W ten weekend odbyła się kolejna edycja Światełka dla żołnierzy. W ramach tegorocznej akcji udało się uporządkować cmentarz w Oborach (gmina Iłów) oraz mogiłę polskich żołnierzy z 1939 roku, w dawnej wsi Łęg (Młodzieszyn).
Zaduszki to czas refleksji i zadumy nad tymi, którzy nas opuścili. Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im.II batalionu 18 pułku piechoty pokazuje też, że to dobry czas na wspomnienie osób, które poległy w imię naszej Ojczyzny i oddanie im należnego szacunku. Dwadzieścia lat temu rozpoczęto piękną inicjatywę porządkowania zapomnianych mogił żołnierzy przed świętem Zmarłych. W tym roku tradycji stało się zadość i w ramach akcji Światełko dla żołnierza 2018 udało się uprzątnąć cmentarz w Oborach koło Iłowa, dzięki czemu spod sterty liści wyłoniło się sto dziewięć tablic epitafijnych. Drugi dzień akcji był nie mniej pracowity. Jak relacjonuje Jakub Wojewoda:
- Mimo niesprzyjającej pogody, uporządkowano samotną mogiłę polskich żołnierzy z 1939 r., w dawnej wsi Łęg (Młodzieszyn). Jest to miejsce, którym opiekujemy się od 2009 r., według lokalnych informacji spoczywają tu dwaj nieznani żołnierze Wojska Polskiego, polegli w Bitwie nad Bzurą. Oczyszczono także z liści cmentarz w Rokicinie.
Jak dodaje Jakub Wojewoda, działania stowarzyszenia mają przywracać pamięć o tym, co zostało zapomniane:
- Staramy się dotrzeć do takich miejsc, które położone są na terenie odludnym, bądź do takich obiektów, którym brak opieki. Społecznie dbamy o mogiły żołnierzu I i II WŚ, staramy się pokazać innym że takie miejsca są i warto przekazywać pamięć młodym pokoleniom.
foto: Jakub Wojewoda
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz