Zamknij

Jednodniowe zwiedzanie Lizbony – plan wycieczki

09:40, 13.10.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 09:53, 13.10.2023

Lizbona – stolica Portugalii położona przy ujściu rzeki Tag – to połączenie nowoczesnych apartamentowców i biurowców z tradycyjnymi dzielnicami pełnymi zabytków. Nic więc dziwnego, że stanowi popularny cel wycieczek i wyjazdów typu city break – oto polecany plan zwiedzania Lizbony jeśli na pobyt w tym mieście mamy tylko jeden dzień.

Lizbona to świetne miejsce na urlop pełen kultury, historii i relaksu. Choć jest tam tyle zabytków i atrakcji turystycznych, że ich zwiedzanie można by rozłożyć nawet na tydzień, to jednak przy dobrym zaplanowaniu pobytu da się zobaczyć najważniejsze miejsca w Lizbonie w zaledwie jeden dzień. Oto nasz przykładowy plan wycieczki (źródło www.fostertravel.pl/wycieczki/portugalia/wybrzeze-lizbonskie/portugalia/wybrzeze-lizbonskie/lizbona/) .

Lizbona w jeden dzień – co zobaczyć?

W jednodniowym zwiedzaniu Lizbony na pewno pomoże charakterystyczny tramwaj nr 28, czyli jedna z najsłynniejszych w całej Europie turystycznych linii tramwajowych, która przebiega przy wielu znanych zabytkach miasta. Charakterystyczne żółte wagoniki mkną po torach przez całe miasto, obejmując swoim zasięgiem m.in. dzielnice Alfame, Baixe, Chiado oraz Bairro Alto. Kursują one co 8-15 minut, od 5:40 rano do 23:30, a cały przejazd trwa około 50 minut. Dokładny rozkład jazdy znaleźć można na każdym przystanku.

  • Katedra Se

Tramwajem nr 28 dojechać można do katedry Se – najsłynniejszej i najpiękniejszej ze wszystkich lizbońskich katedr. Jej budowa rozpoczęła się w XII wieku, kiedy pierwszy król Portugalii Alfonso Henriques odbił Lizbonę z rąk Maurów. Pierwsza wersja świątyni została ukończona w XIII wieku, z czasem była przebudowywana, modernizowana, a obecny kształt uzyskała na początku XX wieku.

Katedra Se jest zbudowana na planie krzyża z trzema nawami, ma grube mury oraz dwie wieże zwieńczone flankami. Zachwyca gotycką architekturą, a uwagę turystów przykuwa m.in. unikalna rzeźba Piety. Katedra jest czynna codzienna od 9:00 do 18:30 – ostatnie wejście odbywa się o godz. 18:00.

  • Cmentarz Przyjemności

Jadąc dalej tramwajem nr 28 można wysiąść przy cmentarzu dos Prazeres, co po polsku brzmi dość szokująco – jest to bowiem… Cmentarz Przyjemności. Oryginalna nazwa idzie w parze z jeszcze oryginalniejszą architekturą, bo nie ma tam tradycyjnych nagrobków – zmarli są chowani w domkach z oknami, firankami, a nawet drzwiami.

Bardzo ciekawa jest historia Cmentarza Przyjemności. Powstał on w 1833 r. – w okresie, kiedy Lizbona zmagała się z epidemią cholery i potrzebne było nowe miejsce do grzebania zmarłych. Jego nazwa wzięła się natomiast od nazwy starej farmy – dos Prazeres, na terenie której powstał cmentarz. Są tam pochowani najznamienitsi Portugalczycy: słynna śpiewaczka fado Amalia Rodrigues, poeta Fernando Pessoa, pisarz Antonio Tabucchi czy malarz Jose Malhoa.

  • Klasztor hieronimitów

Z Cmentarza Przyjemności można udać się do Belem – jednej z historycznych dzielnic Lizbony położonej nad Tagiem, znanej m.in. z budynków zdobionych charakterystycznymi portugalskimi kaflami oraz restauracji serwujących doskonałe owoce morza. Cała ta dzielnica jest świetnym miejscem do spacerów, ale w szczególności warto zwiedzić imponujący klasztor hieronimitów, zbudowany w stylu manuelińskim, będącym unikalnym połączeniem stylu renesansowego i gotyckiego. Znaleźć tam można m.in. grobowiec Vasco da Gamy – jednego z największych odkrywców w dziejach świata. Klasztor jest wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

  • Zamek św. Jerzego

Niedaleko klasztoru – nad rzeką Tag – znajduje się Pomnik Odkrywców. Dalej można zobaczyć Most 25 Kwietnia, będący repliką mostu Golden Gate w San Francisco, a po drugiej stronie rzeki pomnik Chrystusa Króla, podobny do monumentu z Rio de Janeiro. Z klasztoru można udać się na plac Comercio, gdzie znajduje się pomnik króla Józefa I – z placu widać zamek św. Jerzego i to tam warto zakończyć całodzienną wędrówkę po Lizbonie. Jest to jeden z najważniejszych i najpiękniejszych zabytków Lizbony, górujący nad całym miastem. Został wybudowany w XII wieku przez Maurów – do XIV wieku był główną siedzibą królów, później opustoszał, a do świetności przywrócono go w latach 30. XX wieku. Można tam zobaczyć ruiny królewskiego pałacu, ogród zamkowy, optyczny system soczewek i luster, wystawę archeologiczną, a ze wzgórza rozpościera się piękny widok na całą Lizbonę.

W stolicy Portugalii jest wiele miejsc wartych zwiedzenia – wycieczek do Lizbony warto szukać np. na popularnych portalach turystycznych, dostosowując długość i plan pobytu do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, opcja last minute i first minute może pozwolić na zaoszczędzenie nawet kilkudziesięciu procent od wyjściowej ceny wycieczki.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%