Zamknij

Sprzedaż mieszkania - z jakimi opłatami się wiąże?

14:18, 18.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:18, 18.08.2021

Planujesz sprzedać mieszkanie i zastanawiasz się jakie opłaty Cię czekają? Nie ma wątpliwości, że wiąże się to z podatkiem na rzecz państwa, ale także z innymi rodzajami dodatkowych opłat. Na co więc należy się przygotować?

Podatek przy sprzedaży mieszkania

Jedną z najważniejszych kwestii jest opłacenie podatku. Kwotę podatku przekazujemy urzędowi skarbowemu i jest to tak zwany podatek dochodowy od osób fizycznych. Aby obliczyć wartość tego podatku należy wyliczyć wartość 19 proc. z kwoty sprzedaży. Jest to całkiem spora kwota, ale warto wiedzieć, że ten rodzaj podatku dotyczy konkretnej sytuacji w której właściciel sprzedaje mieszkanie przed upływem 5 lat od momentu w którym je nabył. Należy też mieć świadomość, że te 5 lat liczy się w formie lat podatkowych, więc nie uwzględnia się konkretnych miesięcy. Rok podatkowy zaczyna się w styczniu, więc aby uniknąć podatku od sprzedaży, przykładowo kupując mieszkanie w maju 2021 roku będzie można je sprzedać nie w 2026 roku, ale najwcześniej dopiero w styczniu 2027 roku. Kwota podatkowa jest związana z dochodem, co oznacza, że wszelkie koszty poniesione na przykład na remont można z powodzeniem odliczyć od sumy związanej z opłaceniem podatku do urzędu skarbowego. Jest to więc korzystna opcja w przypadku jeśli ktoś planuje zakupić mieszkanie, wykonać w nim remont i sprzedać go z określonym zyskiem. W takim przypadku więc zapłaci jedynie podatek od realnego zysku.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań na sprzedaż w Górze Kalwarii

Prowizja agencji nieruchomości

W przypadku jeśli korzystamy z agencji nieruchomości należy liczyć się z określonym wydatkiem, który będzie dodatkowo powiększony o wartość podatku VAT wynoszącą 23 proc. Jeśli chodzi natomiast o samą kwotę procentową dla agencji nieruchomości to kwoty procentowe mogą być bardzo różne, ale zwykle jest to tylko niewielki procent od całości transakcji. Należy jednak przygotować się na zapłatę minimum około tysiąca złotych. Taką kwotę zapłaci oczywiście kupujący mieszkanie w przypadku jeśli właściciel zdecydował się na transakcję z wykorzystaniem pośrednika w postaci agencji nieruchomości.

Koszty notarialne

Sprzedaż mieszkania wiąże się z określoną pomocą od notariusza. Dotyczy to zarówno zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji, jak też kwestii związanych z podpisywaniem odpowiednich umów. Tych wydatków nie da się uniknąć i trzeba być gotowym na to, że będą to kwoty z góry zdefiniowane przez aktualne przepisy prawne. Część tych wydatków będzie spoczywać na nabywcy danego mieszkania, a część będzie dotyczyć jedynie pierwotnego właściciela.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%