetu fortepianowego g-moll KV478 Wolfganga Amadeusza Mozarta, arcydzieła kameralnego, bogatego w rozmaite myśli muzyczne, od lirycznych i śpiewnych, poprzez dramatyczne, na popisowych skończywszy.

O godz. 12.00 zespół Arte dei Suonatori wystąpi także z programem dla dzieci „Frycek idzie na koncert”. Dowiemy się, jakie są cechy muzyki kameralnej i jak fortepian, wiolonczela i skrzypce z epoki Chopina różnią się od współczesnych instrumentów? Czy ulubiony instrument Fryderyka miał przodków? Jakiej muzyki słuchał artysta i jaki rodzaj koncertów preferował jako wykonawca? Koncert edukacyjny w Żelazowej Woli niczym wehikuł czasu przeniesie nas do salonu z początków XIX wieku, na którym mały Frycek występował jako małoletnie dziecko, a także zachwycał się muzyką swoich mistrzów oraz współczesnych sobie twórców. Dowiemy się, za co cenił Mozarta i z jakich części składa się jego Kwartet fortepianowy g-moll KV478. Przyjrzymy się kopii rękopisu utworu Mozarta, który Muzeum Chopina posiada w swoich zbiorach oraz ustalimy dlaczego autografy muzyczne to najcenniejsze skarby kolekcji. Usłyszymy utwory Marii Szymanowskiej, której rok obchodzimy, cenionej przez krytyków za "czarującą prostotę", zestawiając jej twórczość z fragmentem dzieła Fryderyka. Opowiemy o środkach muzycznych jakimi na salonach muzycznych zachwycali pianiści, w tym figuracjach czy śpiewnej kantylenie. Zapoznamy się z kilkoma technikami pianistycznymi oraz skalą wyrazową w muzyce Mozarta i Szymanowskiej. Koncertu wysłuchamy z… młodym Fryckiem!

Bilety w cenie 1 zł dostępne są na stronie biletowej NIFC oraz w kasach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Serdecznie zapraszamy.

Fot. Małgorzata Kazur / NIFC.

 


wtorek, 14 lipca 2020

środa, 15 lipca 2020sobota, 18 lipca 2020

czwartek, 16 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020niedziela, 19 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020

niedziela, 19 lipca 2020