Zamknij

Aparat słuchowy – czy łatwo się do niego przyzwyczaić?

11:51, 10.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:52, 10.06.2022

Należy być świadomym tego, że o słuch trzeba dbać, gdyż problemy z nim mogą doprowadzić do zaburzenia funkcji poznawczych. Ważnym jest, aby unikać dużych i długotrwałych hałasów, a także przeprowadzać odpowiednią pielęgnację uszu. Gdy dojdzie do uszkodzenia słuchu, jednym z rozwiązań jest rehabilitacja aparatem słuchowym. To urządzenie do którego użytkownik musi się przyzwyczaić, by korzystać z jego możliwości w pełnym wymiarze. Sprawdź, jak wygląda proces adaptacji!

Sposób na uszkodzenia słuchu, czyli aparaty słuchowe

Kiedy już dojdzie do trwałych uszkodzeń słuchu, istnieją sposoby, dzięki którym można poprawić jakość i komfort słyszenia. Jednym z nich są oczywiście aparaty słuchowe. Są one urządzeniem, które ułatwiło życie wielu osobom, zarówno tym najmłodszym, jak i najstarszym. Jeśli jest to dla Ciebie coś nowego, z czym będziesz musiał się zmierzyć, z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak przyzwyczaić się do aparatu słuchowego oraz czy jest to łatwe?

Jak wyglądają początki korzystania z aparatu słuchowego?

Początki wymagają zaangażowania pacjenta i przyzwyczajenia się do noszenia aparatów słuchowych, bo dochodzi do procesu adaptacyjnego. Okres adaptacji trwa 1-3 miesiące i dopiero po tym okresie będzie można w pełni cieszyć się pełnym słyszeniem. Mamy różne rodzaje ubytku słuchu: jeżeli jest ubytek na niskich tonach, to dźwięki są przytłumione. Jeżeli jest ubytek na wysokich częstotliwościach, to osoba ma problem ze zrozumieniem dźwięków. Słyszy je, ale nie rozumie. Jeżeli mamy ubytek na wszystkich częstotliwościach, to pacjent słyszy przytłumione dźwięki oraz ich nie rozumie.

Proces przyzwyczajania się do aparatu słuchowego

Początkowe wrażenia mogą być zaskakujące, bo pacjent odzyskuje pełnię dźwięków. Pierwsze reakcje pacjenta po uruchomieniu aparatów i usłyszeniu głosu bliskiej osoby to najczęściej łzy wzruszenia, niesamowita radość, zaskoczenie, ekscytacja. Wszystko, co dotychczas poznałeś, może teraz brzmieć dla Ciebie inaczej. Przyzwyczajanie się to nie jest jedynie kwestia doznań słuchowych. Dodatkowo trzeba oswoić się z nim fizycznie. W początkowym okresie dźwięki tła są wytłumiane poprzez zaawansowane funkcje aparatów. Wraz z okresem adaptacyjnym ustawienia są zmieniane, aby przywrócić pełnię dźwięków ze środowiska akustycznego.

Pierwsze kroki z aparatem słuchowym

Chyba najważniejszą zasadą jest w tym przypadku, aby dać sobie czas na przyzwyczajenie się. To nic dziwnego, że posiadanie ciała obcego w Twoim uchu jest dla Ciebie niekomfortowe. W pewnym momencie Twój mózg zacznie przyzwyczajać się do tego, że słyszy dźwięki na nowo. Są one konieczne dla jednego z ośrodków słyszenia w mózgu, a mianowicie ośrodka orientacji. W standardzie obsługi obowiązkiem protetyka jest pokazać i nauczyć pacjenta, jak obsługiwać aparat. Każdy protetyk poświęca sporo czasu, aby pacjent czuł się pewnie z obsługą swoich aparatów słuchowych.

Higiena aparatu słuchowego

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących aparatów słuchowych jest higiena aparatu słuchowego. Dokładny przebieg procesu wytłumaczy Ci protetyk. Czyszczenie musi się odbywać regularnie, z wszelką dokładnością. Proces adaptacji jest wyznaczany przez protetyka słuchu. W zależności od rodzaju ubytku słuchu, rekomendowana jest inna formuła przyzwyczajania się do aparatów słuchowych. Niektórzy pacjenci rozpoczynają od cichych pomieszczeń, a inni czują od razu potrzebę wyjścia na miasto.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%