Zamknij

Woda twarda jak kamień? Czas na zmiany!

09:42, 25.09.2023 Aktualizacja: 09:20, 26.09.2023
www.depositphotos.com www.depositphotos.com

Nie ma na świecie zasobu cenniejszego niż czas. Stracony już nigdy nie powróci, dlatego lepiej go nie trwonić. Warto natomiast sięgnąć po nowoczesne technologie, które ułatwiają codzienne czynności. Na początek doskonale sprawdzi się zmiękczacz wody. Dzięki niemu zapomnisz czym jest twarda woda, a przy okazji oszczędzisz czas, pieniądze i nerwy.

Co nam kradnie twarda woda?

Jeśli z kranu płynie twarda woda, możesz się spodziewać, że usuwanie twardego, kamiennego nalotu z urządzeń AGD stanie się twoim nowym, codziennym rytuałem. Już na pierwszy rzut oka to strata czasu. Twarda woda kradnie nam jednak znacznie więcej. Po pierwsze, generuje wyższe rachunki za ogrzewanie. Po drugie ujmuje nam urody, powodując przesuszenie skóry i pogarszając ogólną kondycję włosów. Po trzecie, pozbawia nas przyjemności z jedzenia negatywnie wpływając na smak i aromat przyrządzanych posiłków i napojów. Zastanawiasz się, jak to w ogóle możliwe? Wszystkiemu winny jest skład wody. 

Czym jest twarda woda, czyli krótka lekcja chemii

Niemal każdy słyszał o twardej wodzie, ale niewiele osób wie, co tak naprawdę kryje się za tym pojęciem. Stopień twardości to jeden z podstawowych parametrów fizykochemicznych wody. Z czego wynika jego wartość? Przenikając przez glebę i skały, woda rozpuszcza, a następnie wchłania napotkane po drodze minerały, często wapń i magnez. To właśnie rozpuszczalne sole tych metali odpowiadają za ogólną twardość wody. 

W praktyce wyróżnia się twardość węglanową (przemijającą), która jest wynikiem obecności w wodzie jonów wodorowęglanowych i węglanowych oraz twardość niewęglanową spowodowaną występowaniem chlorków, azotanów i siarczanów. Według aktualnych norm, woda pitna może zawierać od 60 do 500 mg CaCO3/litr, przy czym:

  • mniej niż 100 mg CaCO3/l  - woda bardzo miękka,
  • 100 do 200 mg CaCO3/l - woda miękka,
  • 200-350 mg CaCO3/l - woda średnio twarda,
  • 350 do 550 mg CaCO3/l - woda twarda,
  • powyżej 550 mg CaCO3/l - woda bardzo twarda.

Woda dostępna na terenie naszego kraju jest zazwyczaj twarda lub średnio twarda. Co to oznacza w praktyce? Według dość ostrożnych szacunków, czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu roku taką ilość wody, w której znajduje się około 70 kg kamienia!

Nie ulega wątpliwości, że twarda woda to wiele uciążliwych problemów. Na szczęście można je łatwo rozwiązać, wystarczy bowiem zamontować zmiękczacz wody. O płynących z tej metody korzyściach możesz przeczytać więcej na stronie https://www.zmiękczacze.com.

Zmiękczacz wody - inwestycja, która się opłaca

Na rynku dostępne są aktualnie różnorodne systemy uzdatniania wody, a producenci wręcz prześcigają się w wymyślaniu coraz bardziej innowacyjnych urządzeń. Na tle istniejących rozwiązań, to właśnie zmiękczacze wody cieszą się największą popularnością wśród użytkowników wody z sieci wodociągowych i z własnych ujęć głębinowych. Ze względu na kompaktową budowę i niewielkie gabaryty doskonale sprawdzają się nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach w blokach.

Zmiękczacz wody to oszczędność i wygoda

Choć zakup zmiękczacza wody to niemały wydatek, należy go traktować w kategorii długofalowej inwestycji, która bez wątpienia przyniesie odczuwalne oszczędności. Podstawowym celem montażu zmiękczacza wody jest ochrona sprzętu AGD i urządzeń podłączonych do instalacji wodociągowej w budynku. W tym miejscu warto posłużyć się przykładem. Zasilany twardą wodą kocioł grzewczy może sprawiać kłopoty z powodu kamienia osadzającego się na wymienniku ciepła. W efekcie spada wydajność pracy urządzenia i czeka nas kosztowny serwis. Według statystyk, woda pozbawiona jonów wapnia i magnezu podnosi efektywność grzewczą instalacji nawet o 20%. To jednak nie wszystko.

Miękka woda to także mniejsze wydatki związane ze sprzątaniem. Wynika to z jej niższego napięcia powierzchniowego. W takiej wodzie lepiej rozpuszczają się detergenty wytwarzając przy tym więcej aktywnej piany. Finalnie zużywasz ich mniej, osiągając ten sam efekt czyszczenia. Dodatkowo oszczędzasz czas, bo kamienia kotłowego jest po prostu mniej. 

Wygodne rozwiązanie dla całej rodziny

Wbrew powszechnej opinii montaż zmiękczacza nie oznacza bynajmniej, że woda zostanie zmiękczona do zera stopni niemieckich. Przyjmuje się, że 1 stopień niemiecki odpowiada 10,00 mg CaO na 1 litr wody lub 17,86 mg CaCO3 na litr wody. Użytkownik może łatwo regulować tą wartość poprzez mieszanie wody uzdatnionej z nieuzdatnioną. To najprostszy sposób, aby dopasować stopień twardości wody do potrzeb swojej rodziny oraz indywidualnych preferencji każdego użytkownika.

Jak wybrać zmiękczacz wody? 

Kiedy zapadnie decyzja o zakupie zmiękczacza wody, kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego urządzenia. Warto zrobić to z głową. Od tego kroku zależy bowiem efektywność pracy urządzenia, a także koszty jego eksploatacji. W doborze konkretnego modelu z pewnością pomoże aktualny ranking zmiękczaczy wody, a także postępowanie według sprawdzonego schematu. 

Zaczynamy od określenia twardości wody. Można to zrobić samodzielnie za pomocą specjalnego testu lub wysłać próbkę wody do akredytowanego laboratorium. Dopiero znając ten parametr, można dobrać odpowiedni zmiękczacz wody. Dlaczego to takie ważne? Otóż złoże, na którym zachodzi wymiana kationów wapnia i magnezu na kationy sodowe musi mieć odpowiednią zdolność jonowymienną, aby sobie poradzić ze zmiękczaniem pomiędzy kolejnymi regeneracjami. Dodatkowo, należy uwzględnić takie kwestie, jak:

  • liczba użytkowników wody,
  • średnia ilość zużywanej wody w ciągu doby,
  • maksymalne chwilowe zapotrzebowanie na wodę,
  • liczba punktów czerpalnych. 

Decydując się na zakup konkretnego modelu, przed dokonaniem transakcji, warto zasięgnąć opinii specjalisty. Olbrzymia dostępność tego typu urządzeń na rynku sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Miękka woda to ciągły strumień korzyści

Nie ulega wątpliwości, że użytkowanie wody o niskim stężeniu jonów wapnia i magnezu niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Decydując się na montaż zmiękczacza wody, zyskujesz coś więcej niż tylko brak kamiennego osadu na dnie czajnika. Miękka woda oznacza także spore oszczędności w kontekście domowego budżetu, ale to nadal wszystko. Kupując zmiękczacz wody dostajesz w gratisie więcej wolnego czasu na to, co naprawdę lubisz robić. 

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%