Zamknij
REKLAMA

piątek, 13.09, godz. 17.00

Biblioteka w Wymysłowie

Bilety: Wstęp wolny

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew zaprasza do wysłuchania gawędy historycznej zatytułowanej: „Zdań kilka o życiu codziennym mieszkańców powiatu sochaczewskiego w tragicznym wrześniu 1939 roku”

Wykład poprowadzi Bogusław Kwiatkowski – podróżnik, historyk, autor blisko dwudziestu książek historycznych, gospodarz radiowych audycji o tematyce historycznej. (Pod koniec tego roku ukażą się jego kolejne książki o starożytnym Egipcie, o św. Andrzeju Boboli i kolejna o Sochaczewie.)

Spotkanie odbędzie się 13 września 2019r. o godz. 17.00 w Filii Bibliotecznej w Wymysłowie.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a w naszym regionie w rocznicę Bitwy nad Bzurą, prawie wszyscy przypominają działania militarne i bohaterstwo polskich żołnierzy broniących Ojczyzny, za którą oddali życie. Natomiast mało mówi się o tragicznym losie ludności cywilnej (w tym dzieci), która również zapłaciła wysoką daninę krwi, zamieszkującej Sochaczew i jego okolice przed samymi walkami w obronie miasta (1 – 12 września 1939r.) i tuż po ich zakończeniu (14 – 30 września 1939r.). Autor opowie m.in. o wzruszającym losie sochaczewskich dzieci z miejscowego domu dziecka, o bohaterskim organiście który zginął wynosząc z kościoła Najświętszy Sakrament, o zniszczeniu sochaczewskiej synagogi i kościoła, o bohaterskim sochaczewskim proboszczu, który do ostatniej chwili – inaczej niż władze policyjne, miejskie, powiatowe – trwał „na posterunku”, pocieszał, chrzcił dzieci, udzielał ślubów, ostatniego namaszczenia. 

Bogusław Kwiatkowski poruszy też trudne tematy, jak opuszczenie Sochaczewa przez sochaczewskich policjantów, miejskie i powiatowe władze samorządowe już pod koniec pierwszego tygodnia wojny i zostawienie ludności cywilnej. Kto z broniących Sochaczew dowódców później zdradził i przeszedł na stronę hitlerowców. Kwestia grabieży domów i sklepów.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane historią tych tragicznych wydarzeń, które w naszym regionie rozgrywały się 80 lat temu.


wtorek17 września

środa18 września

piątek20 września

sobota21 września

niedziela22 września

piątek27 września

sobota28 września

niedziela29 września

sobota5 października

niedziela13 października

piątek25 października

niedziela27 października

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone