Zamknij
REKLAMA

REKLAMA
11:13, 18.03.2019
W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dla nas - mieszkańców ziemi sochaczewskiej to okazja do uczczenia pamięci walczących i poległych podczas kampanii wrześniowej – bitwy nad Bzurą. Na terenie powiatu sochaczewskiego przewidziano wiele projektów i przedsięwzięć związanych z tą rocznicą, przypominających m.in. o bohaterach tych imiennych i bezimiennych września 1939 r. Do wydarzeń sprzed 80 lat będziemy powracać często, rozmawiając m.in. z historykami, ale i ich pasjonatami. Dziś, o bitwie nad Bzurą rozmawiamy z Jakubem Wojewodą, kustoszem, kierownikiem Działu Historii w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. Oto pierwsza część wywiadu.
11:57, 13.03.2019
Spotkanie towarzyskie w artystycznym otoczeniu - tak można podsumować Spotkania ze Sztuką, które odbywają się w Jezioranach. Przed nami kolejne takie spotkanie, tym razem z nowością w postaci projekcji filmów.
20:59, 08.03.2019
- Naprawdę jaka jesteś, nie wie nikt – właśnie te słowa, autorstwa Jonasza Kofty, z piosenki Bogusława Meca „Jej portret” stały się motywem przewodnim benefisu Jolanty Kawczyńskiej, jaki 8 marca odbył się w Sochaczewskim Centrum Kultury w Sochaczewie. I wybrzmiały szczególnie wymownie. Prowadzący, goście, przyjaciele próbowali odgadnąć, jaka jest artystka. Czy im się udało? Czy to możliwe, by mogło im się udać?
12:12, 07.03.2019
Jola Kawczyńska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych mieszkanek Sochaczewa. Od 40 lat wzbogaca naszą lokalną społeczność swoim talentem, charyzmą i po prostu dobrem. Trudno obliczyć, ile osób może zawdzięczać jej swoje muzyczne drogi. W najbliższy piątek w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie odbędzie się pierwszy w historii benefis artystki.
11:22, 07.03.2019
7 kwietnia 2019 r. w Sochaczewskim Centrum Kultury o godz. 18:00 odbędzie się spektakl "Kłamstwo", autorstwa francuskiego dramaturga, Floriana Zellera.
17:41, 01.03.2019
Za nami XI Muzealne Spotkania z Niezłomnymi. W piątek 1 marca w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą zebrani spotkali się z opowiedzianą, ale i żywą historią. Mogli wysłuchać nie tylko wykładów biograficznych na temat żołnierzy wyklętych związanych z okolicami Bzury, ale też spotkać się z nimi bezpośrednio. Ważnym punktem programu był „AK Socha” - pokaz premierowy trailera do powstającego filmu dokumentalnego „Skowronek – żołnierze Sochaczewa.
1
12:15, 01.03.2019
Ostatniego dnia lutego Szkoła Podstawowa w Gawłowie obchodziła Dzień Babci i Dziadka. Choć w kalendarzu święto dziadków obchodzone jest w styczniu, warto było czekać na widowisko, które przygotowała społeczność szkolna.
13:31, 28.02.2019
Ten spektakl spowodował owacje na stojąco, śpiew i taniec całej widowni, a wreszcie długie wspomnienia, które sprowadzić można do tezy, że o przedstawieniu nie da się zapomnieć. I z tego powodu czas, by „Lata 20-te i 30-te” ujrzała szersza publiczność. 2 marca zapraszamy do pałacu w Gawłowie na znakomity i klimatyczny występ uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Kątach.
15:09, 25.02.2019
W piątek 1 marca odbędzie się finał konkursu wiedzy o żołnierzach wyklętych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, gimnazjów i ostatnich klas szkół podstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego. Takie konkursy organizowane są w trzech powiatach: sochaczewskim, żyrardowskim i gostynińskim.
15:01, 25.02.2019
Kreatywna biblioteka to hasło, które towarzyszy sieci współpracy nauczycieli bibliotekarzy z powiatu sochaczewskiego w tym roku szkolnym. Ostatnie warsztaty (środa 20 lutego br. ) Escape Room w bibliotece, właściwie Pokój zagadek w bibliotece, pokazały, że biblioteka szkolna z pewnością może być miejscem twórczej zabawy.
13:40, 22.02.2019
Zaroiło się w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą od mrówek, małp i ptaków, a to za przyczyną prezentowanej tam wystawy. Wystawa dzikiej przyrody wędruje po Polsce i Europie, co powinno wzmagać chęć jej zobaczenia, a jest co oglądać.
14:45, 21.02.2019
- Każde dziecko rodzi się z dużym potencjałem muzycznym, jeśli nie rozwiniemy go do 3 roku życia, później nie będzie już takiej szansy. Maleńkie dzieci doskonale potrafią osłuchać się z różnymi rodzajami muzyki, różnymi dźwiękami i skalami – mówi Magdalena Jaworska, prowadząca zajęcia gordonowskie w Sochaczewie.
11:17, 21.02.2019
Do świąt wielkanocnych jeszcze mamy trochę czasu. Akurat tyle, by się właściwie do nich przygotować, skompletować wszelkie niezbędne tradycyjne artykuły dekoracyjne. Okazją do tego będzie niewątpliwie kiermasz świąteczny „Wielkanoc na Mazowszu” organizowany corocznie w Niedzielę Palmową przez Starostwo Powiatowe we współpracy z Hotelem Chabrowy Dworek. W tym roku będzie to druga niedziela miesiąca, przypadająca 14 kwietnia. Od poniedziałku, 4 marca rozpoczyna się przyjmowanie zgłoszeń wszystkich chętnych twórców i wystawców, pragnących zaprezentować i podzielić się swoimi pracami.
15:37, 20.02.2019
Koncert karnawałowy w sochaczewskiej Szkole Muzycznej jest już zdecydowanie tradycją. Każdego roku w styczniu lub lutym placówka przygotowuje taką rozrywkę - na najwyższym poziomie - dla wszystkich mieszkańców. Zazwyczaj występuje dobrze znany sochaczewianom Big-Band Bernarda Pacholskiego. I tak będzie w tym roku. Usłyszymy znane, przyjemne dla ucha standardy jazzowe. Wydarzenie poprowadzi Marta Pacholska - Panasiuk, wicedyrektor PSM w Sochaczewie.
2
19:41, 16.02.2019
16 lutego miała miejsce druga premierowa odsłona albumu „Gawłów. Czas i przestrzeń” autorstwa Marka Orzechowskiego. Publikacja została wydana wysiłkiem Fundacji Ochrony Zabytków Mazowsza z siedzibą w gawłowskim pałacu.
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone