Zamknij

Panele dachowe na rąbek – tradycyjny wygląd w nowoczesnej technologii

11:55, 28.02.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 11:55, 28.02.2023

Panele na rąbek stojący są wykorzystywane w budownictwie od wielu lat. Pomimo swojej wiekowości nadal zachwycają prostym i nieskazitelnym wyglądem. Dzięki temu wciąż są wykorzystywanie we współczesnej architekturze.

Na pewno, współczesne panele na rąbek różnią się od tych stosowanych w XIX wieku. Arkusze zaginane przez dekarzy w tzw. rąbek zastąpiły innowacyjne panele na rąbek. Te nowoczesne rozwiązania cieszą się wielką popularnością wśród inwestorów dzięki trwałości, prostocie i łatwemu montażowi. Panele dachowe na rąbek świetnie komponują się z budynkami w minimalistycznym stylu, zabytkami czy obiektami sakralnymi. Można je również wykorzystać jako dekoracja elewacji.

Panele dachowe na rąbek – zalety rozwiązania

Po pierwsze, panele posiadają fabrycznie ukształtowany rąbek więc nie trzeba ich zaginać ręcznie, co sprawia, że montaż przebiega sprawnie. Układanie paneli na dachu również jest uproszczone, dzięki gotowym otworom, zatrzaskom oraz panelom startowym. Co ważne, rozwiązanie to prawie całkowicie minimalizuje możliwość popełnienia błędu podczas montażu, co przekłada się na trwałość i efekt wizualny pokrycia. Dodatkowo, producenci zadbali także o zmniejszenie możliwości ewentualnego pofalowania płaskich powierzchni (jest to naturalne zjawisko), które występuje na skutek rozszerzalności termicznej materiału. Przykładowo, firma Blachy Pruszyński zastosowała podłużne profilowania z przetłoczeniami w formie nanofali, mikrofali i mikrotrapezu. Do produkcji paneli NA RĄBEK firma wykorzystuje jedynie najwyższej jakości stal w celu przedłużenia trwałości pokrycia. Ponadto stosowane są powłoki ochronne, np. PURMAX i PURLAK, na które producent daje nawet do 50 lat gwarancji.

Dachy pokryte panelami na rąbek

Panele dachowe na rąbek mają około 55 cm szerokości, a ich długość zależy od wymagań inwestora. Ich montaż może przebiegać pionowo lub poziomo ale również po skocie, kryć kopuły, stożkowe kształty czy łamane dachy. Doskonale wyglądają na dachach budynków zarówno w nowoczesnej jak i tradycyjnej architekturze. Z tego powodu zastosowanie paneli dachowych na rąbek jest ogromne. Natomiast najlepiej prezentują się na dużych powierzchniach, które przedzielone symetrycznymi liniami nadają optycznej lekkości oraz tworzą uporządkowaną całość. Idealnym przykładem są domy w stylu nowoczesnej stodoły z dwuspadowymi dachami. Jest to eleganckie rozwiązanie, które odpowiada nawet najbardziej wymagającym, współczesnym gustom. Oryginalną bryłę podkreślą z pewnością panele na rąbek ułożone na elewacji domu, najczęściej w połączeniu z klinkierem, drewnianą obróbką, płytami włókno – cementowymi czy drewnopodobnymi. Minimalistyczna i jednocześnie ciekawa wizualnie forma wykończenia domu przyciągnie uwagą oraz płynnie wpisze budynek w krajobraz wokół niego. Takie połączenia wyglądają efektownie oraz dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Panele dachowe na rąbek to klasyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się również w przypadku tradycyjnych domów, zarówno tych nowo budowanych jak i remontowanych, nadając im ponadczasowy wygląd i uwypuklając klasę. Warto również wspomnieć, że panele na rąbek mają niewielką wagę, co jest szczególnie ważne w przypadku domów remontowanych.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%