Zamknij
REKLAMA

Msza Święta za śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r.

Msza Święta za śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r.
  • czwartek  września, 16.00
  • 20.09.2020
  • Brochów
Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” wspólnie z Księdzem Proboszczem Pawłem Olszewskim serdecznie zapraszają na Mszę Świętą za śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r., która odbędzie 20 września 2020 r. o godz. 16:00 w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Od 2017 r. nasze stowarzyszenie organizuje rokrocznie na cmentarzu parafialnym w Janowie uroczystość ku czci sołtysa tej miejscowości Lucjana Kacprzaka oraz żołnierzy września 1939 r. Niestety, pandemia Covid-19 uniemożliwiła nam organizację tegorocznej uroczystości na cmentarzu przy Grobie Nieznanego Żołnierza w dotychczasowej formule. Dlatego też, w porozumieniu z Księdzem Proboszczem zdecydowaliśmy się na Mszę Świętą w brochowskiej bazylice. Wspólnie będziemy wspominać Lucjana Kacprzaka. Tego, który narażając własne życie dbał o pamięć tragicznych dni września 1939 r.

 

Lucjan Kacprzak (1901–1989) to były sołtys Janowa i jeden z najwybitniejszych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Działalność rozpoczął już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Stanisławem Kowalewskim i dziedzicem Andrzejem Lasockim 24 września 1922 r. doprowadził do założycielskiego zebrania OSP Brochów oraz założył w Janowie „Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej”, który stał się najaktywniejszym kołem na terenie powiatu sochaczewskiego. W okresie okupacji niemieckiej zasłynął, jako założyciel cmentarza wojennego w Janowie, na którym złożono żołnierzy września 1939 r. z rozproszonych po polach i lasach prowizorycznych grobów. Wspólnie z Księdzem Janem Zielińskim jest inicjatorem i założycielem Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. Trzeba jednak również dodać, że ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci”, dla mieszkańców Janowa, jak i całej Gminy Brochów, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny. Dzięki inicjatywie i wnioskowi Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, w trakcie XXXIII Sesji Rady Gminy Brochów 15 września 2017 r. śp. Lucjan Kacprzak został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Brochów”.

 

Z uwagi na pandemię COVID-19 wszyscy uczestnicy zobowiązani są do zachowania aktualnie obowiązujących wytycznych dotyczących przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-COV-2 oraz zapewnienia środków ochrony osobistej na własną rękę.

październik 2020


25.10 niedziela
Mecz Rugby Orkan Sochaczew vs Awenta Pogoń Siedlce
25.10 niedziela
Artystyczne Kramnice ONLINE

Artystyczne Kramnice ONLINE

25 października 2020 

Czytaj więcej
25.10 niedziela
Strajk Kobiet Sochaczew

Strajk Kobiet Sochaczew

25 października 2020 

Czytaj więcej
28.10 środa
DKK Sanniki: Katarzyna Bonda
30.10 piątek
Sochaczew / Piotrek Szumowski / Enzymy i Pioruny

listopad 2020


4.11 środa
Spektakl Blisko w Teatrze Młyn
4.11 środa
Zbiórka krwi na plac Kościuszki
6.11 piątek
Miłosna pułapka

Miłosna pułapka

6 listopada 2020 

Czytaj więcej