Zamknij
REKLAMA

Co to jest audyt informatyczny? Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

00.00, 26.07.2022 materiał partnera

Audytowanie swoich firmowych systemów informatycznych pozwala nam, aby stworzyć efektywne i niezawodne środowisko IT. Cyfrowa era determinuje to, że takie aspekty, jak np. bezpieczeństwo poczty elektronicznej, sieci, czy też strony internetowej oraz danych jest kluczowym aspektem. Co więcej, profesjonalnie przeprowadzony audyt informatyczny nie jest skierowany jedynie do ogromnych organizacji, ponieważ wymagają tego już małe i nowe firmy, a to tylko na ich plus. Mogą bowiem prawidłowo zabezpieczyć wszystkie systemy i podnieść efektywność swojej pracy.

Waga audytu informatycznego w Twoim przedsiębiorstwie

Audyt informatyczny to po prostu analiza tego, w jaki stanie są systemy informatyczne oraz jak funkcjonują. Najważniejsze okazuje się być to, czy dane systemy są dobrze chronione pod kątem danych, a także czy pozwalają na zbieranie informacji i spełniają wszystkie kontrolne oraz operacyjne funkcje. Ocena dotyczy także tego, czy całość jest funkcjonalna oraz pozbawiona błędów. Weryfikacji podlega też wydajność, ogólne bezpieczeństwo, wiarygodność i zgodność z normami technicznymi.

Tak naprawdę już w latach 60. Ubiegłego wieku audyty informatyczne stały się normom, ponieważ wiele firm rozwinęło się wówczas pod kątem systemów oraz struktur. Już wtedy zaczęły się też pojawiać pierwsze utrudnienia w zarządzeniu, kontroli zasobów i technologii informatycznej. Trudność sprawiały przekazy nawet prostych i wiarygodnych informacji. Dziś to narzędzie jest bardzo nowoczesne i rozwinięte, dlatego pełni pełnoprawną informatyczną oraz kontrolną funkcję. Z drugiej strony, wspiera też osiąganie biznesowych celów przedsiębiorstwa. Prawdziwą istotą audytu pozostaje to, by zbadać ryzyko problemów, a przy tym je zminimalizować.

Jakie są największe zalety korzystania z audytu informatycznego?

Bardzo ważna pozostaje nasza świadomość i wiedza, czy systemy informatyczne w firmie są w dobrym stanie. Pamiętajmy, że kontrola zasobów to podstawa. Daje to nam dostęp do informacji o swoich zasobach sprzętowych, jaki jest poziom bezpieczeństwa i stan oprogramowania. Możemy skutecznie nadzorować i chronić dane osobowe, a także wiedzieć więcej odnośnie swej firmy, klientów i kontrahentów. Audyt informatyczny to zapobieganie poważnym awariom sprzętów i oprogramowania, a tym samym zaoszczędzimy na naprawach i zakupie nowego sprzętów, programów oraz licencji. Zbadamy ryzyko, opracujemy plan, a kolejno będziemy wstanie go wdrożyć, kiedy nastanie kryzysowa sytuacja.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%