Zamknij

Praca w domu czy w biurze coworkingowym?

00:00, 01.09.2021 artykuł sponsorowany

Rzucasz etat i rozpoczynasz własną działalność, a zamiast każdego dnia wstawać rano i szykować się do biura, zostajesz w domu? Twoje wyjście do pracy to tak naprawdę przejście z sypialni do stołu w salonie? Komfort wynikający z takiego trybu życia u wielu osób przyćmiewa poczucie osamotnienia i izolacji od innych. Alternatywą dla czujących się samotnie w pracy jest coworking.

Zalety i wady pracy w domu

Jeszcze przed pandemią praca z domu jawiła się wielu osobom jako najbardziej atrakcyjna forma wykonywania zawodowych obowiązków. Dzisiaj nadal jest wielu fanów tego rozwiązania, jednak oprócz blasków dostrzegają oni też cienie tego rozwiązania. Jakie?

Podstawowym problemem jest brak możliwości oddzielenia życia prywatnego od zawodowego. Nawet, jeśli jesteś szczęściarzem i masz osobny pokój do pracy, to jednak świadomość tego, że za drzwiami czeka sterta prania czy stos brudnych naczyń do umycia, może skutecznie dekoncentrować. Problem robi się jeszcze większy, gdy na ograniczonej domowej przestrzeni jest jeszcze inna osoba pracująca zdalnie czy dzieci uczące się w sposób hybrydowy. Robi się tłoczno, a pojęcia prywatności znika.

Praca z domu ma też swoje zalety. Do największych należy oszczędność czasu, bo nie tracisz go na dojazdy, a także mniejsze wydatki. To właśnie koszty są tym, co odstrasza przedsiębiorców czy freelancerów przed wynajęciem własnego biura. Jednak nie wszyscy znają tanią, a równie ciekawą alternatywą, jaką jest coworking.

Jak to wygląda praca w biurze coworkingowym?

Biura coworkingowe oferują przestrzeń do pracy biurkowej i dają sposobność spotkania się z innymi ludźmi. Oprócz pojedynczych biurek udostępniają także części wspólne, gdzie można się spotkać na kawę i zjeść razem drugie śniadanie. Ponadto dostępne są salki konferencyjne idealne do organizowania spotkań biznesowych. Kwestią, która budzi najwięcej entuzjazmu, jest koszt najmu, jednak musisz wiedzieć, że coworking wynajmiesz na godziny, a miesięczny abonament to koszt zaledwie kilkuset złotych. Nietrudno się domyślić, że w miesięcznym zestawieniu wychodzi to znacznie taniej niż wynajem biura, gdzie płacisz czynsz, odstępne oraz rachunki za media.

Coworkingi często oferują także usługę biura wirtualnego, czyli możliwość zarejestrowania działalności gospodarczej pod swoim adresem. Biuro wirtualne w Warszawie to bardzo częsty wybór freelancerów, którzy nie chcą rejestrować działalności pod domowym adresem. 

Ile kosztuje biuro coworkingowe?

A ile faktycznie to kosztuje? Ceny wahają się w granicach 40 – 70 zł za dzień. Abonamenty miesięczne wraz z usługą biura wirtualnego zwykle nie przekraczają kwoty tysiąca złotych. Za tę cenę masz dostęp do biura, które:

  • jest zlokalizowane w dobrze skomunikowanym miejscu,
     
  • jest klimatyzowane,
     
  • udostępnia niezbędny do pracy sprzęt elektroniczny i urządzenia biurowe,
     
  • ma przyjemny klimat, jest profesjonalne, ale przytulne,
     
  • sprzyja integracji i spotkaniom z innymi, ale użytkownicy nie przeszkadzają sobie nawzajem podczas pracy.

Jak widzisz każde miejsce do pracy zdalnej ma swoje wady i zalety. Osoby, które chcą wyjść z domu i oddzielić obowiązki zawodowe od domowych, mogą rozważyć skorzystanie z wygodnego biura coworkingowego. Co więcej, coworkingi przestają być już tylko domeną większych miast i zaczynają pojawiać się także w mniejszych miejscowościach.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%