Zamknij

Odwyk alkoholowy zamknięty – kiedy jest konieczny, ile trwa terapia i jak wybrać ośrodek?

11:19, 26.03.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:19, 26.03.2024
Odwyk alkoholowy zamknięty - odnowa24h.pl Odwyk alkoholowy zamknięty - odnowa24h.pl

Kiedy organizmowi zaczyna brakować alkoholu i potrzebuje jego kolejnej dawki lub kiedy częstotliwość sięgania po kieliszek wzrasta to sygnał rozwijającej się choroby alkoholowej. Utrata kontroli nad piciem wymaga specjalistycznego leczenia. Jedną z form terapii jest odwyk alkoholowy zamknięty. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto z niego skorzystać i poznaj szczegóły leczenia.

Kiedy konieczne jest leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym?

Istnieją oznaki, które wskazują, że – oprócz nawiązania ryzykownej relacji z piciem – u danej osoby rozwija się uzależnienie. To mogą być poniższe symptomy.

  • Zwiększenie ilości i częstotliwości picia (zwykle kilka dni w tygodniu, częściej niż raz dziennie).
  • Trudności w kontrolowaniu spożycia alkoholu – przymus picia i problemy w ustaleniu limitów zaprzestania spożycia.
  • Porzucenie innych zainteresowań i przyjemności na rzecz picia.
  • Zwiększona tolerancja na alkohol (zwiększanie dawki napoju, aby uzyskać ten sam efekt).
  • Uporczywe sięganie po alkohol pomimo wyraźnych dowodów na szkodliwe skutki nałogu.
  • Problemy fizyczne, psychiczne i społeczne związane z nadużywaniem alkoholu.

Przypadki umiarkowanych lub ciężkich zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu wymagają zastosowania odwyku w ośrodku zamkniętym.

Czy alkoholik musi wyrazić zgodę na odwyk alkoholowy zamknięty?

Leczenie alkoholizmu w Polsce jest dobrowolne. Alkoholik powinien sam wyrazić zgodę i wykazać chęć pobytu w ośrodku zamkniętym. Jednak istnieją sytuacje, w których możliwe jest skierowanie osoby uzależnionej na leczenie pomimo jej wyraźnego sprzeciwu.

Mężczyzna uzależniony od alkoholu - odnowa24h.pl

Przymusowy odwyk alkoholowy może zostać orzeczony przez sąd na wniosek bliskich uzależnionego, którzy udowodnią, że picie członka rodziny powoduje np.:

  • rozpad życia rodzinnego,
  • przemoc w rodzinie, 
  • demoralizację małoletnich,
  • unikanie pracy,
  • problemy z prawem,
  • zakłócanie spokoju publicznego.

Sytuację rodziny i dostarczone dowody analizuje biegły, który po wstępnej ocenie kieruje sprawę do sądu.

Ile trwa terapia alkoholizmu w ośrodku odwykowym?

Trzeba przygotować się na to, że odwyk alkoholowy zamknięty nie trwa kilka lub kilkanaście dni. Alkoholik przebywa w klinice leczenia uzależnień średnio przez 5 tygodni. Jest to czas, który wystarcza na zrozumienie swojego problemu, rozpoznanie mechanizmów uzależnienia, podjęcie pracy nad swoją bezsilnością i naukę asertywnych zachowań abstynencyjnych. W uzasadnionych przypadkach leczenie alkoholizmu może potrwać dłużej. Wiele zależy od indywidualnej kondycji psychicznej i fizycznej osoby uzależnionej.

Jak wybrać dobry ośrodek na zamknięty odwyk alkoholowy?

Leczenie alkoholizmu w ośrodku zamkniętym wymaga długiego pobytu, więc warto wybrać komfortowe miejsce. Ważne jest, aby placówka zapewniała dostęp do całodobowej opieki wykwalifikowanego personelu oraz wyżywienie. Z punktu widzenia samej terapii istotny jest bogaty wybór zajęć dodatkowych, treningów i sesji indywidualnych lub grupowych z terapeutami uzależnień. Dla wielu osób liczy się również lokalizacja ośrodka. Najlepiej, gdy miejsce sprzyja skupieniu się na sobie i swoim problemie, znajduje się z dala od zgiełku miasta, w okolicy pomagającej się wyciszyć.

Warto pamiętać, że czas oczekiwania na pobyt w ośrodku leczenia uzależnień na NFZ może trwać nawet dwa lata. Jak wiadomo, przy wychodzeniu z nałogu liczy się czas, więc dobrym rozwiązaniem jest wybór prywatnego ośrodka zamkniętego, w którym na przyjęcie czeka się krócej.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%