W tym roku ze względu na pandemię w wielu parafiach w naszym powiecie wizyta duszpasterska nazywana popularnie kolędą wygląda zupełnie inaczej niż w latach ubiegłych. Biskup łowicki Andrzej F. Dziuba pozostawił decyzję dotyczącą wizyty duszpasterskiej w gestii proboszczów. Dlatego wielu z nich zdecydowało się, aby miała ona inny przebieg niż dotychczas. Organizowane są m.in. specjalne msze w kościołach, ale są również parafie, które wybrały tradycyjna formę. Wtedy księża będą odwiedzać tylko te mieszkania i domy, których mieszkańcy wcześniej wyrażą taką chęć. Parafie zdecydowały również o przełożeniu wizyty duszpasterskiej na inny czas.
Wiele parafii w naszym powiecie zdecydowała się przełożyć termin wizyty duszpasterskiej, do czasu aż minie kwarantanna narodowa. Tak postąpiła m.in. parafia św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Sochaczewie.
- Przygotowujemy się do rozpoczęcia kolędy od przyszłego poniedziałku 18 stycznia. Początek kolędy od godz. 15:00. Chcemy w modlitwie zawierzyć Bogu każdy dom i każdą rodzinę. Chcemy pamiętać o zmarłych z każdego domu. Zawierzamy Bożej Opatrzności nasze radości oraz bóle i lęki. Kolęda będzie miała charakter dostosowany do obecnej sytuacji: kapłan przybędzie do rodziny, która zechce kapłana przyjąć; kolęda będzie przebiegała bardzo sprawnie; zachęcamy, aby uchylić drzwi mieszkania i otworzyć furtki posesji. Rodziny, które są w izolacji z racji zarażenia nie przyjmują kolędy, rodziny, które mają obawy – lęki mogą zwolnić się z obowiązku przyjęcia kolędy w tym roku. Ksiądz nie będzie się witał ani żegnał z domownikami. Będzie wspólna modlitwa, błogosławieństwo i poświęcenie domowników i mieszkania. Krótka rozmowa i pożegnanie bez podawania rąk - informuje parafia św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Sochaczewie
W przyszły poniedziałek 18.01 kolęda planowana jest za Bzurą: ul. Bolechowskich, Pułaskiego i Mała, Chełmońskiego, Gawłowska i Hugo-Badera. We wtorek 19.01 – ul. Prusa i Próżna, Rybna, Połaniecka i Rycerska, oraz ul. Płocka.
Natomiast parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Boryszewie zaprasza wiernych do kościoła.
- Zapraszamy was poszczególnymi wioskami, ulicami oraz blokami (choćby jednego delegata z rodziny) na Eucharystię w intencji Waszych rodzin. Będziemy się modlić codziennie w dni powszednie w kościele o godz. 18.00. W trakcie Mszy Świętej odczytamy modlitwę, którą zwykliśmy odmawiać w domach. Po błogosławieństwie, spod chóru kościoła można będzie zabrać pamiątkową kartę z modlitwą do odmówienia w domu (najlepiej pomodlić się gdy będą wszyscy domownicy). Będzie również przygotowana woda święcona. Kto chciałby wesprzeć funkcjonowanie parafii ofiarą, to będzie taka możliwość w trakcie Mszy Świętej. Można to zrobić również w innym czasie, wrzucając ofiarę do oznaczonej skarbonki, pod chórem kościoła.
Plan wizyty duszpasterskiej na następne dni:
Podobnie jak w Boryszewie kolęda została zorganizowana w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach. Proboszcz Rafał swoje spotkania z mieszkańcami rozpoczął 28 grudnia i od tego czasu spotyka się z mieszkańcami z wybranych miejscowości na mszy o godzinie 9.00. Jest czas na modlitwę, rozmowę, ale i śpiewanie kolęd przy akompaniamencie gitary.
- Na skutek splotu różnych wydarzeń, ale przede wszystkim w duchu odpowiedzialności o nasze, wasze zdrowie podjąłem decyzję, że w związku z pandemią w tym roku kolęda będzie miała inną formę. Kierowałem się przede wszystkim głosem sumienia i podpowiedziami innych księży. Wyjątkowo w tym pandemicznym roku, kolęda się odbędzie nie u Was w domach, ale u mnie – w kościele. Zadbam o to by pod każdym względem wypaść jak najlepiej – w końcu będę miał wyjątkowych gości . W związku z tym każdego dnia kolędowania, na godz. 9.00 będę zapraszał do siebie mieszkańców poszczególnych miejscowości. Mam nadzieję , że mnie nie zawiedziecie. Kto czuje jakąkolwiek więź z parafią i z kościołem, kto może i mnie proboszcza obdarza odrobiną sympatii to wiem że przyjdzie. Każdy jest zaproszony – podsumowuje ksiądz Rafał.
Kolęda w Giżycach zmierza ku końcowi. Pozostały jeszcze dwa spotkania we wtorek i środę z mieszkańcami Wężyk Małych oraz Helenowa, Skutek. Są w naszym powiecie parafie, które zdecydowały się na tradycyjną kolędę to m.in. Rybno, gdzie wizyty duszpasterskie rozpoczęły się 28 grudnia, a zakończy 23 stycznia oraz Kurdwanów, która rozpocznie się 18 stycznia.
Harmonogram wizyty duszpasterskiej w parafii Przemienienia Pańskiego w Kurdwanowie:
O przestrzeganie reżimu sanitarnego podczas kolędy prosi proboszcz Andrzej Sałkowski.
- W tym roku przeżywamy wizytę duszpasterską w szczególnym czasie trwania epidemii. Dlatego ważne jest, aby zachować wszystkie wymogi sanitarne (np. nie będziemy podawać ręki, zachowujemy dystans). Poniżej plan kolędy. Oczywiście jest on orientacyjny i może ulec zmianie.
Harmonogram kolędy w parafii pw. Św. Bartłomieja Apostoła w Rybnie
Natomiast w Młodzieszynie proboszcz Dariusz Kuźmiński postanowił odłożyć wizytę duszpasterską na następny rok.
- Zwykle po Nowym Roku rozpoczynaliśmy kolędę – bardzo miły czas. Bardzo byśmy chcieli spotkać się z naszymi parafianami w domach, wspólnie pomodlić się i spokojnie porozmawiać. Niestety, myślę, że wszyscy w głębi serca czujemy, że w obecnych warunkach byłoby to po prostu nieroztropne. Szukanie jakichś połowicznych sposobów spotkań np. przy bramie czy w jakiś inny sposób nie wydaje mi się dobrym sposobem. To nie byłoby spotkanie jakiego chcemy. Myślę, że trzeba nam po prostu odłożyć takie spotkania. Dlatego w tym roku nie planujemy tradycyjnej kolędy i odwiedzania mieszkańców naszej parafii w domach… pozostańmy w duchowej łączności oraz wspólnej modlitwie. Oczywiście jeżeli ktoś bardzo chce, aby odwiedzić rodzinę w domu możemy to indywidualnie uczynić, ale lepiej chyba poczekać na bardziej bezpieczny czas.
Ja09:35, 12.01.2021
"...choćby jednego delegata z rodziny...", żeby mógł przynieść "ofiarę"
Adi11:14, 12.01.2021
Pin i zielony
Użytkownik11:39, 12.01.2021
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
nerw13:44, 12.01.2021
Nie klecha tylko Ksiądz, naucz się tłumoku jeden szacunku do innych osób. A gdyby tak wszyscy do Twojej matki mówili np. Ty Su...ko. Miło byś się czuł?
do nerw15:08, 12.01.2021
nerw, ale do twojej starej przeciew mowia ty szonie ... a do ciebie pewnei synu klechy :)???
Mireczek15:41, 12.01.2021
Lepiej być synem córką klechy niż zwykłej suki
Bolek13:47, 12.01.2021
Brakuje. Kiecokom. Pieniędzy. Do. Roboty
z Rybna15:05, 12.01.2021
Wielki szacunek dla proboszcza z Młodzieszyna.
Robert16:19, 12.01.2021
Za to proboszcz z Brochowa,jak ktoś chce przyjąć komunię świętą, to nie poda opłatka do ręki,tylko każe zdjąć maseczkę i wpycha swoją łapę do buzi parafian. Ten proboszcz to totalna porażka, kolejny poplecznik Małeckiego
do. Roberta20:21, 12.01.2021
Wciska ciemnote a potem wpycha rękę....nieładnie czyni?
Peowiec15:44, 12.01.2021
Ale co was boli? Nie chceta nie dawajta. Nie chceta Nie chodzta. Nikt was przecież nie zmusza.
...23:53, 12.01.2021
...wrzucając ofiarę do oznaczonej skarbonki...
:) i wszystko jasne :)
Lol06:56, 13.01.2021
Dobry pomysł . Brawo dla parafii Boryszew
Piotr17:43, 13.01.2021
Kurcze, wszyscy jakoś ogarniają kolędę,tylko nie proboszcz z Brochowa,on musi łazić i zbierać kasę. Niech weźmie się za robotę,tak jak każdy Kowalski,to będzie wiedział,że ciężko zarobione pieniądze należy cenic
Kolo07:00, 13.01.2021
I Trojanów.Tak po ludzku .
Stanisław18:49, 13.01.2021
Piotrze i redakcjo u nas w Śladowie już chodził tzn. parafia Kamion żeby było jasno a my tam należymy do parafii to tak samo jak w Brochowie oni nie wierza w covida itd. łażą i przenoszą lub roznosza chorobę ale naszemu to potrzeba bo Kosciół remontuje ale wskazania biskupa był żeby ograniczać ale co zrobić Kasa panie Kasa to sie liczy tylko dla nich a nie dobro i zdrowie parafian. pozdrawiam ze Sladowa.
gość19:04, 15.01.2021
Trzymajcie z daleka od nich dzieci swoje.
do gościa13:26, 19.01.2021
A co, boisz się że jakiś księżulo zrobi ci konkurencję w tej działalności?
11 13
Sami ludzie dają ,jeśli mają taką wolę , nikt ci nie wkłada ręki do kieszeni po twoją kasę. !
9 4
Fajnie nigdzie wyjść nie można pozamykane Pandemia a kiecok po kolędzie żenada