Zamknij

Wydajność paneli fotowoltaicznych w Polsce - jak ją zwiększyć?

08:10, 14.01.2021 artykuł sponsorowany

Przyszłość odnawialnych źródeł energii maluje się w jasnych barwach. Producenci paneli słonecznych i podzespołów instalacji fotowoltaicznych nieustannie ulepszają oferowaną technologię. Stale odkrywają nowe sposoby na zwiększenie sprawności ogniw. Nic więc dziwnego, że popularność systemów solarnych w Polsce rośnie.

Coraz szersze grono właścicieli nieruchomości przekonuje się, że wydajność instalacji fotowoltaicznej w naszym kraju może stać na bardzo wysokim poziomie. Od czego ona zależy i jak ją poprawić?

Co oznacza wydajność paneli słonecznych?

To parametr, który informuje nas o tym, jak skutecznie panel fotowoltaiczny zamienia światło słoneczne w energię elektryczną. Zwykle wartość ta prezentowana jest w procentach. Najlepsze ogniwa tak renomowanych producentów jak np. Exe Solar, przeznaczone do instalacji na budynkach mieszkalnych, wyróżniają się wydajnością na poziomie ponad 19-20%. To doskonałe wyniki – system paneli słonecznych o mocy 4 kW może w takim przypadku generować ilość energii elektrycznej dla gospodarstwa domowego, pozwalającą radykalnie obniżyć rachunki za prąd.

Które czynniki wpływają na wydajność paneli słonecznych Exe Solar w Polsce?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nasłonecznienie. W naszym kraju jest ono dość równomierne, co pozwala każdego roku uzyskiwać energię z fotowoltaiki na podobnym poziomie. Najlepsze warunki do funkcjonowania systemów solarnych są w centralnej i południowej części Polski, ale w pozostałych regionach również osiąga się bardzo zadowalające efekty. Warto wspomnieć, że instalacja solarna pracuje nie tylko w miesiącach z dużą ilością słońca. Zimą, gdy dni są krótsze, a niebo częściej pochmurne, ogniwa również przekształcają docierające do nich światło słoneczne w energię elektryczną.

Na wydajność systemu fotowoltaicznego wpływa także kilka innych czynników, w tym: lokalizacja paneli, nachylenie ogniw, poziom zacienienia i zabrudzenia, odpowiednia wentylacja i temperatura oraz jakość poszczególnych komponentów instalacji. To ostatnie ma szczególne znaczenie. Ważna jest nie tylko sprawność samych ogniw, ale również pozostałych elementów, takich jak falownik czy kable solarne. Stosując sprawdzony inwerter cenionej marki Growatt, zamiast produktów nieznanych firm, możemy uchronić się przed utratą wydajności nawet na poziomie od 4 do 7%.

Nie tylko komponenty marki Growatt – co zrobić, by zwiększyć wydajność paneli solarnych?

Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie położenie i nachylenie ogniw fotowoltaicznych. W Polsce najlepsza jest oczywiście ekspozycja na południe oraz kąt nachylenia od 35° do 38°. Do montażu instalacji należy wybierać miejsca, które nie są zacienione przez różnego rodzaju obiekty, np. drzewa, słupy czy kominy. Ważne w utrzymaniu wysokiej sprawności systemu jest także regularne usuwanie z paneli zalegającego śniegu, liści i zanieczyszczeń. Stosując się do tych kilku prostych zaleceń oraz wykorzystując nowoczesne komponenty znanych marek, np. falowniki Growatt lub panele słoneczne Exe Solar, można zapewnić niezwykle wydajne działanie instalacji fotowoltaicznej w Polsce przez cały rok.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%