Zamknij
REKLAMA

niedziela, 02.06, godz. 18.00

Sochaczew, ul. 15 sierpnia 83

W ramach programu Instytut Muzyki i Tańca Scena dla tańca 2019 kolektyw HOTELOKO movement makers zaprezentuje w czerwcu w Sochaczewskim Centrum Kultury spektakl „Insta Show” w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz oraz w reżyserii i dramaturgii Agaty Życzkowskiej. Drugi spektakl zostanie zaprezentowany w Konińskim Centrum Kultury i Sztuki w listopadzie. W spektaklu biorą udział młodzi, zdolni tancerze i performerzy w wieku 14-17, wybrani do projektu w drodze castingu. Instagram jest pretekstem do opowiedzenia o młodym pokoleniu poprzez ruch i story telling.


Twórczynie projektu zachęcają młodych performerów do tego, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków. Punktem wyjścia do rozmów i poszukiwań materiału ruchowego jest temat treści zamieszczanych przez młodzież na jednym z internetowych narzędzi społecznościowych - Instagramie - niezwykle popularnym medium wśród młodego pokolenia.
To, co jest esencją tego projektu, to fakt, że Magdalena Przybysz i Agata Życzkowska realizują performans dla młodzieży i dorosłych, w którym pragną oddać wypowiedź młodym performerom. W ten sposób chcą wydobyć autentyczność i artystyczną szczerość przekazu.

INSTA SHOW
HOTELOKO movement makers
MAGDALENA PRZYBYSZ / AGATA ŻYCZKOWSKA

2.06.2019 / godz. 18:00
Sochaczewskie Centrum Kultury / SCK
ul. 15 sierpnia 83 / Sochaczew
Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla tańca 2019.
WSTĘP WOLNY
Rezerwacja bezpłatnych zaproszeń: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl


Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz
Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska
Wykonanie: Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Malwina Polańska, Hanna Snochowska, Karina Szutko
Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’ / HOTELOKO movement makers
Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
Partnerzy: Sochaczewskie Centrum Kultury, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, PROM Kultury Saska Kępa
Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa


------------------------------------

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się w 2016 z powstałego w 2011 r. Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka i producentka Agata Życzkowska. Od tego momentu artystka tworzy go wraz z choreografami: Wojciechem Grudzińskim oraz Magdaleną Przybysz poruszając się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego. Wspólnie realizują oni projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne.

Dlaczego HOTELOKO?
Ponieważ kolektyw z założenia nie ma swojej stałej siedziby i jest otwarty na ciągłe przemieszczanie się (HOTEL), stawia na szaleństwo (hiszp. LOCO-czytaj LOKO-szalony), zwraca uwagę na zapisane w oku doświadczenie (OKO).

Dlaczego movement makers?
Ponieważ głównym narzędziem opowiadania jest ruch (choć zespół śmiało wplata w swoje performansy również muzykę i słowa.)

Kolektyw zrealizował następujące spektakle: ”frau/mujer/femme”, „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers”, „Darklena”, „Insta Show” i „frau blush”. Wspólnie wypracowali oni swój własny język, nieco freakowy styl taneczny stawiający na różnorodność wynikającą z odmiennych korzeni performerów.
U aktorki Agaty Życzkowskiej królują cekiny, które pojawiają się w każdym jej spektaklu. Lśnienie jest zamierzonym obrazem, a definiuje je zdanie: „Mieszkam w cekinowej kuli”.
Magdalena Przybysz fascynuje się metodami somatycznymi, zwłaszcza Body Mind Centering, ruchem autentycznym oraz wątkami feministycznymi.
Wojciech Grudziński to klasycznie wykształcony tancerz, przedstawiciel pokolenia Y, który choreografię łączy z elementami groteski i dynamiką przemian lat 90.

Cechą charakterystyczną prac HOTELOKO movement makers jest nieprzewidywalność i angażowanie widzów do udziału w spektaklach. W wielu scenach widzowie performatywnie współtworzą świat wraz z artystami. Główną ideą jest zacieranie granicy pomiędzy widzem i performerem, odwracanie ról oraz gra z oczekiwaniami. Najważniejszym kryterium jest kryterium szczerości. HOTELOKO realizuje spektakle, które dotykają rzeczywistości, dramaturgia powstaje z inspiracji dzisiejszym światem w Polsce i za granicą. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom. Artyści pracują głównie w Warszawie, ale także współpracują z zagranicznymi partnerami.

