Krajobraz po wichurze w naszym powiecie, to obraz ogromu zniszczeń. Powalone, drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne. To nie wszystko. Żywioł nie oszczędził również zabytkowego cmentarza w Pawłowicach. Parafia św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach, aby móc odbudować nagrobki założyła specjalną zrzutkę.
[FOTORELACJA]11280[/FOTORELACJA]
Bilans strat po wichurze, która przetoczyła się przez powiat sochaczewski 17 lutego jest ogromny. Powalone, drzewa, zerwane dachy i linie energetyczne. To nie wszystko. Żywioł nie oszczędził również nekropolii w gminie Teresin. Mocno ucierpiał zabytkowy cmentarz w Pawłowicach. Wiatr przewrócił pięć drzew, w wyniku czego zostało uszkodzonych kilkanaście grobów.
By pomóc w usuwaniu szkód założona została zrzutka, która jest dostępna TUTAJ
- Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na usunięcie szkód spowodowanych wichurą, a także na wycinkę kolejnych drzew, które stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i nagrobków. Wiele niewielkich nawet wpłat może uratować zabytek. Prosimy o wsparcie. Można pomóc także wpłacając darowizny bezpośrednio na konto parafii.
- relacjonuje parafia św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach.
Cmentarz wpisany jest do rejestru zabytków, dlatego wszystkie prace będą prowadzone w porozumieniu z Mazowieckiem Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków (Delegatura w Płocku).
- Cmentarz w Pawłowicach został założony na początku XIX wieku. Z tego wieku pochodzi kilkanaście grobowców, dość dobrze zachowanych. W jednym z nich spoczywa Józef Adam Chełmoński (17 grudnia 1814 – 14 kwietnia 1870), ojciec znanego malarza Józefa Chełmońskiego. Na miejscowym cmentarzu spoczywa także ks. Jan Sadowski, administrator parafii w Pawłowicach, który zmarł 16 stycznia 1881 roku. W innych zabytkowych grobowcach spoczywają przedstawiciele rodzin Krąkowskich (1895), Skrutkowskich (1881), Nowina-Sroczyńskich i Kobielskich.
Na cmentarzu są dwie oddzielne kwatery grobów. W jednej są pochowani żołnierze polegli w obronie ojczyzny w latach 1939-1944 (kwatera odnowiona w 202 roku), w drugiej pochowanych jest 20 ojców i braci z Niepokalanowa, pierwszych towarzyszy św. Maksymiliana Marii Kolbego. Parafia w Pawłowicach jest parafią matką dla parafii Niepokalanów.
- informuje - relacjonuje parafia św. Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach.
Można pomóc także wpłacając darowizny bezpośrednio na konto parafii.
Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Pawłowicach
Pawłowice 15, 96-515 Teresin
nr parafialnego konta bankowego: 21 9284 0005 0013 6897 2000 0010
[ZT]61840[/ZT]
[ZT]61833[/ZT]
[ZT]61834[/ZT]
[ZT]61839[/ZT]
7 0
A to ksiądz nie pobiera czasem pieniędzy za miejscówkę na cmentarzu i to nie on powinien dbać o bezpieczeństwo na nim? Ale co tam... Zróbmy zrzutkę...
2 0
Po pierwsze- cmentarz to nie park z alejkami, po co więc drzewa? A już zwłaszcza takie drzewa jak te na zdjęciach-samo próchno. Taka sytuacja była kiedyś na cmentarzu w Trojanowie. Przez lata po każdej wichurze rodzice jechali zobaczyć, czy z drzewa rosnącego obok mogiły dziadków znów nie spadł jakiś konar i nie narobił szkód. O tonach liści zalegających na okolicznych grobach nie wspomnę. Po wielu skargach drzewa zaczęły być usuwane no i teraz jest spokój. Jedyne szkody jakie może wyrządzić wiatr to tylko poprzewracać znicze czy wazon z kwiatami.