Zamknij
REKLAMA

Ile kosztuje OC taxi?

00:00, 29.03.2021 | materiały partnera

Każdy kto choć raz ubezpieczał samochód wie, że przed podpisaniem umowy będzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań. Nie ma znaczenia czy nabywasz OC u agenta, czy przez internet, gdyż w każdym przypadku zostaniesz zapytany o sposób użytkowania auta. Jeżeli ma być ono wykorzystywane jako taksówka, musisz się liczyć z wyższą ceną polisy. Co ma wpływ na koszt ubezpieczenia i ile kosztuje OC taxi? Sprawdziliśmy!

Od czego zależy cena OC taxi?

Zakres ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej jest ujednolicony i regulowany przepisami prawa. Oznacza to, że zarówno pojazd prywatny, jak i zarejestrowany jako taksówka zostanie objęty taką samą ochroną. Różnice wynikają jedynie z ceny, która jest ustalana na podstawie kalkulacji ryzyka według schematu obowiązującego w danej firmie. Towarzystwa biorą pod uwagę wiele czynników, które decydują o wysokości prawdopodobieństwa wystąpienia kolizji, co będzie się wiązało z koniecznością wypłaty odszkodowania. Zaliczają się do nich m.in.:

· parametry pojazdu – rok produkcji, marka, model, pojemność silnika oraz ogólny stan techniczny.

· sytuacja kierowcy – wiek, doświadczenie za kółkiem, miejsce zamieszkania czy wykonywany zawód,

· historia ubezpieczenia – zgromadzone zniżki za bezszkodową jazdę oraz wypłacone odszkodowania w przeszłości,

· sposób użytkowania auta – czy samochód będzie wykorzystywany do celów prywatnych, czy w ramach prowadzonej działalności i świadczenia usług transportowych.

Powyższe czynniki dotyczą także taksówkarzy, o czym przeczytasz w artykule na stronie https://rankomat.pl/samochod/ubezpieczenie-oc-i-ac-taksowki. Mają one ogromny wpływ na wysokość składek OC, jednak firmy ubezpieczeniowe biorą również pod uwagę inne elementy.

Dlaczego OC dla taksówkarzy jest droższe?

Towarzystwa wychodzą z założenia, że im dłużej auto przebywa w trasie, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia kolizji. Nie dziwi więc fakt, że taksówkarze, którzy spędzają większość czasu za kółkiem będą musieli zapłacić więcej za OC. Dodatkowo dochodzi do tego szybsze zużycie części eksploatacyjnych pojazdu, które mogą skutkować awarią na drodze, a tym samym doprowadzić do stłuczki. Duże znaczenie ma także presja i stres związana z przewozem osób, co może skutkować rozkojarzeniem kierowcy.

Ile taksówkarze zapłacą za OC?

Trudno przewidzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie jako kierowca taksówki. Możesz to jednak samodzielnie sprawdzić w internecie za pomocą dostępnych narzędzi. Pomocny będzie kalkulator oc za darmo w rankomat.pl, w którym zweryfikujesz wysokość obliczonej dla Ciebie składki w poszczególnych towarzystwach. Będą Ci do tego potrzebne podstawowe dane osobiste oraz informacje o pojeździe, dlatego warto wcześniej przygotować dowód rejestracyjny. Zwykle ceny polis do taksówkarzy są nawet o 50% wyższe niż dla osób prywatnych, jednak nie oznacza to, że nie masz szans zaoszczędzić na OC. Kalkulator pozwoli Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę, która może być sporo tańsza niż Twoje obecne ubezpieczenie. Ponadto niektóre firmy oferują możliwość wykupienia rozszerzonego pakietu w promocyjnej cenie, jeżeli zdecydujesz się na zawarcie umowy przez internet.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%