Zamknij

Jak wybrać monitor do codziennej obsługi komputera?

12:09, 02.07.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:10, 02.07.2020

Mówi się, że monitor jest najważniejszą częścią zestawu komputerowego - choć nie ma on żadnego wpływu na szybkość działania komputera (jak chociażby procesor), możliwość uruchamiania gier w wyższej jakości (jak karta graficzna) ani też na płynność uruchamiania aplikacji (jak pamięć RAM), bezpośrednio oddziałuje na nasze oczy. Źle dobrany, potrafi męczyć je nawet kilkukrotnie szybciej, a także znacząco zmniejszyć efektywność naszej pracy i przyjemność płynącą zabawy. Jak zatem go wybrać, by być zadowolonym z jego użytkowania?

Kto powinien najbardziej zadbać o wybór monitora?

W myśl tego, co powiedzieliśmy we wstępie możemy śmiało powiedzieć, że w dobry monitor vobis.pl/komputery/monitory powinien zainwestować każdy, kto ceni sobie własne zdrowie i oczy. Prawdą jest jednak, że na wyborze tego jak najlepszego najbardziej skorzystają wszyscy Ci, którzy na co dzień pracują przy komputerze i po prostu spędzają przy nim mnóstwo czasu. Każdy indywidualnie zazwyczaj docenia inne jego atrybuty - dla jednych ważne będzie to, aby nie męczył oczu przy długotrwałym patrzeniu, inni z kolei uznają kontrasty i bogactwo kolorów za rzecz najważniejszą. Jeszcze inni za rzecz najważniejszą uznają kąty, pod którymi można patrzeć na ekran. Decydując się na monitor tak naprawdę jednak powinniśmy znaleźć w tym wszystkim złoty środek - niezależnie od tego, czy jesteśmy grafikiem, czy też graczem lub osobom zaledwie sporadycznie sięgającą po ten sprzęt.

Rzeczy najważniejsze w wyborze monitora

Większość osób kupując monitor dla siebie patrzy wyłącznie na jego rozmiar. Co słyszymy, gdy ktoś chce go sobie kupić? "Muszę zainwestować w monitor. 21 cali powinno wystarczyć!" - to schemat, który występuje znacznie częściej, niż "Muszę zainwestować w monitor o odpowiednim poziomie odświeżanie". Prawdą jest, że to rozmiar (a raczej przekątna ekranu, bo to ona jest jego odzwierciedleniem) ma duży wpływ na naszą decyzję i choć jest on rzeczywiście ważny, skupmy się również na innych parametrach sprzętu. Mowa między innymi o:

  • rozdzielczości - to, że zainwestujemy w 21-calowy monitor vobis.pl/komputery/monitory/monitor-asus-21-5 nie oznacza, że jego rozdzielczość będzie ogromna - pamiętajmy więc o tym, by spojrzeć na nią przy zakupie; rozdzielczość odzwierciedla obszar roboczy, jaki otrzymamy w obrębie monitora, ale jednocześnie zapewnia większą szczegółowość obrazu. Obecnie standardem jest rozdzielczość Full HD (1920x1080) i tak właściwie w nic mniejszego nie warto wchodzić. Bardziej wymagający użytkownicy sięgają po QHD (2560x1440), jednak ta rozdzielczość, podobnie, jak 4K Ultra HD (3180 x 2160) najlepiej sprawdza się przy większych monitorach (powyżej 27 cali).
  • matrycy - to ona jest odpowiedzialna za większość parametrów monitora - do wyboru mamy tanią TN, lepsze IPS oraz MVA i PVA, wypośrodkowujące parametry obu wspomnianych modeli. Najlepszą opcją jest obecnie matryca IPS, zapewniająca wysoki kontrast (patrz wyżej), szerokie kąty widzenia i szczegółowość obrazu na satysfakcjonującym poziomie.
  • kątach widzenia - szerokie kąty widzenia oznaczają, że obraz będzie zawsze widoczny w taki sam sposób - niezależnie od tego, czy monitor pochylimy czy też będziemy na niego patrzeć z boku. Ma on szczególne znaczenie przy monitorach (ultrapanoramicznych, na których części - chcąc nie chcąc - musimy patrzeć z boku.
  • aspektach pobocznych - monitor powinno dać się podłączyć za pośrednictwem złącza HDMI, obecnie najbardziej standardowego, umożliwiającego podłączenie pod niego nie tylko komputera z takim samym złączem, ale i konsoli. Zwróćmy uwagę na ergonomię monitora - możliwość jego obracania, zmieniania nachylenia, ale też takie pomniejsze elementy, jak podstawka - jeśli tylko okażą się ważne w naszej pracy z nim.

Podsumowanie

Wybór właściwego monitora to absolutna podstawa, która jest w stanie znacząco wpłynąć na nasz komfort użytkowania tego sprzętu, ale i na nasze zdrowie - zwłaszcza, jeśli z komputera korzystamy nieco częściej. Choć nie wspomnieliśmy o cenie, bo ta jest kwestią typowo indywidualną, miejmy świadomość, że za lepszy monitor, czy to 21-calowy, czy też jakikolwiek inny zapłacimy więcej. Traktujmy to jednak jako inwestycję, której warto się podjąć. Inwestycję w siebie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%