Zamknij

Koncert charytatywny z Jackiem Wójcickim. W trosce o chorych na Alzheimera

13:55, 04.09.2019 | J.L
REKLAMA
Skomentuj

Jest już tradycją, że nasza lokalna Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera włącza się w obchody Światowego Dnia Osób Chorych na Alzheimera organizując w okolicy 21 września koncert charytatywny połączony z prelekcją na temat tej przypadłości.

 

To już XIX edycja wydarzenia. Tym razem spotkanie odbędzie się 17 września o 18.00 w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie. Krystyna Mikołajczyk zaprasza jednak do wcześniejszego przybycia:

- Jak zwykle będą słodycze, owoce, prelekcja wygłoszona przez neurologa Joannę Obrębską, a wiedzy nigdy dość, bo to jest specyficzna choroba i trzeba tu zastosowania nietypowej opieki. Od 16.00 do 18.00 będą pielęgniarki, które wykonają badania ciśnienia i poziom cukru we krwi. W roku ubiegłym badania cieszyły się powodzeniem, ponad sto osób skorzystało z tej możliwości. Tegoroczną gwiazdą koncertu będzie Jacek Wójcicki.

Na co dzień Fundacja Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem dziennego ośrodka pobytu dla chorych z tą przypadłością. Jak mówi Krystyna Mikołajczyk:

- Nasz ośrodek cieszy się sporym zainteresowaniem. Mamy teraz trzynaście osób i już chyba 3 czy 4 osoby są ze mną w kontakcie, aby umieścić swoich bliskich w ośrodku. Niestety, mimo że warunki lokalowe pozwalają na rozszerzenie działalności, mamy do tego za mało pracowników, a na zwiększenie liczby personelu nie możemy sobie pozwolić z racji kosztów. Zatrudniamy tylko trzy osoby, a choroba Alzheimera jest trudna w opiece. Chorzy przebywają w ośrodku od 7.00 do 17.00. W tym czasie nie wystarczy podać jedzenia, trzeba sprawować opiekę nad chorymi i mieć oczy dookoła głowy.

Jak zauważa Krystyna Mikołajczyk, na przestrzeni lat da się zauważyć, obniżenie wieku zachorowań na chorobę Alzheimera nawet o dziesięć lat:

- Obecnie coraz częściej zdarza się, że na tę przypadłość zapadają osoby nie siedemdziesięciopięcioletnie, ale w wieku 60-65 lat. Mam nawet podopieczną z wyższym wykształceniem, która ma 54 lata i znajduje się w zaawansowanym stadium choroby. Pierwsze objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę to utrata pamięci w połączeniu z apatią, wycofywaniem się z życia społecznego. Choroba jest nieuleczalna, ale można ją opóźnić poprzez rehabilitację, terapię zajęciową, wspólne rozmowy czy śpiewanie.

Bilety na wydarzenie są do nabycia w Sochaczewskim Centrum Kultury i ośrodku w Kuznocinie.

(J.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tusochaczew.pl | Prawa zastrzeżone