Zamknij

Nurkowanie od A do Z - dla kogo przygoda w podwodnym świecie?

09:11, 11.03.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:12, 11.03.2021

Czym jest nurkowanie? Najprościej mówiąc: to przebywanie pod wodą, które może być realizowane w różnych celach i z wykorzystaniem różnych technik. Nurkować można rekreacyjnie i sportowo, ale również w ramach misji naukowych, militarnych czy ratunkowych.

Zastanawiasz się właśnie czy nurkowanie to coś dla Ciebie? O tym nie przekonasz się na sucho! Rekreacyjną przygodę z nurkowaniem można zacząć od freedivingu (czyli nurkowania z tzw. zatrzymanym oddechem, które pozwoli Ci przekonać się, jak w ogóle czujesz się pod wodą), a następnie spróbować swoich sił w scuba divingu (czyli nurkowaniu ze sprzętem). Oto haust informacji o historii nurkowania, najważniejszych zasadach obowiązujących podczas nurkowania oraz najpopularniejszych metodach mierzenia się z podwodnym światem. 

Historia nurkowania, czyli od czego to się zaczęło?

Nurkowanie towarzyszyło ludzkości niemal od początku jej istnienia. Starożytny człowiek nurkował przede wszystkim w celu zdobycia pożywienia, ale również poszukując "skarbów" (w trakcie licznych badań archeologicznych stwierdzono, że ludzie używali przedmiotów wyłowionych z wody) i w celach militarnych (z V w p.n.e. pochodzi historia Greka, który nurkując i oddychając za pomocą pustej łodygi trzciny, poodcinał cumy statków należących do floty perskiej). Najstarsze ryciny i opisy nurkowania datowane są na I wiek p.n.e.. 

Oczywistym było, że wydłużenie czasu przebywania pod wodą, na większej niż pozwalała na to łodyga trzciny głębokości, wymaga opracowania rozwiązania umożliwiającego oddychanie pod wodą. Pierwsze próby zbudowania takiej aparatury opierały się na tzw. skórzanych workach oddechowych Kyesera i Taccola, które jednak podczas użytkowania zbyt szybko wypełniały się dwutlenkiem węgla. Do najważniejszych naukowców i wynalazców, których praca przyczyniła się do rozwoju nurkowania, należą m.in.: Leonardo Da Vinci (autor pierwszego samodzielnego systemu oddychania pod wodą oraz pierwszego kombinezonu do nurkowania), Giovanni Alfonzo Borelli (autor tzw. dzwonów nurkowych i twórca pierwszych płetw nurkowych) czy Karl Heinrich Klingert (twórca pierwszego systemu nurkowego, który umożliwiał swobodne poruszanie się pod wodą).

Wzrost zainteresowania nurkowaniem zaobserwowano w pierwszej, a następnie drugiej połowie XX wieku (po wojnie). Na popularyzację podwodnych przygód najistotniejszy wpływ miało obniżenie cen kombinezonów i kosztów eksploatacji aparatów oddechowych, a także łatwość ich użytkowania oraz coraz wyższe bezpieczeństwo nurkowania. Obecnie nurkowaniem rekreacyjnym i sportowym zajmują się miliony ludzi na całym świecie.  

Współczesne nurkowanie - dwie najpopularniejsze metody

Osoby, które właśnie teraz chcą rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, mogą zrobić to bezpiecznie, pod okiem doświadczonych instruktorów, w maksymalnie bezpiecznych warunkach symulatorów nurkowych. Najgłębszy, wielostrefowy symulator warunków nurkowych na świecie to...  polski Deepspot, znajdujący się w Mszczonowie, pod Warszawą. To gwarancja zawsze idealnych warunków do nurkowania, przejrzystej wody i jej przyjemnej temperatury (W granicach 32 - 34 stopni Celsjusza), czyli... najlepszy sposób, by zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności przed nurkowaniem w wodach mórz i oceanów! 

Czego możesz się tutaj nauczyć?

Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu

Freediving to jedna z podstawowych metod nurkowania, której ideą jest swobodne (free) nurkowanie (diving) bez akwalungu (ale nie bez sprzętu w ogóle!). Freediverzy używają masek lub okularów, dzięki którym mogą komfortowo podziwiać podwodny świat, a także pianek lub skór pływackich, specjalnych płetw czy balastu. Tempo nurkowania, długość zanurzenia i głębokość, na którą zejdziesz - zależy przede wszystkim od tego, na jak długo jesteś w stanie bezpiecznie zatrzymać oddech. Nurkowanie na zatrzymanym oddechu często traktowane jest jako oryginalny sposób na medytację i pokonywanie własnych ograniczeń i barier. 

Scuba diving, czyli nurkowanie z akwalungiem

Scuba diving nazywany jest nurkowaniem sprzętowym - tutaj nurek zostaje wyposażony w odpowiedni akwalung, umożliwiający swobodne pływanie pod wodą przez dłuższy czas oraz podziwianie i odkrywanie podwodnego świata. Scuba diverzy pływają w specjalnych skafandrach i okularach / maskach, z butlą z tlenem, dzięki której niemożliwe (czyli oddychanie pod wodą) staje się możliwe! Scuba diving to nurkowanie dla osób, które chcą w pełni doświadczyć przebywania pod wodą i bezpiecznie eksplorować podwodny świat. 

Czy nurkowanie jest właśnie dla Ciebie? 

Nurkowanie to pasja, którą z roku na rok dzieli coraz więcej osób. To wciągające hobby, świetny sposób na zdrową porcję aktywności fizycznej oraz rewelacyjny pomysł na urozmaicenie urlopu spędzanego zagranicą, np. w Chorwacji, Egipcie czy Turcji.

Kto może nurkować? Jakie warunki należy spełnić, by móc myśleć o rozpoczęciu swojej przygody z nurkowanie?

  • odpowiedni wiek - zgodnie ze standardami organizacji nurkowych, nurkowanie w kompletnym sprzęcie (z butlą ze sprzężonym powietrzem) przeznaczone jest dla osób zdrowych: dorosłych (również seniorów!), młodzieży oraz dzieci od 8 roku życia (w indywidualnych przypadkach, np. dzieci z niską wagą czy mających problemy ze skupieniem uwagi - rozpoczęcie przygody z nurkowaniem lepiej rozpocząć nieco później);
  • zdrowie - przyjmuje się, że rekreacyjne nurkowanie jest dostępne dla wszystkich osób zdrowych, u których nie stwierdzono przeciwwskazań zdrowotnych; przeciwwskazaniem do uprawiania nurkowania są m.in.: astma oskrzelowa i inne schorzenia układu oddechowego, kolostomia, choroby układu krwionośnego i choroby serca, nadciśnienie, wrzody, cukrzyca, choroby uszu, problemy z układem ruchu (zwłaszcza z kręgosłupem, przebyte operacje kręgosłupa), problemy i schorzenia neurologiczne, choroby psychiczne; przeciwwskazaniem do nurkowania jest również ciąża; w razie jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem przygody z nurkowaniem należy skonsultować się z lekarzem; 
  • kondycja  fizyczna - o ile rekreacyjne pływanie należy do jednych z najbezpieczniejszych i najmniej wymagających sportów, o tyle nurkowanie jest nieco bardziej wymagające, przede wszystkim ze względu na stosunkowo ciężki sprzęt nurka; chcąc więc zająć się nurkowaniem, warto zadbać wcześniej o kondycję fizyczna, która powinna być minimum na poziomie średnim. 

Lubisz wodę? Fascynuje Cię to, co można zobaczyć pod nią? Chcesz znaleźć hobby, które pozwoli Ci maksymalnie uatrakcyjnić wakacyjne wojaże? Jeśli jesteś w odpowiednim wieku, masz minimum średnią kondycję fizyczną i nie masz żadnych przeciwwskazań do nurkowania - możesz rzucić się... na głęboką wodę! 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%