Zamknij
REKLAMA

piątek, 13.09, godz. 17.00

Biblioteka w Wymysłowie

Bilety: Wstęp wolny

W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej Biblioteka Publiczna Gminy Sochaczew zaprasza do wysłuchania gawędy historycznej zatytułowanej: „Zdań kilka o życiu codziennym mieszkańców powiatu sochaczewskiego w tragicznym wrześniu 1939 roku”

Wykład poprowadzi Bogusław Kwiatkowski – podróżnik, historyk, autor blisko dwudziestu książek historycznych, gospodarz radiowych audycji o tematyce historycznej. (Pod koniec tego roku ukażą się jego kolejne książki o starożytnym Egipcie, o św. Andrzeju Boboli i kolejna o Sochaczewie.)

Spotkanie odbędzie się 13 września 2019r. o godz. 17.00 w Filii Bibliotecznej w Wymysłowie.

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a w naszym regionie w rocznicę Bitwy nad Bzurą, prawie wszyscy przypominają działania militarne i bohaterstwo polskich żołnierzy broniących Ojczyzny, za którą oddali życie. Natomiast mało mówi się o tragicznym losie ludności cywilnej (w tym dzieci), która również zapłaciła wysoką daninę krwi, zamieszkującej Sochaczew i jego okolice przed samymi walkami w obronie miasta (1 – 12 września 1939r.) i tuż po ich zakończeniu (14 – 30 września 1939r.). Autor opowie m.in. o wzruszającym losie sochaczewskich dzieci z miejscowego domu dziecka, o bohaterskim organiście który zginął wynosząc z kościoła Najświętszy Sakrament, o zniszczeniu sochaczewskiej synagogi i kościoła, o bohaterskim sochaczewskim proboszczu, który do ostatniej chwili – inaczej niż władze policyjne, miejskie, powiatowe – trwał „na posterunku”, pocieszał, chrzcił dzieci, udzielał ślubów, ostatniego namaszczenia. 

Bogusław Kwiatkowski poruszy też trudne tematy, jak opuszczenie Sochaczewa przez sochaczewskich policjantów, miejskie i powiatowe władze samorządowe już pod koniec pierwszego tygodnia wojny i zostawienie ludności cywilnej. Kto z broniących Sochaczew dowódców później zdradził i przeszedł na stronę hitlerowców. Kwestia grabieży domów i sklepów.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane historią tych tragicznych wydarzeń, które w naszym regionie rozgrywały się 80 lat temu.


czwartek23 stycznia

piątek24 stycznia

sobota25 stycznia

niedziela26 stycznia

poniedziałek27 stycznia

wtorek28 stycznia

środa29 stycznia

czwartek30 stycznia

piątek31 stycznia

sobota1 lutego

niedziela2 lutego

środa5 lutego

piątek7 lutego

sobota8 lutego

niedziela9 lutego

poniedziałek10 lutego

wtorek11 lutego

środa12 lutego

czwartek13 lutego

piątek14 lutego

sobota15 lutego

niedziela16 lutego

poniedziałek17 lutego

wtorek18 lutego

środa19 lutego

czwartek20 lutego

piątek21 lutego

sobota22 lutego

niedziela23 lutego

piątek28 lutego

sobota29 lutego

piątek6 marca

czwartek12 marca

niedziela15 marca

piątek20 marca

sobota21 marca

niedziela22 marca
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone