Zamknij

Na jakie formalności należy zwrócić uwagę przy zakupie domu z rynku wtórnego?

08:24, 29.03.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 08:24, 29.03.2023

Każdy, kto marzy o własnym domu z pewnością zadał sobie to pytanie - zbudować go samemu czy kupić na rynku wtórnym? Jednej, słusznej odpowiedzi oczywiście nie ma! Jeśli jednak zdecydujemy się na zakup domu z rynku wtórnego, warto wiedzieć, że wiąże się to z pewnym ryzykiem. Jak je ograniczyć? Pamiętając o wszystkich formalnościach!

Ustalmy, kto ma prawa do nieruchomości

Już na samym początku rozmów ze sprzedającym nieruchomość powinniśmy upewnić się, czy… rzeczywiście jest on jej właścicielem. Jasne, sytuacje, w której rzekomy właściciel nie ma praw do interesującej nas nieruchomości należą do rzadkości - jednak przezorny zawsze ubezpieczony! 

By potwierdzić prawa właściciela domu powinniśmy poprosić go o przedstawienie odpowiednich dokumentów - na przykład aktu notarialnego dotyczącego przekazania własności nieruchomości w wyniku sprzedaży lub spadku. Na nasze pytania odpowie także wgląd do księgi wieczystej; warto tutaj skorzystać z Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, znajdujących się na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Potrzebny nam będzie do tego jedynie numer księgi interesującej nas nieruchomości!

Z księgi wieczystej dowiemy się także, czy praw do nieruchomości nie posiadają przypadkiem osoby trzecie. Szczególnie powinniśmy tutaj zwrócić uwagę na prawo dożywocia - zobowiązujące właściciela nieruchomości do dożywotniego utrzymania poprzedniego jej posiadacza (poprzez np. przyjęcie go pod własny dach). Po zakupie domu takie obciążenie może przejść na nas!

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać? Jeśli interesujący nas dom był wcześniej wynajmowany, upewnijmy się, że wszystkie umowy najmu zostały już rozwiązane, zaś lokatorzy - opuścili nieruchomość.

Nie zapominajmy o finansach

Nie mniej niż kwestie prawne powinna nas zainteresować sytuacja finansowa nieruchomości oraz jej właściciela.

Po pierwsze - sprawdźmy czy dom nie jest obciążony hipoteką. Informację o tym znajdziemy, podobnie jak prawa własności, w księdze wieczystej nieruchomości.

Kolejną sprawą są ewentualne zadłużenia. Jako kupujący mamy prawo oczekiwać od właściciela domu aby wykazał, że nie ciążą na nim żadne zobowiązania finansowe, związane z nieruchomością.

Nierzadko zdarza się, że poprzedni właściciel zarejestrował w swoim domu działalność gospodarczą. Jeśli tak, to koniecznie powinien uregulować tę kwestię przed sprzedażą i zmienić adres swojego przedsiębiorstwa.

Poznajmy przeszłość interesującego nas domu

Jedną z największych zalet domów oferowanych przez biura nieruchomości jest fakt, że nie musimy martwić się o ich budowę. Co nie znaczy, że nie powinna ona nas zainteresować! Dla własnego bezpieczeństwa poprośmy właściciela nieruchomości o przedstawienie pozwolenia na budowę i projektu budowlanego - abyśmy mieli pewność, że nasz przyszły dom nie został postawiony “na dziko”. Nie bójmy się także pytać o historię remontów; to dobry sposób by dowiedzieć się, czy dom przypadkiem nie cierpi na wady konstrukcyjne.

Rozmowa z właścicielem domu, w trakcie której przedstawimy mu listę naszych formalnych oczekiwań, może być dla niektórych nie mniej stresująca niż negocjacje! Dlatego, abyśmy nie dali się przytłoczyć emocjom, warto mieć przy sobie zaufanego pośrednika nieruchomości. A znajdziemy go, odwiedzając chociażby biuro nieruchomości homfi oddział Warszawa lub dzwoniąc pod numer dostępny na wizytówce agencji w Google (na przykład pod hasłem biuro nieruchomości homfi oddział Radom). 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%