Zamknij

Odszkodowania. O swój interes musimy dbać od pierwszych chwil po zdarzeniu

10:50, 17.06.2021 ToTwojaKasa.pl Aktualizacja: 10:54, 17.06.2021
Skomentuj

Występując o odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym pamiętaj o ustaleniu wszelkich szkód!

Obowiązek posiadania przez posiadaczy pojazdów polisy OC teoretycznie powinien zdejmować nam z głowy wszelką troskę o pokrycie szkód zaistniałych w wyniku takiego zdarzenia. Niezależnie od sposobu postępowania ubezpieczycieli, to do poszkodowanego należy jednak zgłoszenie się po każde świadczenie. Im rzetelniej podejdziemy do sprawy, tym mniejsze pole manewru pozostawiamy ich pracownikom i ułatwimy sobie dochodzenie pełnych kwot.

O swój interes musimy dbać od pierwszych chwil po zdarzeniu

Jeśli nie było ono zbyt poważne i nie ucierpieliśmy w nim sami, pozostaje nam je dobrze udokumentować, co przy możliwościach dzisiejszych urządzeń mobilnych nie powinno być problemem. To ważne, bo spotykane są przypadki, w których ubezpieczyciele kwestionują niektóre szkody jako niepowstałe przy danym zdarzeniu.

Niejeden wypadek ma jednak znacznie poważniejsze skutki i wiąże się z koniecznością podjęcia długotrwałego leczenia i  rehabilitacji. Pokrycie wszystkich związanych z tym kosztów często stanowi wówczas większość środków składających się na odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym. Jak zadbać o to, by zostały wypłacone?

Prawo nie uzależnia obowiązku pokrycia szkody od sposobu jej naprawy. Teoretycznie do wypłaty pełnych kwot np. rekompensat za usługi medyczne powinien wystarczyć sam fakt wystąpienia określonych obrażeń i dostępna wiedza medyczna dot. ich skutków i sposobu leczenia. W praktyce jednak warto zbierać dosłownie każdy papier! Pełna dokumentacja z placówek ochrony zdrowia, wszystkie faktury i rachunki to niezwykle użyteczna broń odbierająca ubezpieczycielowi pole do dyskusji nad wysokością świadczeń. Przypomnijmy też przy okazji, że prawo do pokrycia uzasadnionych i celowych kosztów leczenia w placówkach prywatnych potwierdził Sąd Najwyższy już przed pięcioma laty (sygn. akt: III CZP 63/15). Inna budząca jeszcze czasem wątpliwości kwestia to zakończenie leczenia - nie musimy na nie czekać, by zwrócić się o pieniądze, możemy zgłaszać roszczenie częściowe.

Odszkodowanie po wypadku musi objąć wszelkie straty

Hospitalizacja i konieczność podjęcia rehabilitacji zwykle wyłącza nas na jakiś czas (w najlepszym razie) z aktywności zawodowej, co wiąże się ze stratą. Co istotne, nie musimy dysponować dowodem na to, że nadal posiadaliśmy w danym miejscu pracy zatrudnienie gdyby nie wypadek. Aby  odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym mogło objąć utracone dochody, istotna jest obiektywna możliwość ich uzyskania. Tą trzeba jednak udowodnić, do tego posłużyć mogą zarówno umowy, jak i wszelkie inne dokumenty czy oświadczenia świadków pozwalające prognozować przyszłe zarobki, niezależnie od formy zatrudnienia.

Co jeszcze możemy otrzymać? Zależnie od poniesionych obrażeń, ich trwałości i innych strat, może to być także renta uzupełniająca (jeśli nasze dochody uległy obniżeniu), renta z tytułu zwiększonych potrzeb, a także zadośćuczynienie za krzywdę. Zwłaszcza wnoszenie o to ostatnie bywa kłopotliwe, to inny typ świadczenia niż odszkodowanie po wypadku. Niczego nie da się tu ściśle wyliczyć i trzeba analizować wpływ zdarzenia na życie konkretnej osoby. Warto poświęcić temu odpowiednio dużo uwagi.

Odszkodowanie po wypadku a szkody na mieniu

W przypadku uszkodzonego bądź zniszczonego samochodu oraz innych przedmiotów jest natomiast na odwrót - wszystko można drobiazgowo policzyć. Wydawałoby się, że czyni to odzyskiwanie takich szkód błahym zadaniem. Niestety, aby uzyskać pełne odszkodowanie po wypadku obejmujące wszystkie i prawidłowo wycenione straty, nierzadko trzeba składać odwołania od decyzji ubezpieczyciela, a niekiedy walka o wyższe odszkodowanie ma finał w sądzie. Rozbieżności mogą dotyczyć zwłaszcza cen części, robocizny, zakresu uszkodzeń związanych z danym zdarzeniem, wartości pojazdu czy uwzględnienia innych kosztów. Takie sprawy zwykle są wygrywane przez poszkodowanych, polski system sprawiedliwości działa jednak jak wiemy dość opieszale. Roszczenia dotyczące szkód rzeczowych można jednak zbywać - tego typu ofertę polegajacą na dopłacie do odszkodowania znajdziemy np. w serwisie ToTwojaKasa.pl. Wycena wykonywana jest od razu, co pozwala szybko sięgnąć po pieniądze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%