MAGDALENA PRZYBYSZ
Choreografka, performerka, tancerka. Jest jedną z bohaterek książek o tańcu Anny Królicy „Pokolenie solo” oraz Witolda Mrozka „Nowy taniec”. Stypendystka Ministra Kultury 2013 w dziedzinie taniec, stypendystka Solo Projekt 2009 Art Station Foundation by Grażyna Kulczyk, absolwentka Psychologii Stosowanej UJ w Krakowie. Rozpoczęła swoją taneczną drogę artystyczną w 2003 roku w Krakowie w Eksperymentalnym Studio Tańca (EST) Iwony Olszowskiej. Jej prace powstają często jako kooperacja z artystami innych dziedzin i pokazywane są podczas ważnych wydarzeń kulturalnych takich jak Festiwal Malta („Przesilenie letnie”), CSW w Warszawie, Łodzi, Toruniu w ramach programu Scena dla Tańca z ramienia Instytutu Muzyki i Tańca („Strange Lóóp”) w CSW w Warszawie, podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu („Wytnij-wklej”), Cricoteca w Krakowie („Dancing for the Birds, They watching Us”), na Festiwalu UNITHEA we Frankfurcie czy Tanztage w Berlinie („Mój Poland Drive”).
Obecnie współtworzy wraz z Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim kolektyw HOTELOKO movement makers. m.in. zrealizowała choreografię do spektaklu „frau / mujer / femme” w koncepcji Agaty Życzkowskiej oraz performans „#moiprzyjacieletancza”, „Absolutely Fabulous Dancers” i „Insta Show” we własnej koncepcji i choreografii. Ponadto pogłębia swój warsztat biorąc udział w specjalistycznym kursie edukacji somatycznej Body Mind Centering w Embody Move Association w Londynie, podczas której eksploruje zagadnienia anatomii, biofizjologii oraz przekłada tę wiedzę na język współczesnej choreografii. Wykłąda Choreografię codzienności na Uniwersytecie Warszawskim oraz Metody somatyczne na SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny.

AGATA ŻYCZKOWSKA
Aktorka, performerka, reżyserka, dramaturżka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Od początku związana z teatrem fizycznym, m.in. brała udział w projektach Eugenio Barby i Odin Teatret. Otrzymała wiele nagród aktorskich m.in. wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych za spektakl „Amadeus” w reż. Waldemara Zawodzińskiego (rola Venticelli), nagrodę zespołową Prezydenta Miasta Bydgoszczy na I Festiwalu Prapremier za spektakl „Rodzina wampira” w reż. Pawła Szkotaka (rola Marina oraz asystent reżysera) i Nagrodę dla Najlepszego Młodego Aktora 2002 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Grała w wielu spektaklach współpracując m.in. z takimi choreografami i reżyserami jak Jérôme Bel, Anna de Manincor/ZimmerFrei, Thomas Harzem, Iwona Kempa, Paweł Paszta, Jan Zdrojewski, Danut Jagła. Współpracowała z Fundacją Ciało/Umysł jako koordynatorka i producentka Festiwalu Ciało/Umysł oraz Warszawskiej Sceny Tańca. Była także Redaktor Naczelną pisma społeczno-kulturalnego „RAZEM. Świat w naszych oczach”. Od 2010 r. prezeska Fundacji Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’. Od 2017 r. dyrektorka projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. Jest założycielką kolektywu HOTELOKO movement makers (2011), gdzie zrealizowała jako producentka, aktorka i reżyserka kilkanaście spektakli, m.in. wyreżyserowała trzy spektakle we współpracy z choreografką i tancerką Magdaleną Przybysz: „frau / mujer / femme”, „#moiprzyjacieletancza”, "Absolutely Fabulous Dancers" oraz dwa spektakle we współpracy z Wojciechem Grudzińskim „DARKLENA” oraz „frau blush”. Pracuje także jako pedagożka: zrealizował m.in. projekty z młodzieżą gimnazjalną i licealną „nowe wyzwolenie” i „Syrena herbem twym zwodnicza: RZECZ O WOLNOŚCI”.

Trailer:
https://youtu.be/9U1QsLKUOCQ
https://vimeo.com/333539536

Recenzje:
TaniecPOLSKA.pl
http://www.taniecpolska.pl/krytyka/573

Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
http://centrumsztukitanca.eu/recenzja-spektaklu-insta-show-justyna-stanislawska/
http://centrumsztukitanca.eu/recenzja-spektaklu-insta-show-katarzyna-rochowicz/

Fot. Marta Ankiersztejn

www.fundacjarozwojuteatru.pl/hoteloko


sobota20 lipca
sob 20 lip
16.00 - 22.00

niedziela21 lipca

poniedziałek22 lipca

wtorek23 lipca

środa24 lipca

czwartek25 lipca

piątek26 lipca

sobota27 lipca

niedziela28 lipca

czwartek1 sierpnia

piątek2 sierpnia

sobota3 sierpnia

niedziela4 sierpnia

środa7 sierpnia

czwartek8 sierpnia

sobota10 sierpnia

niedziela11 sierpnia

czwartek15 sierpnia

niedziela18 sierpnia

środa21 sierpnia

sobota24 sierpnia

niedziela25 sierpnia

czwartek29 sierpnia

sobota31 sierpnia

czwartek5 września

piątek6 września

sobota7 września

niedziela8 września

piątek13 września

sobota14 września

niedziela15 września
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone