Zamknij
REKLAMA

środa, 04.03, godz. 10.00

Żelazowa Wola

Bilety: 8 zł

W Żelazowej Woli świętujemy urodziny Fryderyka Chopina oraz innych sławnych kompozytorów. Każde spotkanie daje uczestnikom możliwość poznania historii życia i dokonań wybranego twórcy. Na wydarzenie składają się w zależności od tematyki: koncert edukacyjny, warsztat muzyczny, gra terenowa, wykład, etiudy aktorskie lub czytanie tekstów literackich. Zajęcia prowadzą edukatorzy, muzykolodzy, pedagodzy i artyści.


Mazurki to najbardziej rozpoznawalne, uwielbiane przez słuchaczy utwory Fryderyka Chopina. Komponował je przez całe życie. Skoczny mazur, spokojny kujawiak czy żywiołowy oberek służyły artyście do stworzenia wysublimowanych miniatur tanecznych, które co prawda nie są przeznaczone do tańca, ale niewątpliwie mogłyby. Mazurki przywołują chopinowską refleksję nad kulturą ludową i narodową, a także są emocjonalnym zapisem jego myśli i uczuć. Czym objawia się ich wiejska proweniencja oraz jak kompozytor transponuje zasłyszane melodie na język artystyczny prześledzimy na przykładach mazurków z op. 6, 7, 24, 33 i 50. Prezentują one świat dźwięków od symetrycznych, nieskomplikowanych układów po nieco bardziej złożone harmonie, a nawet polifonię. Poznamy jedno z podstawowych pojęć w kontekście mazurków – tempo rubato, czyli swobodne przyśpieszenia i zwolnienia tempa. W idiomatykę mazurków wprowadzą nas warsztaty dotyczące muzyki ludowej. Zajęciom będzie towarzyszyła gra terenowa stanowiąca przewodnik po miejscach, które odwiedził kompozytor oraz wątkach muzycznych zainspirowanych podróżami.

10.00-11.00 Źródła muzyki. Muzyka źródeł. Warsztaty: dr hab. Tomasz Nowak
11.00-13.00 Z Chopinem przez Polskę. Gra terenowa/zwiedzanie Domu Urodzenia Chopina/przerwa (podział na grupy)
13.00-14.00 "Twój mazurek (…) robi furorę tutaj". Koncert edukacyjny. Prowadzenie i fortepian: Zuzanna Całka

Wstęp 8 zł / osoba (opiekunowie wstęp bezpłatny, w cenie udział w zajęciach oraz możliwość indywidualnego zwiedzania wystawy stałej, czasowej oraz parku).

Rezerwacje - Izabela Goryniak, igoryniak@nifc.pl, tel. 664-413-511

Foto NFC

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone