Zamknij
REKLAMA

niedziela, 24.11

Od 24.11.2019 do 24.11.2019

Sochaczew, ul. Licealna 18

Zapraszamy do  Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie na Dzień kolejarza. Tego dnia ulgowe bilety wstępu do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie oraz inne dodatkowe atrakcje, w tym wernisaż wystawy czasowej pt. „Jeszcze jedna podróż” – cykl osiemnastu obrazów o tematyce kolejowej autorstwa Romana Pieńkowskiego

Święto to ma długą, sięgającą XIX w. tradycję, a jego ranga i znaczenie zmieniały się wraz z przemianami historycznymi czy społeczno-gospodarczymi w naszym kraju. W 1981 r. datę wydarzenia ustanowiono ostatecznie na 25 listopada, kiedy wspominamy św. Katarzynę Aleksandryjską, patronkę kolejarzy. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie, chcąc przypomnieć o tym, jakże ważnym, święcie, po raz kolejny włącza się w jego obchody. 


W ramach wydarzenia zaplanowaliśmy wyjątkowe atrakcje dla wszystkich naszych gości. Najważniejszą z nich przewidzieliśmy na godziny popołudniowe, a będzie to wernisaż wystawy malarskiej Romana Pieńkowskiego zatytułowanej "Jeszcze jedna podróż". Roman Pieńkowski urodził się w Gryfinie, obecnie zaś mieszka w Białej Podlaskiej. Ukończył studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tworzy głównie w technice olejnej, ale nie stroni też od akwareli, rysunku czy form przestrzennych. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest ponadto autorem kilku wydawnictw w postaci tek rysunkowych i malarskich, które prezentują zabytkową architekturę Białej Podlaskiej i okolic. Opisywana ekspozycja to cykl osiemnastu obrazów o tematyce kolejowej namalowanych w latach 2017-2018. Według słów samego artysty jego dzieła są wyrazem fascynacji starymi lokomotywami i stanowią sentymentalną podróż w lata dzieciństwa i młodości, kiedy popularne ciuchcie były wpisane w otaczający pejzaż, przyciągając uwagę monumentalnymi rozmiarami, całą gamą odgłosów, zapachów, widowiskowością wyrzucanych w górę i na boki kłębów dymu i pary, pięknem ogromnych, malowanych na czerwono kół czy pracą obracających koła wiązarów. Dzisiaj budzą tęskne wspomnienia dawnych podróży, dworców i wagonów przesiąkniętych zapachem dymu czy nocnych peronów oświetlonych mdłym światłem latarni. Obrazy podzielone są na dwie grupy, z których jedna przedstawia lokomotywy, temat zaś drugiej stanowią pejzaże widziane z okien wagonów. W tej swoistej reminiscencji pomogą również ciekawe eksponaty kolejarskie będące scenograficznym dopełnieniem wystawy. Na tę wyjątkową uroczystość zapraszamy do Centrum Edukacyjno-Turystycznego przy ul. Licealnej 18. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16:00. W związku z tym w godzinach 15:30–18:00 będą obowiązywały bezpłatne bilety wstępu do muzeum.


W programie muzealnych obchodów Dnia Kolejarza dla odwiedzających przygotowaliśmy również inne niespodzianki. Przez cały dzień wszyscy chcący lepiej poznać zabytkowe lokomotywy, wagony i inne pojazdy wąskotorowe z naszych zbiorów będą mieli możliwość wzięcia udziału w muzealnej grze terenowej z nagrodami pt. "Skarby wąskotorowych szlaków". Z kolei o godzinie 14:00 grupom zorganizowanym (po wcześniejszej rezerwacji) proponujemy bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem naszego skansenu. Ponadto w godzinach otwarcia placówki zapraszamy naszych gości do zapoznania się z wystawami stałymi i czasowymi, w tym z m.in. z udostępnioną w tym roku makietą kolejową pn. "Sochaczewska Kolej Dojazdowa".

W trakcie imprezy w godzinach 9:00–15:30 będą obowiązywać specjalne zniżki, tj. bezpłatne bilety wstępu dla byłych i obecnych pracowników kolei za okazaniem legitymacji służbowej, bezpłatne bilety wstępu dla dzieci do 7. roku życia, a dla pozostałych normalne bilety wstępu ze zniżką 50%. Przypominamy również, że przez cały najbliższy weekend uczestniczymy w akcji "Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny", a zatem normalne bilety wstępu w cenie biletów ulgowych obowiązują również w dniach 22 i 23 listopada.


wtorek, 14 lipca 2020

środa, 15 lipca 2020sobota, 18 lipca 2020

czwartek, 16 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020niedziela, 19 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020

sobota, 18 lipca 2020

niedziela, 19 lipca 2020