Zamknij
REKLAMA

Masz samochód ciężarowy? Sprawdź, jaki podatek od środków transportowych zapłacisz w przyszłym roku

11:09, 15.01.2021 | materiały partnera

Zapłata podatku od środków transportowych jest obowiązkiem każdego posiadacza samochodu o wadze przekraczającej 3,5 tony. W tej definicji zawierają się więc samochody ciężarowe, autobusy, ciągniki siodłowe czy pojazdy wyposażone w przyczepy lub naczepy. To, jak wysokim podatkiem są objęte, zależy od dwóch czynników: liczby osi oraz dopuszczalnej masy całkowitej.

Kto ustala wysokość podatku od środków transportowych?

Ponieważ podatek ten jest opłatą lokalną, będzie się różnił w zależności od tego, w jakiej gminie pojazd został zarejestrowany. Na jego wysokość, poza już wspomnianymi czynnikami, wpływać może na przykład to, ile pojazdów tego rodzaju posiada dany płatnik podatku. Swobodę władz lokalnych w tym względzie ograniczają górne, a w niektórych wypadkach również minimalne stawki podatkowe określone przez ministerstwo finansów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-od-srodkow-transportowych/

Podatek od środków transportowych 2021: ile zapłacisz?

Zgodnie z ustaleniami resortu finansów, samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej, równej lub wyższej niż 12 ton w 2021 zostaną objęte opodatkowaniem w przedziale od 138,95 zł do 1224,18 zł w przypadku pojazdów dwuosiowych, od 138,95 zł do 1541,49 zł w przypadku pojazdów trzyosiowych oraz między 643,73 zł a 2398,61 zł w przypadku pojazdów od czterech osi wzwyż.

Znacznie wyższe opłaty dotyczą ciągników siodłowych i balastowych. Mowa o ciągnikach przystosowanych do używania łącznie z naczepą lub przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej zespołu pojazdów równej lub wyższej 12 ton, minimalne stawki podatku zostały ustanowione w stosunku do pojazdów mających dwie lub trzy osie. W przypadku dwuosiowych środków transportowych, stawki minimalne wynoszą od 37,29 zł do 1894,94 zł. W przypadku środków transportowy mających trzy osie i więcej, minimalna stawka w roku 2021 wyniesie 1218,53 zł, a maksymalna 2492,33 zł.

Minimalne stawki podatku są określone także dla przyczep i naczep, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton, z wyjątkiem tych związanych wyłącznie z działalnością rolniczą prowadzoną przez płatnika podatku rolnego. W ich wypadku minimalne stawki podatku dla pojazdów jednoosiowych wynosi od 24,89 zł do 548,86 zł, dla dwuosiowych od 205,57 zł do 1662,33 zł, natomiast dla posiadających trzy i więcej osi, od 661,79 zł do 1252,40 zł.

Deklaracja podatkowa na podatek od środków transportowych

Płatnicy podatku od środków transportowych muszą złożyć deklarację DT-1. Deklaracja jest podstawą do obliczenia wysokości podatku, który zależy między innymi od roku produkcji pojazdu i jego wpływu na środowisko naturalne. Opłatę za środki transportowe płacisz w urzędzie gminy, w którym zarejestrowałeś pojazd w dwóch ratach, do 15 lutego i 15 września danego roku podatkowego. Nie mniej istotne są terminy złożenia deklaracji – więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: przyjazne-deklaracje.pl/wazne-termin

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%