Zamknij
REKLAMA

niedziela, 25.08, godz. 11.30

Pilawice

Bilety: Wstęp wolny

Parafia Matki Bożej Miłosierdzia w Pilawicach w gminie Sochaczew liczy około 1000 parafian. To jedna z najmniejszych parafii w diecezji łowickiej. Właśnie tu, w niedzielę, 25 sierpnia odbędą się dożynki parafialne.

Niedzielna, uroczysta msza dziękczynna za zebrane plony przez rolników rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 11.30 i wezmą w niej parafianie, ale też w pewnością lokalni samorządowcy, m.in. władze gminy Sochaczew, strażacy z okolicznych ochotniczy straży pożarnych ze swoimi pocztami sztandarowymi. Jak zawsze pod koniec mszy wśród przybyłych rozdzielony zostanie przyniesiony i poświęcony chleb. Tradycyjnie parafianie, mieszkańcy wsi odpowiedzialni są za przygotowanie darów ołtarza oraz dożynkowego wieńca.

I tak, wieniec dożynkowy w tym roku przygotowuje sołectwo Szczytno, snopek ze zbożem mieszkańcy wsi Chrzczany, miód ofiarować będą mieszkańcy Kolonii Kożuszki, chleb biały złoży na ołtarzu sołectwo Pilawice. Owoce i przetwory owocowe przygotowują mieszkańcy wsi Wymysłów, ciasto zaś mieszkańcy sołectwa Kożuszki Parcel, a chleb razowy wieś Janaszówek. Ziemniaki ofiarować będą mieszkańcy wsi Wyjazd, warzywa i przetwory z nich sołectwo Bogdaniec. Bielanki i schola odpowiedzialne są przygotowanie kwiatów polnych, natomiast ministranci i lektorzy złożą węgielki liturgiczne.

W tym roku, podobnie jak i przed rokiem, będą one miały tylko charakter kościelny. We wspólnej modlitwie parafianie podziękują Bogu ze zebrane przez rolników plony i prosić o Jego Błogosławieństwo.

W poprzednich latach dożynki miały charakter owszem kościelny, ale połączony z rodzinnym festynem na terenie przyległym do kościoła – jak to ma miejsce w wielu innych parafiach jak choćby w Kurdwanowie czy Giżycach. Dla parafian z gminy Sochaczew i części gminy Kampinos była to okazja do integracji tej niewielkiej parafii położnej w dwóch gminach.


wtorek17 września

środa18 września

piątek20 września

sobota21 września

niedziela22 września

piątek27 września

sobota28 września

niedziela29 września

sobota5 października

niedziela13 października

piątek25 października

niedziela27 października

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone