To był trzeci, jeśli liczyć również ten prawdziwy, sprzed ponad 190 lat, obóz generała Szembeka w Sochaczewie. Dzięki rekonstruktorom wrócono do tych szczególnych dni, kiedy do naszego miasta na zaproszenie samego generała przyjechał Fryderyk Chopin, by dać koncert z wojskową orkiestrą dętą.
[FOTORELACJA]10721[/FOTORELACJA]
W niedzielę 29 sierpnia na pamiątkę wydarzeń sprzed 191 lat w parku Chopina przy Traugutta rozbito obóz generała Szembeka. Intencją wydarzenia organizowanego przez Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, a także nasz ratusz, jest upamiętnienie przyjazdu do obozu generała Fryderyka Chopina, zwieńczonego koncertem zagranym przez mistrza wspólnie z wojskową orkiestrą dętą.
W parku zrobiło się kolorowo za sprawą rekonstruktorów, rozmawialiśmy z jednym z nich, Andrzejem Zalewskim z Grupy Pokazów Historycznych Czarna Kompania:
- W naszym pokazie uczestniczą dwie grupy, nasza przedstawia powstańców styczniowych, natomiast drugą grupę stanowią żołnierze okresu powstania listopadowego i wojen napoleońskich, którymi dowodził generał Szembek. Generał bardzo wzmacniał powstańców styczniowych, dostarczając im broń. Także pokazujemy dzisiaj dwie formacje oddzielona od siebie okresem 30, 40 lat, ale łączy je właśnie postać generała Szembeka.
Dopełnieniem parkowego widowiska był pokaz broni palnej krótkiej i długiej, również broni białej. Można było zobaczyć repliki tego sprzętu, ale też historyczną broń oryginalną. Najbardziej widowiskowa była oczywiście armata i tak ona, jak i pokaz artyleryjski cieszyły się największym powodzeniem wśród publiczności.
Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyło Okno Sztuki, prowadzone przez Marcina Hugo – Badera, który każdej niedzieli umożliwia nam w trzech sochaczewskich parkach poznanie twórczości lokalnych artystów.
Cepelia 20:56, 30.08.2021
Kolejny,, udany " występ Pana Michała gdzie w obozie Szembeka znaleźli się powstańcy z 1863 roku ?
Michał 22:01, 30.08.2021
Generał Szembek był aktywnie związany z organizacją Powstania Styczniowego - według Józefa Oxińskiego, w jego majątku organizowano i uzbrajano partie powstańcze. Generał w powstaniu bezpośredniego udziału nie wziął, ze względu na wiek - miał bowiem 75 lat, ale do powstania poszedł za to Aleksander Szembek. Tak więc opowieść o Piotrze Szembeku to historia przede wszystkim walk z Rosją, zarówno w 1812 roku, jak 1830 i 1863. Oczywiście jeżeli ma Pan pomysł na przeprowadzenie lepszego pokazu historycznego to zawsze można przyjść do Muzeum i porozmawiać.
Cepelia15:13, 01.09.2021
W tym mieście odbywało się do 2015 mnóstwo dobrych pokazów ale to co się teraz odczynia - strzelanie z armatki pseudo-średniowiecznej na 1 sierpnia (!) albo nieudacznikowe szarpanie się przy podnoszeniu flagi Polski przez blaszankę to już sam powiesz-pełna cepelia i żal....
D.00:54, 05.09.2021
Strzrlanie z armaty było na święcie miasta, a nie 1 sierpnia geniuszu.
do cepelia16:15, 04.09.2021
z tobą to chyba coś nie tak ,wszystko na nie ,proponuję jakieś badania ,bo inaczej będzie z tobą żle
5 2
W naszym pokazie uczestniczą dwie grupy, nasza przedstawia powstańców styczniowych, natomiast drugą grupę stanowią żołnierze okresu powstania listopadowego i wojen napoleońskich, którymi dowodził generał Szembek. Generał bardzo wzmacniał powstańców styczniowych, dostarczając im broń. Także pokazujemy dzisiaj dwie formacje oddzielona od siebie okresem 30, 40 lat, ale łączy je właśnie postać generała Szembeka.
5 0
Ktoś tu ma wyraźne problemy z czytaniem ze zrozumieniem :)