Zamknij
REKLAMA

niedziela, 15.09, godz. 16.00

Janów (gm. Brochów)

Bilety: Wstęp wolny

Stowarzyszenie „Konfraternia św. Rocha” serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców Janowa oraz całej Gminy Brochów na uroczystość ku czci śp. Lucjana Kacprzaka i żołnierzy września 1939 r. w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, która odbędzie się 15 września (niedziela) o godz. 16:00 na cmentarzu parafialnym w Janowie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po części oficjalnej zapraszamy na poczęstunek.

Tegoroczna uroczystość kontynuuje zainicjowaną w ubiegłych latach przez naszą organizację ideę propagowania działalności śp. Lucjana Kacprzaka. Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. Grób Nieznanego Żołnierza na terenie cmentarza parafialnego w Janowie został założony dzięki inicjatywie śp. Lucjana Kacprzaka oraz Księdza Prałata Jana Zielińskiego, dawnego proboszcza brochowskiego. Zachęcamy, aby zabrać ze sobą znicze, które będzie można zapalić po Mszy na grobie śp. Lucjana Kacprzaka, jak i Grobie Nieznanego Żołnierza. W trakcie uroczystości, ze względu na przypadająca w tym roku 30. rocznicę śmierci Lucjana Kacprzaka, zostanie odsłonięta tablica prezentująca historię powstania Grobu Niezeznanego Żołnierza w Janowie oraz wkład Lucjana Kacprzaka w upamiętnianie wydarzeń września 1939 r. na terenie naszej gminy. Współorganizatorem wydarzenia jest Parafia św. Rocha i św. Jana Chrzciciela w Brochowie.

Lucjan Kacprzak (1901 – 1989) to były sołtys Janowa i jeden z najwybitniejszych społeczników z terenu obecnej Gminy Brochów w XX wieku. Działalność rozpoczął już w dwudziestoleciu międzywojennym, kiedy wspólnie z miejscowym proboszczem ks. Stanisławem Kowalewskim i dziedzicem Andrzejem Lasockim 24 września 1922 r. doprowadził do założycielskiego zebrania OSP Brochów oraz założył w Janowie „Centralny Związek Młodzieży Wiejskiej'”, który stał się najaktywniejszym kołem na terenie powiatu sochaczewskiego. W okresie okupacji niemieckiej zasłynął, jako założyciel cmentarza wojennego w Janowie, na którym złożono żołnierzy września 1939 r. z rozproszonych po polach i lasach prowizorycznych grobów. Wspólnie z Księdzem Janem Zielińskim jest inicjatorem i założycielem Grobu Nieznanego Żołnierza na cmentarzu parafialnym. Trzeba jednak również dodać, że ten „kustosz pamięci”, „anonimowy bohater Bitwy nad Bzurą”, czy „kronikarz żołnierskiej śmierci”, dla mieszkańców Janowa, jak i całej Gminy Brochów, był po prostu dobrym człowiekiem – sołtysem z małej miejscowości, który w czasach pozbawionych człowieczeństwa, najprostszych ludzkich odruchów, był w stanie wznieść się na wyżyny empatii, nie tylko w stosunku do własnych mieszkańców, ale również w stosunku do osób, których nigdy nie znał, nigdy nie poznał, a potraktował jak własnych członków rodziny. Dzięki inicjatywie i wnioskowi Stowarzyszenia „Konfraternia św. Rocha”, w trakcie XXXIII Sesji Rady Gminy Brochów 15 września 2017 r. śp. Lucjan Kacprzak został uhonorowany tytułem „Honorowego Obywatela Gminy Brochów”.

Uroczystość odbędzie się w ramach projektu „Brochów 1939-2019. Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Gminie Brochów” realizowanego w programie „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Porozumienie Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego.


wtorek17 września

środa18 września

piątek20 września

sobota21 września

niedziela22 września

piątek27 września

sobota28 września

niedziela29 września

sobota5 października

niedziela13 października

piątek25 października

niedziela27 października

niedziela10 listopada

poniedziałek11 listopada
© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone