W całym województwie trwa nabór do Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw. W poprzednich edycjach środki z budżetu województwa pomogły zrealizować blisko 2800 projektów. Tegoroczny nabór, tak jak w ubiegłych latach to okazja, aby zyskać pomoc na modernizację oświetlenia, rewitalizację skwerów, remont świetlic wiejskich czy rozwój twórczości folklorystycznej. Tylko w zeszłym roku z pomocy samorządu województwa skorzystało ponad 1000 sołectw. W tym roku w puli jest ponad 15 mln zł. O środki z tej puli tak jak w latach ubiegłych będzie ubiegać się gmina Iłów. W związku z tym w miniony czwartek 11 marca w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Iłowie odbyło się spotkanie z udziałem wójta Jana Kraśniewskiego, sekretarz Katarzyny Michalskiej, pracowników Urzędu Gminy koordynujących dany projekt, oraz zainteresowanych sołtysów.
[FOTORELACJA]10112[/FOTORELACJA]
Sołectwa będą mogły się starać, tak jak w ubiegłych latach, o wsparcie do 10 tys. zł na m.in. rewitalizację skwerów, instalacje paneli fotowoltaicznych, remont obiektów sportowych, rekreacyjnych i turystycznych, zakup wyposażenia do świetlic wiejskich i bibliotek, rozwój twórczości folklorystycznej czy rękodzieła ludowego. Jak zauważa wójt Jan Kraśniewski należy się spieszyć, bo wnioski można składać do 26 marca.
- Przy okazji Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw zebraliśmy sołtysów z sołectw, które nie brały udziału w tej inicjatywie, w latach ubiegłych, aby móc zdecydować, które z nich w tym roku będą ubiegać się o dofinansowanie. Wytypowanych zostało 10 sołectw. Teraz sołtysi muszą zaproponować swoje inwestycje. My natomiast będziemy starali się ich wspierać. Rzeczywiście już pewne inwestycje realizowane z funduszu sołeckiego, musieliśmy zacząć realizować, aby po prostu wszystkie móc zrealizować. I tam, gdzie ten fundusz jest wykorzystany, jeżeli zostały środki, to wykorzystamy je, a jeśli ich zabrakło to dołożymy, ewentualnie w innym czasie inne sołectwa wyrównają. Sądzę, że warto, zgłaszać wnioski, bo dofinansowania 50 procentowe, to już duże wsparcie. Będziemy się starali otrzymać maksymalną ilość dofinansowań dla sołectw.
Jak zaznacza wójt Jan Kraśniewski, czwartkowe spotkanie z sołtysami przebiegło pomyślnie.
- Rozmowy z sołtysami są konstruktywne i nie ma najmniejszej wątpliwości, że będziemy dokonywać dobrych wyborów. Najczęściej proponowane są inwestycje drogowe, bo sołtysi są gotowi przeznaczać fundusze na drogi i regulowanie ich stanów prawnych. Wśród propozycji pojawia się również oświetlenie uliczne. dominują lampy fotowoltaiczne.
Liczba wspartych projektów będzie zależeć od wielkości gminy. W przypadku gmin, w których jest mniej niż 28 sołectw – będzie do maksymalnie 5 wniosków, ale tam gdzie sołectw jest więcej niż 60 – gminy będą mogły złożyć nawet 18 wniosków. W gminie Iłów znajduje się 40 sołectw, a w związku z tym samorząd może złożyć 10 wniosków na dofinansowanie. Jak zauważa Monika Haber, pracownik Urzędu Gminy w Iłowie, zajmująca się gospodarką odpadami i pozyskiwaniem funduszy pozabudżetowych, w pierwszej kolejności rozpatrywanych przez województwo będzie 7 wniosków wskazanych przez gminę jako najbardziej priorytetowe.
- Mamy siedem priorytetowych sołectw: Emilianów, Sadowo, Załusków, Piotrów, Brzozówek, Arciechówek, Obory, Przejma oraz dodatkowe trzy: Pieczyska Łowickie, Krzyżyk, Paulinka. Zgodnie z wybranymi sołectwami w drodze losowania, na chwilę obecną środki będą uzyskane w ramach dofinansowania z budżetu województwa mazowieckiego. Tak jak w latach ubiegłych 50 procent są to środki z budżetu województwa w kwocie 10 tysięcy oraz drugie 50 procent środki własne, które w głównej mierze pochodzą z funduszu sołeckiego, dla każdego z tych poszczególnych wybranych sołectw.
Jak zauważa Monika Haber od paru lat jest spore zainteresowanie pozyskaniem dofinansowania z Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw.
- Początkowo pierwszy projekt był trochę taki na próbę. W 2018 roku dofinansowanie otrzymał Brzozów Stary i Giżyce wybudowaliśmy wtedy siłownie zewnętrzne. W kolejnym roku 2019 było już 5 sołectw, a więc maksymalna liczba wniosków. Wszystkie otrzymały dofinansowanie. W głównej mierze były to dofinansowania na doposażenia kuchni w strażnicach OSP oraz w Arciechowie i Bieniewie montowaliśmy pierwsze na terenie gminy Iłów lampy fotowoltaiczne. Z każdym rokiem te fundusze cieszą się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku w głównej mierze były właśnie to lampy fotowoltaiczne montowane w sołectwach, które zostały wylosowane.
W czwartek obchodzony był również Dzień Sołtysa, w związku z tym Urząd Gminy w Iłowie przygotował drobne upominki dla sołtysów.
4 13
Naczelnik JPK3 kawą handlował? Rozdawał filiżanki? BARISTA?
6 1
Jaki NIK taka wyobraźnia.Więcej szacunku dla sołtysów.Nie prezenty były celem spotkań Ale co ty możesz O tym wiedzieć
2 1
Szacunek dla Sołtysów za ich pracę, ale niepokoi mnie, że w tym towarzystwie, ludzie młodzi to rodzynki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz