Zamknij

Konkurs Tę książkę warto przeczytać rozstrzygnięty FOTO VIDEO

12:39, 25.02.2021 K.Ż Aktualizacja: 14:05, 26.02.2021
Skomentuj

Już po raz kolejny został zorganizowany  konkurs 'Tę książkę warto przeczytać'  Pedagogicznej Biblioteki w Sochaczewie. W tym roku w nieco zmienionej formie. Tym razem dzieci musiały zareklamować w krótkiej 3 minutowej prezentacji książkę spoza kanonu lektur. 24 lutego prezentacje zostały ocenione przez jury i wyłonieni zostali zwycięzcy.

[FOTORELACJA]10062[/FOTORELACJA]

W nieco innej formule, ale odbyła się 18. edycja konkursu na reklamę wartościowej książki dla dzieci i młodzieży. Konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

- Mamy w tym roku 18. Edycję konkursu „Tę książkę warto przeczytać”. Wpłynęło na konkurs 41  prezentacji z 13. szkół powiatu sochaczewskiego: SP nr 1 Sochaczew, SP nr 3 Sochaczew, SP nr 4 Sochaczew, SP nr 6 Sochaczew, SP Teresin, SP Kaptury, SP Paprotnia, SP Giżyce, SP Gawłów, SP Iłów, ZS SKP w Sochaczewie, ZS im. J. Iwaszkiewicza w Sochaczewie, ZS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie. W tym roku w innej formule niż zwykle. Dzieci miały za zadanie nagrać filmik z prezentacją wybranej książki i nadesłać do biblioteki. Filmy z prezentacjami są różnorodne. Najmłodszym uczestnikiem jest uczennica klasy drugiej, a najstarszym 20-letnia uczennica. Prezentacje są oryginalne i prezentują bardzo różny, ale wysoki poziom – podsumowuje kierownik Biblioteki Pedagogicznej Elżbieta Szczypińska.

Jak podkreśla Elżbieta Szczypińska serce jurorów skradła prezentacja Magdaleny Tempczyk uczennicy Szkoły Podstawowej nr 4.

- Co roku mamy reklamę książki Pippi Astrid Lindgrens i w tym roku również zwróciła nasza uwagę ta książka. W tym roku w bardzo w oryginalny sposób dziewczynka w domowych warunkach zareklamowała lekturę. Była charakteryzacja i odpowiedni ubiór i świetna intonacja. Jeśli ktoś nie zna tej książki, to zapewne po obejrzeniu prezentacji chętnie po nią sięgnie. Ta w wykonaniu Magdaleny Tempczyk podobało się wszystkim jurorkom. Warto podkreślić, że wszystkie pracę są mocno urozmaicone. Była nawet prezentacja nagrywana na strychu, a wiemy, że przecież ostatnie tygodnie były dosyć mroźne.  Zauważyliśmy, że charakteryzacje występują  na filmach u dzieci z młodszych klas, starsza młodzież reklamuje książki bez charakteryzacji i scenografii, ale za to nagrywają częściej w plenerze.

Wczoraj 24 lutego zebrała się komisja konkursowa i wyłoniła zwycięzców. Jak zauważa Elżbieta Szczypińska kierownik Biblioteki Pedagogicznej, zespół jury współpracuje ze sobą już od lat.

- Komisja konkursowa jest niezmienna od kilku lat, bo świetnie nam się współpracuje i bardzo często mamy podobne typy. W jej skład wchodzą Anna Syperek, przewodnicząca, Ewelina Daniłowicz, Stanisława Podgórska, Elżbieta Szczypińska. Warto dodać, ze w tym roku mamy fantastyczne nagrody. Książki, które mam nadzieję sprawią dzieciom przyjemność. Wybraliśmy tytuły, które chętnie czyta młodzież. Głównym sponsorem nagród jest Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Patronat honorowy nad konkursem pełni starosta Jolanta Gonta, a patronat medialny sprawuje Radio Sochaczew i portal tusochaczew.pl.

Jak zauważa Ewelina Daniłowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sochaczewie, jury w tym roku miało ciężki orzech do zgryzienia.

- Mieliśmy dużo filmów do obejrzenia, bo wiele dzieci zgłosiło się do konkursu. Jak zwykle jest to ekscytujące, choć wiadomo, że w tym roku przez pandemię jest troszkę mniej emocji, bo nie spotykamy się z uczestnikami konkursu na żywo. Jak corocznie jest to dla nas ogromna przyjemność, duże wrażenia i podziw dla tej młodzieży i dzieci.

Jak zauważa Anna Syperek ze Starostwa Powiatowego w Sochaczewie w tym roku jury oceniało pracę pod wieloma aspektami.

- W tym roku zabrakło nam kontaktu z uczestnikiem. Nie mogliśmy zobaczyć na żywo  emocji, więc zwróciliśmy uwagę na pomysłowość nagrania. W tym roku zostaliśmy zaskoczeni pozytywnie, właśnie formą nagrania tych filmików. Fajnie, że wszystkim udało się zmieścić w 3 minutach. Myślę, że większość uczestników wypadła rzeczywiście świetnie. Zadanie jurora to nie łatwa sprawa.  Trudno nagrodzić czy wyróżnić, bo zawsze mamy taki ból i niedosyt, bo wiemy, ze dzieci też się stresują i przeżywają konkurs. Komisja zgodnie zakończyła obrady, mamy przyznane miejsca na podium, jaki i wyróżnienia. Mam nadzieję, że młodzież i dzieci będą zadowoleni.

 

Wyniki

Kategoria szkoły podstawowe klasy 1 - 4

1 miejsce Magdalena Tempczyk, SP 4, Gabriela Wilczyńska SP Teresin

2 miejsce Maja Karasek SP Kaptury

3 miejsce Aleksandra Minoga SP Paprotnia, Daniel Vinnichuk SP 1

Wyróżnienia: Julia Bartosik SP nr 3, Agata Kaźmierczak SP 4, Dawid Paduch SP 1, Karol Wosiński SP Giżyce

[WIDEO]564[/WIDEO]

Kategoria szkoły podstawowe klasy 5 – 8

1 miejsce Hanna Kaźmierczak SP 4

2 miejsce Amelia Tomaszewska SP Iłów, Nadia Czubacka SP Gawłów

3 miejsce Ala Marat SP 4, Sebastian Łacheta SP Kaptury

Wyróżnienia: Julia Martyszyn SP 6, Łucja Żochowska SP Teresin, Sebastian Wosiński SP Giżyce

[WIDEO]565[/WIDEO]

Kategoria szkoły średnie

1 miejsce Katarzyna Majorek ZS im. Iwaszkiewicza

2 miejsce Julia Boryszewska ZS CKP

3 miejsce Wiktoria Dąbrowska ZS im. Iwaszkiewicza, Barbara Pawłowska ZS im. Iwaszkiewicza

Wyróżnienia: Paulina Gołębiowska ZS im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie

[WIDEO]566[/WIDEO]

Kolejna edycja konkursu już za rok. Zachęcamy do wzięcia udziału.

 

(K.Ż)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%