Zamknij

Sochaczewski Łoskot Myślowy zaprasza i prowokuje: czy wiesz na pewno, ile masz dzieci?

23:55, 18.01.2020 M.F Aktualizacja: 07:41, 20.01.2020
Skomentuj

Tytułowego pytania nie trzeba zadawać kobietom, ale mężczyznom owszem można. Wyobraźmy sobie mężczyznę, który zdecydował się zostać anonimowym dawcą nasienia i ma ponad 200 dzieci. Przyjmijmy następnie do wiadomości, że to zdarzyło się naprawdę. Sochaczewski Łoskot Myślowy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu. 25 stycznia zagości w naszym mieście reportażysta i dziennikarz Kamil Bałuk ze swoją książką „Wszystkie dzieci Louisa”.

 

Ta książka nie daje odpowiedzi, nie ocenia, nie wtłacza w ideologiczny nurt. Opisuje obiektywny, faktycznie nietuzinkowy fakt, ocenę pozostawiając czytelnikom. Choć słowo „ocena” w tym przypadku jest chyba jednak niewłaściwe. "Myślenie" pozostawiając czytelnikom.

Każdy bardziej otwarty umysł wie, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, a jeszcze bardziej otwarty nie wygłasza opinii, dopóki choć w wyobraźni nie zasiądzie w każdym z punktów. Dobra sztuka, dobra książka, relacja, film, czasami opowieść drugiej osoby, prowokują do zmiany siedzeń i przyjęcia różnych punktów widzenia. Jeśli dobrze się umościmy w każdym z punktów, całym sobą, okaże się, że jednoznaczne, ciasne opinie są nie do wydania.

Sochaczewski Łoskot Myślowy, realizowany z inicjatywy Marleny Skrobosz wspólnie z laureatem Literackiej Nagrody Nike Mariuszem Szczygłem, przy ogromnym wsparciu, również lokalowym, sochaczewskiego pubu Łoskot przy Traugutta, od początku chce stworzyć mieszkańcom naszego miasta i powiatu warunki do otwarcia umysłu i wrażliwości na jak największą liczbę siedzeń, poszerzających ludzkie myślenie.

Dzięki wsparciu Fundacji Instytut Reportażu (Instytut R.), prowadzonej przez Mariusza Szczygła, 25 stycznia o godzinie 16.00 Sochaczew odwiedzi Kamil Bałuk, autor książki „Wszystkie dzieci Louisa”, który wspólnie z Mariuszem Szczygłem będzie próbował odpowiedzieć na pytanie: czy wiesz na pewno, ile masz dzieci? Sam Łoskot Myślowy wydarzenie zapowiada następującymi słowy:

"To trudna do uwierzenia opowieść z Holandii, gdzie żyją ponad dwie setki braci i sióstr. Opowieść o lekarzu, który chciał być Bogiem, i o anonimowym dawcy nasienia, który ukrywał tożsamość oraz genetyczną tajemnicę… Z Kamilem Bałukiem porozmawiamy o tym, czy każdy człowiek ma prawo do posiadania dziecka? Czy każde dziecko ma prawo do wiedzy o swoich biologicznych korzeniach? Czy dawca nasienia ma prawo do anonimowości?

Kamil Bałuk - absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie” i „Przekroju” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Wszystkie dzieci Louisa to jego debiut książkowy. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego za projekt zbioru reportaży o współczesnej Holandii, który ukaże się jako jego kolejna książka reporterska”.

Jest niemal pewne, że pytań padnie więcej, tak natury etycznej, filozoficznej, socjologicznej, a wreszcie zwyczajnie ludzkiej. Wystarczy przez chwilę spróbować być dzieckiem anonimowego dawcy nasienia, bratem anonimowego dawcy, jego matką, lekarzem lub nim samym. Będąc w danym ciele, umyśle, położeniu, za każdym razem inne pytanie, inny punkt widzenia ciśnie nam się na usta.

Zachęcamy do otwartości myślenia i do uczestniczenia w spotkaniu: 25 stycznia, godzina 16.00, pub Łoskot, ul. Traugutta, wstęp wolny.

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

miromiro

1 4

200 dzieci - chyba za dużo serialów się naoglądaliście 22:56, 17.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%