Zamknij
REKLAMA

NFT - czy ta technologia zmieni świat jaki znamy?

10:49, 13.12.2021 | .
Skomentuj

NFT to technologia, która nie jest jeszcze tak powszechnie znana jak np. kryptowaluty. Jednak warto temat poznać głębiej, ponieważ NFT staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem, które zaczyna pojawiać się w coraz to nowych dziedzinach życia. Czym jest NFT i jakie stwarza możliwości?

Technologia blockchain

Blockchain to tłumacząc dosłownie łańcuch bloków. Technologia umożliwia przesyłanie, a także przechowywanie informacji o transakcjach internetowych. Mówiąc bardziej obrazowo stanowi swego rodzaju cyfrowej księgi transakcji. Zawarte w niej informacje są segregowane i układane, jako następujące po sobie transakcje, które tworzą bloki. Rozwiązanie jest na tyle innowacyjne, że niektórzy eksperci prognozują, że może zdominować nie tylko świat technologii, ale także finansów.

Początki wykorzystania technologii sięgają czasu, kiedy to pierwszy raz do obrotu wprowadzona została kryptowaluta bitcoin, ale - pojęcia te nie mogą być używane jako tożsame. Zgodnie z formalną definicją blockchain jest łańcuchem bloków, będących zapisem publicznym wszystkich transakcji, poukładanych w sposób chronologiczny, a łańcuch ten obejmuje transakcje przeprowadzone przez wszystkich użytkowników. Dzięki tej technologii pojawiać się zaczęły się kolejne kryptowaluty, a blockchain nadal tworzy duże możliwości dla rozwoju kolejnych technologii.

NFT - technologia przyszłości?

Rok 2021 przyniósł ze sobą wiele zmian. To także czas, kiedy duże znaczenie zyskały tokeny NFT, czyli niewymienialne, unikalne tokeny. Ale właściwie co to takiego? Każdy token reprezentuje pewien unikalny i niepowtarzalny zasób cyfrowy, dzięki czemu pozwala na potwierdzenie autentyczności danego zasobu. Podstawą jego funkcjonowania jest z kolei technologia blockchain, ale w przeciwieństwie do kryptowalut nie ma możliwości jego wymiany na inny środek. Jedynym sposobem, aby się go “pozbyć” jest odsprzedanie w takiej samej formie, jaką posiadamy. Szeroko o tokenach NFT pisano tutaj.

Rola NFT w sztuce

Duże znaczenie NFT obserwować można w sztuce, gdzie niewymienialne tokeny stały się niejako środkiem płatniczym. Za określoną przez autora dzieła kwotę można nabyć token potwierdzający autentyczność dzieła i stać się posiadaczem jego cyfrowej wersji, chociaż tu należy pamiętać, że szczegółowe informacje o charakterze posiadania ustalone są przez autora dzieła.

NFT sprawdziły się świetnie jako narzędzie pozwalające na transfer sztuki i co ciekawe w tym zakresie zyskuje coraz większą popularność, rozwiązując dość problematyczne dotychczas kwestie. Dzieła przechowywane są w postaci cyfrowej w Ethereum, co jest rozwiązaniem korzystnym dla twórców. Stwarza doskonałą możliwość wypromowania swoich dzieł w sposób znacznie korzystniejszy niż gdyby miał zostać zorganizowany wernisaż lub pokaz sztuki w tradycyjnej formie. Z kolei oryginalne i niepowtarzalne dzieła sztuki mogą dzięki technologii NFT stać się własnością kolekcjonerów oraz entuzjastów sztuki. Zatem to bardzo korzystne rozwiązanie dla obu stron.

Jest jeszcze jedna grupa - inwestorzy - którzy nabywając NFT liczą na zysk przy jego sprzedaży. Duże znaczenie zyskują tu cechy, takie jak rzadkość i oryginalność, a dzięki NFT zyskują doskonałe uwierzytelnienie.

Czytaj więcej o technologiach, które zmieniają świat: https://nano.komputronik.pl

Nie tylko sztuka…

Na uwagę zasługuje fakt, że technologia NFT zyskuje coraz większe znaczenie również w innych dziedzinach. Już nie tylko sztuka, ale też sport, moda czy oczywiście świat gier wirtualnych doceniają wyjątkowość tejże technologii. Świetnym przykładem, który potwierdza perspektywiczny charakter NFT jest fakt, że jej zwolennicy tworzą swego rodzaju społeczności. Tak, to nie pomyłka. Osoby o podobnych zainteresowaniach często nawiązują ze sobą kontakt. Wspólna pasja, zainteresowanie technologią NFT sprawia, że realizują wspólne projekty i pogłębiają wzajemne relacje. Taki trend jest coraz silniejszy, co pokazuje wyraźnie, że nowoczesne niewymienialne tokeny mają szansę zyskać na popularności istotnie zmieniając współczesny świat.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%