Zamknij
REKLAMA

środa, 11.09, godz. 11.00 - 14.00

Żelazowa Wola

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zapraszamy na zwiedzanie wystawy czasowej prezentującej różne formy upamiętniania kompozytora, oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, „Kwadrans muzyczny” oraz spacer po parku „W roli głównej: architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli?

11.00 Zwiedzanie wystawy czasowej z przewodnikiem.

Wystawa "Uformowany. Rzeźbiarskie wizerunki Fryderyka Chopina" prezentuje różne formy upamiętniania kompozytora w rzeźbie. Inspirował twórców popiersi, głów, pomników oraz medali, a przemiany w sztukach plastycznych znalazły swoje odzwierciedlenie w sposobie ukazywania jego postaci w formie trójwymiarowej. Chopin i jego muzyka przybierają w rzeźbie różne formy – od figuratywnych po abstrakcyjne, od tradycyjnych po modernistyczne.

12.00 "Kwadrans muzyczny" - recital fortepianowy Szymona Drabińskiego

12.15 Oprowadzanie z przewodnikiem po ekspozycji stałej Domu Urodzenia Fryderyka Chopina.

Przedmiotem spotkania będzie historia Domu Urodzenia Fryderyka Chopina, miejsca, w którym powstało muzeum ponieważ tu pracowali rodzice kompozytora u właścicieli posiadłości, rodziny Skarbków, a następnie urodził się sam Chopin. Podejmiemy temat relacji łączących rodzinę Chopinów ze Skarbkami, a także wkładu pokoleń w tworzenie muzeum.

13.00 W roli głównej: architekt krajobrazu. Jak zmieniał się park w Żelazowej Woli? Spacer po parku w języku polskim.

Powstały w latach 30. XX wieku Park-pomnik w Żelazowej Woli to przykład pionierskiej zdobyczy w dziedzinie architektury krajobrazu. Wraz z Kierownik ds. Parku Anną Tarnawską prześledzimy dzieje parku ku czci Chopina, począwszy od omówienia koncepcji prof. Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, autora projektu, zwracając uwagę na społeczne zaangażowanie Polaków w czasie powstawania obiektu. Odpowiemy na pytanie jakie zabiegi zastosował architekt, by wpisać się w modernistyczne idee parku, którego centralnym punktem jest Dom Urodzenia Chopina przebudowany w stylu dworkowym

Foto NFC


wtorek17 września

środa18 września

piątek20 września

sobota21 września

niedziela22 września

piątek27 września

sobota28 września

niedziela29 września

sobota5 października

niedziela13 października

piątek25 października

niedziela27 października

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone