Zamknij
REKLAMA

sobota, 26.10, godz. 19.00

Płock

Bilety: Wstęp wolny

Pamiętacie „Ściganego” A. Davisa z 1993 rok? Młodsze o 30 lat „Dotknięcie nocy” Stanisława Barei opiera się na podobnym pomyśle. I mimo że Jerzy Kozakiewicz to nie Harrison Ford, a Wiesław Gołas nie jest Tommym Lee Jones’em to film trzyma poziom i napięcie. Dodatkowym atutem są zdjęcia Płocka z epoki Władysława Gomułki i Józefa Cyrankiewicza.

Zapraszamy na kolejną odsłonę Filmowego Płocka. Tym razem w Kinie za Rogiem pokażemy drugi chronologicznie, po komedii „Mąż swojej żony”, film Stanisława Barei – otoczonego dziś kultem autora „Misia” i „Bruneta wieczorową porą”, mistrza satyry i wytrwałego tropiciela PRL-owskich absurdów.

Pokaz odbędzie się 26 października 2019 o godz. 19 w Kinie za Rogiem w Płocku. Bezpłatne zaproszenia są dostępne w kasie kina od 11 października.

„Dotknięcie nocy” uważane jest za pierwszy ekranowy „kryminał” w peerelu, jedyny, nie licząc serialu „Kapitan Sowa na tropie”, w dorobku tego reżysera.

Kanwą kinowego debiutu Stanisława Barei były wypadki autentyczne. W drugiej połowie lat pięćdziesiątych na szosie pod Pleszewem na jadący z banku samochód napadli nieznani sprawcy. Nie tylko ograbili konwój, ale zabili jeszcze cztery osoby – dwie kasjerki, strażnika i kierowcę. W utworze Barei jest podobnie. Reżyser opowiada całą historię z punktu widzenia przestępcy. Widz zatem od początku wie, kto jest czarnym charakterem.

WIĘCEJ: https://kinopokis.pl/filmowy-plock-ze-stanislawem-bareja/