Zamknij
REKLAMA

niedziela, 15.09, godz. 16.00

Janów (gm. Brochów)

Bilety: Wstęp wolny

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Janowa oraz całej Gminy Brochów na uroczystość ku czci śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która odbędzie się 15 września (niedziela) o godz. 16:00 na cmentarzu parafialnym w Janowie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po części oficjalnej zapraszamy na poczęstunek.

Tegoroczna uroczystość kontynuuje zainicjowaną w ubiegłych latach przez naszą organizację ideę propagowania działalności śp. Lucjana Kacprzaka. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Grób Nieznanego Żołnierza na terenie cmentarza parafialnego w Janowie został założony dzięki inicjatywie śp. Lucjana Kacprzaka oraz Księdza Prałata Jana Zielińskiego, dawnego proboszcza brochowskiego. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą znicze, które będzie można zapalić po Mszy na grobie śp. Lucjana Kacprzaka, jak i Grobie Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości, ze względu na przypadająca w tym roku 30. rocznicę śmierci Lucjana Kacprzaka, zostanie odsłonięta tablica prezentująca historię powstania Grobu Niezeznanego Żołnierza w Janowie oraz wkład Lucjana Kacprzaka w upamiętnianie wydarzeń września 1939 r. na terenie naszej gminy. Współorganizatorem wydarzenia jest Parafia św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Lucjan Kacprzak (1901 – 1989) to były sołtys Janowa i jeden z najwybitniejszych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Działalność rozpoczął już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Stanisławem Kowalewskim i dziedzicem Andrzejem Lasockim 24 września 1922 r. doprowadził do założycielskiego zebrania OSP Brochów oraz założył w Janowie „Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej'”, który stał się najaktywniejszym kołem na terenie powiatu sochaczewskiego. W okresie okupacji niemieckiej zasłynął, jako założyciel cmentarza wojennego w Janowie, na którym złożono żołnierzy września 1939 r. z rozproszonych po polach i lasach prowizorycznych grobów. Wspólnie z Księdzem Janem Zielińskim jest inicjatorem i założycielem Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. Trzeba jednak również dodać, że ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci”, dla mieszkańców Janowa, jak i całej Gminy Brochów, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny. Dzięki inicjatywie i wnioskowi Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, w trakcie XXXIII Sesji Rady Gminy Brochów 15 września 2017 r. śp. Lucjan Kacprzak został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Brochów”.

Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Brochów 1939-2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów” realizowanego w programie „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.


czwartek23 stycznia

piątek24 stycznia

sobota25 stycznia

niedziela26 stycznia

poniedziałek27 stycznia

wtorek28 stycznia

środa29 stycznia

czwartek30 stycznia

piątek31 stycznia

sobota1 lutego

niedziela2 lutego

środa5 lutego

piątek7 lutego

sobota8 lutego

niedziela9 lutego

poniedziałek10 lutego

wtorek11 lutego

środa12 lutego

czwartek13 lutego

piątek14 lutego

sobota15 lutego

niedziela16 lutego

poniedziałek17 lutego

wtorek18 lutego

środa19 lutego

czwartek20 lutego

piątek21 lutego

sobota22 lutego

niedziela23 lutego

piątek28 lutego

sobota29 lutego

piątek6 marca

czwartek12 marca

niedziela15 marca

piątek20 marca

sobota21 marca

niedziela22 marca
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone