Zamknij

Bzura Jacka Kubiaka. Niezwykły film o mieszkańcach gminy Nowa Sucha

09:11, 23.09.2020 A.S Aktualizacja: 14:30, 23.09.2020
Skomentuj

Gmina Nowa Sucha i wyjątkowe wydarzenia, które miały miejsce na jej terenie, doczekały się ekranizacji. Film dokumentalny ,,Bzura”, autorstwa redaktora Jacka Kubiaka przedstawia wydarzenia oraz wspomnienia z września 1939r. o których opowiadają mieszkańcy gminy.

[FOTORELACJA]9602[/FOTORELACJA]

Przedpremierowy pokaz filmu miał miejsce podczas obchodów 81 rocznicy Bitwy nad Bzurą 1939 r., które miały miejsce w niedzielę 20 września w Kozłowie Szlacheckim. Uroczystości rozpoczęła o godzinie 11:30 uroczysta msza świętej odprawionej w intencji żołnierzy polskich poległych w czasie kampanii wrześniowej przez proboszcza Władysława Czaplickiego. O oprawę Mszy zatroszczyli się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kozłowie Szlacheckim. Czytania wykonali, przebrani w mundury z epoki, Irena Funk i Zbigniew Zagajewski, którzy objęli później wartę honorową przy Grobie Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Kozłowie Szlacheckim. Po Mszy Świętej wszyscy zgromadzeni wysłuchali występu słowno - muzycznego w wykonaniu grupy teatralnej z Klubu Seniora ,,Swojaki’’ pod opieką Pani Jolanty Kawczyńskiej. Następnie wystąpił redaktor Jacka Kubiak, autor filmu „Bzura”, przedstawiającego wydarzenia oraz wspomnienia z września 1939r., o których opowiadają o nich mieszkańcy Gminy Nowa Sucha. Jak mówi wójt gminy Maciej Mońka, padły wtedy ważne słowa.

- Pan redaktor Jacek Kubiak, przyjechał z Poznania, bo film został zrealizowany na zlecenie województwa Wielkopolskiego. I właśnie jakby śladami armii Poznań, która dotarła wtedy nad Bzurę, i żołnierzy tej armii, którzy zginęli na terenie Gminy Nowa Sucha, podążał dokumentalista. Miał taki zamysł – aby przyjrzeć się, co pozostało, jaki ślad pozostał po przejściu armii, po tamtej bitwie To, co go szczególnie ujęło w tej podróży, to podejście mieszkańców naszej gminy, do tego, co się stało po bitwie i do pamięci tamtych lat, jaka jest kultywowana teraz. Bardzo go to ujęło i postanowił zrobić film.

Autor spotkał się z wieloma mieszkańcami gminy Nowa Sucha, którzy albo osobiście,  albo ich rodzice czy dziadkowie uczestniczyli w tamtych wydarzeniach – zarówno w bitwie, jak i pochówku żołnierzy, których na terenie gminy Nowa Sucha zginęło ok. 140. Jak podkreśla wójt, film zrobił ogromne wrażenie.

- Film jest niesamowity, bardzo wzruszający, ludzie oglądali z wielkim zainteresowaniem, wyszli bardzo poruszeni. Na pewno będziemy chcieli go jeszcze bardziej upowszechnić. Po premierze filmu na antenie TVP Historia, Pana Jacka Kubiaka będziemy jeszcze gościć w Szkole im. Bohaterów Bitwy nad Bzurą w Kozłowie Szlacheckim, na dodatkowym pokazie filmu także dla Stowarzyszenia Seniorów. Zamieścimy go także na stronie internetowej gminy. Myślę, że warto, by każdy mieszkaniec naszej gminy ten film obejrzał, bo jesteśmy dumni z tych, którzy wtedy podjęli ten trud grzebania zmarłych i kultywowania ich pamięci.

Mieszkańcy wykazali się tak dużą determinacją i czcią dla poległych – zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej, że znalazła ona uznanie także w oczach okupanta.

- Niemcy pozwolili na postawienie pomnika poległych żołnierzy jeszcze w czasie wojny, rok po bitwie, już w 1940 r., co jest ewenementem na skalę całego kraju. Mieszkańcy zbudowali wtedy pomnik w Nowym Dębsku, który stoi do dnia dzisiejszego. To tylko jeden z niesamowitych epizodów filmu, a jest ich w filmie wiele.

Pamięć o tamtych dniach jest w Gminie Nowa Sucha niezwykle mocno kultywowana. Kilka lat temu powstał nawet Społeczny Komitet dla Upamiętnienia Walk nad Bzurą, który nadał nowej jakości uroczystościom i który dba o to, by pamięć o wydarzeniach sprzed 81 lat nie zaginęła. 

(A.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%