Wiadomości

Zamknij

Iłów: głosowali nad absolutorium dla wójta Jana Kraśniewskiego

Oskar Tomczyk Oskar Tomczyk 16:39, 25.06.2026 Aktualizacja: 17:15, 25.06.2026
Iłów: głosowali nad absolutorium dla wójta Jana Kraśniewskiego

Gmina Iłów to kolejny samorząd w powiecie sochaczewskim, który pochylił się nad udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium dla urzędującego wójta Jana Kraśniewskiego. Dzisiaj (25 czerwca) odbyła się jedna z najważniejszych sesji rady gminy w ciągu roku. Oprócz głosowania nad wspomnianymi uchwałami przedstawiono także raport o stanie gminy za poprzedni rok oraz sprawozdania z wykonania budżetu.

::photoreport{"type":"check-for-article","item":"17459"}

Bez wątpienia najważniejszym punktami obrad dzisiejszej sesji rady gminy Iłów były te związane z udzieleniem wójtowi wotum zaufania oraz absolutorium, a więc potwierdzeniem skutecznego wykonania gminnego budżetu w 2025 roku.

Na początku radni podjęli pod głosowanie uchwałę o przyznanie włodarzowi wotum zaufania. W tym przypadku glosujący nie byli jednomyślni.  Za przyznaniem wotum zaufania było 9-ciu radnych, a 5-ciu radnych się wstrzymało.

Zupełnie inaczej sytuacja ukształtowała się podczas głosowania o przyznanie wójtowi absolutorium, a więc ważniejszego ze strony formalnej i prawnej potwierdzenia zarządzania finansami gminnymi za zeszły rok. Tutaj radni byli jednogłośni. Wójt Jan Kraśniewski otrzymał absolutorium 14-stoma głosami za.

Po przegłosowaniu uchwały nie zabrakło oklasków oraz gratulacji. Pracownicy urzędu, radni, sołtysi, przedstawiciele gminnych jednostek oraz obecni na sesji mieszkańcy gminy wręczyli na ręce włodarza Iłowa okolicznościowe bukiety kwiatów oraz upominki.

Szanowni radni, bardzo dziękuję za uzyskane wotum zaufania oraz absolutorium. Tu przedstawiony raport pokazywał dokonania roku 2025 Dziękuję wszystkim osobom, instytucjom, które w 2025 roku współtworzyły rozwój gminy Iłów, radnym Rady Gminy Iłów, sołtysom, pracownikom Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, ochotniczym strażom pożarnym, organizacjom społecznym, przedsiębiorcom oraz wszystkim mieszkańcom. Chcę powiedzieć, że ta praca służy przede wszystkim mieszkańcom i to co wykonujemy w samorządzie jest z myślą o mieszkańcach i o rozwoju gminy Iłów. Wiadomo, że nigdy nie da się zrobić wszystkiego i zawsze jest coś do zrobienia. Staramy się przede wszystkim efektywnie wykorzystywać środki finansowe -

- mówił dziękując wójt Jan Kraśniewski.

Pozytywną opinie w sprawie udzielenia wójtowi absolutorium wyraziła także Regionalna Izba Obrachunkowa, której opinie odczytano na dzisiejszym spotkaniu w Gminnym Ośrodku Kultury.

Zastrzeżeń w tym temacie nie wniosła także gminna Komisja Rewizyjna

Po rozpatrzeniu sprawozdania finansowego, sprawozdania wykonania budżetu wraz z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie, w tym sprawozdaniu informacji o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego oraz wysłuchaniu wyjaśnień wójta, Komisja rewizyjna pozytywnie oceniła wykonanie budżetu -

- informował przewodniczący komisji Tomasz Bardziński. 

Podczas sesji przedstawiono także obszerny raport o stanie gminy za 2025. Jak kształtował się gminny budżet w zeszłym roku? O tym informowała skarbnik Agnieszka Brzeska - 

- Dochody budżetu zostały wykonane w kwocie 50 milionów 982 tysiące siedemset trzydzieści sześć złotych pięćdziesiąt sześć groszy. Przy założonym planie 51 milionów siedemset dziewięćdziesięciu sześciu tysięcy czterysta osiemnaście złotych siedemdziesiąt cztery grosze. To jest wykonanie na poziomie ponad 98%.Wydatki zaś zostały zrealizowane w kwocie 50 milionów trzydzieści osiem tysięcy dziewięćdziesiąt dwa złotych pięćdziesiąt cztery grosze. Przy założonym planie 53 miliony czterdzieści trzy tysiące dwieście osiemnaście złotych dziewięćdziesiąt jeden groszy. Zrealizowane wydatki to poziom ponad 94%.Przychody budżetu zostały zrealizowane na poziomie stu procent i jest to wartość dwa miliony sześćset dwadzieścia sześć tysięcy osiemset złotych i siedemnaście groszy. Rozchody budżetu zrealizowano również w stu procentach i jest to wartość milion trzysta osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Na dzisiejszej sesji przypomniano także najważniejsze inwestycje realizowane w ubiegłym roku, w tym: ukończenie modernizacji stacji uzdatniania wody w miejscowości Brzozówek, kontynuację zadania budowy sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Brzozów Stary wraz z budową kolektora, modernizację sieci wodociągowej na terenie gminy Iłów, przebudowy dróg gminnych, czyli kontynuacja zadań z Polskiego Ładu czy budowę drogi gminnej w miejscowości Krzyżyk Iłowski. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%