Zamknij

Razem budujemy Gminę Sochaczew

11:39, 16.10.2018 Komitet Wyborczy PSL Aktualizacja: 11:41, 16.10.2018
Skomentuj

Od zawsze jestem wierny zasadzie: zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Dewizę tę stosuję od lat w pracy samorządowca, jak i w życiu prywatnym. Drugim moim mottem jest absolutna pewność, że sam nie zdziałałbym nic, że tylko wspólnymi siłami można tworzyć dobre, ważne rzeczy. Dzięki Państwa zaufaniu jestem wójtem Gminy Sochaczew od chwili jej narodzin. Dziś kończy się moja szósta kadencja. To czas podsumowań, ale i podejmowania decyzji. Postanowiłem kolejny raz stanąć do wyborów i prosić o Państwa głosy. Chciałbym, byśmy razem, jak dotychczas, budowali Gminę Sochaczew. Naprawdę sporo udało nam się do tej pory osiągnąć, a możemy jeszcze więcej.


 

Przez ostatnie cztery lata staraliśmy się wspólnie z radnymi, sołtysami, kadrą pedagogiczną, pracownikami urzędu i wszystkimi mieszkańcami iść tymi drogami rozwoju, które podpowiadały nam własne potrzeby. Słuchając siebie nawzajem, staraliśmy się podejmować sprawiedliwe, wyważone decyzje o inwestycjach, tak dzieląc budżetowe środki, by trafiały do każdego zakątka gminy. Poniżej krótkie podsumowanie tego, co udało nam się wspólnie w ostatnim czasie osiągnąć, a także, co możemy zrobić w kolejnych latach.

Drogi

Drogi to zawsze jedna z największych bolączek mieszkańców. Na ich budowę i poprawę stanu kierujemy sporą część gminnego budżetu. Tylko w 2018 roku wydamy na ten cel 7 milionów złotych, wylewając 13 kilometrów asfaltu. A nie wliczam tu środków przekazanych w ramach porozumienia powiatowi na budowę drogi Wyczółki – Jeżówka, oraz chodnika Kożuszki – Zosin i chodnika w Żukowie. To kolejne 800 tysięcy złotych. Miejscowości, w których udało nam się zrobić drogi w tym roku, to:

- Andrzejów Duranowski

- Feliksów – Kożuszki

- Orły Cesin – Nowe Mostki

- Żuków

- Altanka

- Dachowa

- Kąty

- Gawłów

- Kazimierów

- Czerwonka Parcel

- Mokas

- Katy – Rozlazłów (w budowie).

Kolejne drogi do zrobienia, gdzie już rozstrzygnięto przetargi, to: Feliksów, Czerwonka Parcel, Kuznocin, Lubiejew, Żdżarów, Janaszówek.

Warto podkreślić, że w trakcie całej kadencji 2014-18 udało się wybudować 45 kilometrów gminnych dróg, co pochłonęło 18 milionów złotych. W tym samym czasie zrealizowaliśmy budowę nowych linii oświetleniowych za łączną kwotę 2 milionów złotych, uruchamiając rocznie około 20 takich linii w różnych sołectwach. W sumie zamontowano 350 nowych lamp oświetleniowych.

Wodociągi

W ciągu ostatnich 4 lat inwestycje związane z wodociągowaniem gminy pochłonęły 1 milion złotych. 500 tysięcy kosztowała budowa przepompowni wody w Czystem. Wykonaliśmy też 3 studnie głębinowe w Dachowej za około 150 tysięcy złotych. W związku z potrzebami mieszkańców nowych osiedli zbudowaliśmy sieć wodociągową za 350 tysięcy złotych.

Oświata

Na terenie naszej gminy jest 7 szkół podstawowych i 3 wygasające gimnazja, w których uczy się 1100 uczniów. W ostatnim czasie musieliśmy, jak inne samorządy, zmierzyć się z reformą oświatową. I nie było to łatwe zwłaszcza dla pracowników oświaty. Udało nam się ją jednak przeprowadzić bez likwidowania którejkolwiek z placówek. Bardzo nam na tym zależało.

Nie wszyscy mieszkańcy zdają sobie sprawę, że bieżące utrzymanie szkół pochłania 16 milionów złotych rocznie, a subwencji oświatowej mamy znacznie mniej, bo 9 milionów. Resztę dokładamy z budżetu, by zapewnić komfortową naukę uczniom i pracę nauczycielom.

W związku z przywróceniem ośmiu oddziałów w szkołach, w tej kadencji przystąpiliśmy do rozbudowy szkół w Kątach i w Feliksowie (wykonano przebudowę tutejszych kotłowni z węgłowych na gaz). Zakupiliśmy działki pod boiska sportowe przy szkołach w Feliksowie, Mokasie i Wyczółkach. Inwestycje w oświatę pochłonęły w sumie 6 milionów złotych. W najbliższym czasie planujemy rozbudowę szkoły w Gawłowie.

Rekreacja

Wiemy, jak ważne jest zaspokajanie potrzeb rekreacyjnych mieszkańców. Nie tylko zwiększa to komfort życia, ale też sprzyja integracji. Z tych powodów wykonany został remont świetlicy w Czystem. Należy podkreślić przy tym zadaniu wielkie zaangażowanie mieszkańców, sołtysów i radnych. Remont obejmował pomieszczenia, dach, kotłownię. Prace umożliwiły organizację imprez integracyjnych.

700 tysięcy złotych kosztowała z kolei przebudowa strażnicy w Żdżarowie na świetlicę wiejską.

Również integracji będzie służyła kupiona przez gminę działka w Żukowie nad Bzurą. W tej kadencji wydaliśmy 260 tysięcy złotych na nowe place zabaw i siłownie, które powstały w miejscowościach: Wymysłów, Mokas, Bielice, Feliksów, Gawłów, Kazimierów i Czyste.

Druhowie OSP

Na terenie gminy mamy 6 jednostek OSP: w Mokasie, nowych Mostkach, Feliksowie, Janaszówku, Wyczółkach i Dachowej. We wszystkich wykonano bieżące remonty, obejmujące elewacje, dachy i kotłownie. We wszystkich poniesiono nakłady na utrzymanie stanu bojowego i operacyjnego, szkolenia i obozy młodzieżowe. Zakupiono lekki samochód bojowy dla OSP Feliksów. W sumie w tej kadencji samorząd wsparł jednostki kwotą około 1 400 000 zł.

Zdrowie

Ważnym wydarzeniem ostatnich czterech lat było zakupienie od Ośrodka Doradztwa Rolniczego budynku po ARiMR w Bielicach, a następnie jego wyremontowanie i przeniesienie do odnowionych pomieszczeń ośrodka zdrowia. To inwestycja warta około 500 tysięcy złotych.

 

Mam nadzieję, że wszystkie zadania podniosły walory i wzmocniły jakość życia w naszej gminie. Chciałbym, byśmy razem mogli ją nadal rozwijać i proszę Mieszkańców o poparcie w wyborach na wójta w dniu 21 października.

Mirosław Orliński

Materiał przygotowany i finansowany przez Komitet Wyborczy PSL


 


 


 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%