Zamknij

Próchnica - jak się jej pozbyć?

00:00, 31.12.2021 artykuł sponsorowany

Zdrowy uśmiech stanowi wizytówkę każdego człowieka. Wpływa na jego atrakcyjność i dobre samopoczucie. Chcąc cieszyć się pięknym uzębieniem, musimy pamiętać o regularnym szczotkowaniu zębów i wizytach u dentysty. Wielu dorosłych zapomina, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej, a co za tym idzie, nie przekazuje dzieciom właściwych nawyków. Zaniedbując kondycję naszych zębów, narażamy je na próchnicę, która nieleczona może prowadzić do poważnych konsekwencji dla całego organizmu. Na szczęście istnieją sposoby na to, by się jej pozbyć. Warto jednak pamiętać, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Pierwsze objawy próchnicy

Próchnica jest bakteryjną chorobą zębów, która osłabia szkliwo i może prowadzić do pojawiania się ubytków w uzębieniu. Codzienna obserwacja jamy ustnej pomaga w szybkim rozpoznaniu ewentualnego stanu chorobowego i szybkiej interwencji. Próchnica rozpoczyna się od małych plamek lub pęknięć na zębach, stają się one nadwrażliwe. Rozwojowi próchnicy zaczyna towarzyszyć ból i dyskomfort podczas spożywania ciepłych lub zimnych produktów. Kiedy dotrze do miazgi zębowej występuje ryzyko infekcji, która objawia się gorączką lub zaczerwienieniem dziąseł. Jakiekolwiek zmiany na zębach lub poczucie, że stan zębów się pogarsza, powinny nas zaalarmować i skierować prosto do stomatologa, nim będzie za późno. Nie ignorujmy znaków, które wysyła nam organizm, a każdy niepokojący objaw konsultujmy z lekarzem.

Leczenie próchnicy

Im wcześniejsze stadium rozwoju próchnicy, tym prostszy będzie proces jej leczenia. Jednak, jeśli zaniedbamy nasze zęby i dopuścimy do rozprzestrzenienia się choroby, może to doprowadzić nawet do ich utraty. Przy początkowej fazie próchnicy, gdy występują tylko małe plamki, pomoże bezbolesna ozonoterapia oraz właściwa higiena jamy ustnej zalecona przez dentystę. Natomiast, w przypadku, gdy próchnica spowodowała już ubytki, konieczne będzie ich wypełnienie. Zakażenie miazgi wymaga już wieloetapowego leczenia obejmującego usunięcie zainfekowanej miazgi, oczyszczenie i zamknięcie kanałów. Niestety, taki rodzaj interwencji bardzo osłabia zęby i czyni bardziej wrażliwymi na uszkodzenia. W najgorszych przypadkach, stomatolog może zdecydować o usunięciu zęba objętego próchnicą.

Próchnica to choroba bakteryjna, która nie dotyczy jedynie zębów, ponieważ bakterie mogą przedostawać się do krwioobiegu i siać spustoszenie w organizmie i powodować, np. problemy z trzustką, zapalenie mózgu, wsierdzia czy cukrzycę typu 2. Nieleczona próchnica to bardzo duże zagrożenie dla kondycji uzębienia i funkcjonowania organizmu. Warto mieć tego świadomość, zanim zdecydujemy się zbagatelizować jej pierwsze objawy.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najważniejszym elementem pielęgnacji zębów jest ich codzienne szczotkowanie. Właściwa dieta oraz regularne kontrole stomatologiczne także pozytywnie wpłyną na utrzymanie zdrowego uśmiechu. Dbanie o higienę jamy ustnej pozwala zapobiec próchnicy, a także bardzo ułatwia jej ewentualne leczenie. Niestety, wielu z nas wciąż obawia się dentysty i odwiedza go niechętnie. Warto znaleźć profesjonalny gabinet w swojej okolicy i oddać swoje zęby w ręce ekspertów. Przykładem takiego miejsca jest www.niebodent.pl, warszawska klinika oferująca szeroką gamę usług najwyższej jakości. Zęby to nasza wizytówka, chrońmy je i nie dajmy się próchnicy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%