W dniu 1.03.2024 r. o godzinie 18.30 w Witkowicach Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty, w ramach XVI Spotkań z Niezłomnymi, zaprasza na Apel Pamięci pułkownika Łukasza Cieplińskiego. W programie przewidziano odczyt historyczny i zapalenie świateł pamięci.
Tradycyjne Spotkania z Niezłomnymi, organizowane przez Stowarzyszenie MGH II/18 pp pod przewodnictwem Jakuba Wojewody, odbywają się od 2008 r., gdy w Witkowicach przy moście na Bzurze powstała tablica pamiątkowa, poświęcona Łukaszowi Cieplińskiemu.
- W wyniku badań archiwalnych w 2008 r. i publikacji książki E. Jakimek -Zapart pt. „Nie mogłem inaczej żyć. Grypsy Łukasza Cieplińskiego” z celi śmierci, okazało się że pułkownik Ciepliński, słynny bohater z panteonu Niezłomnych, oficer ZWZ- AK i WiN, jako młody podporucznik swój szlak bojowy II wojny światowej rozpoczynał m.in. w Bitwie nad Bzurą 1939 r. W boju pod Witkowicami 17.09.1939 r. dowodząc kompanią przeciwpancerną 62 pp zniszczył 6-8 czołgów niemieckich –
- mówi prezes MGH Jakub Wojewoda.
Tablica pamiątkowa poświęcona naszemu bohaterowi, która postała we wrześniu 2008 r. w Witkowicach jest jednym z pierwszych w Polsce upamiętnień Łukasza Cieplińskiego. Jej otwarcie miało miejsce jeszcze przed ustanowieniem przez sejm dnia 1 marca Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych w 2011 r. To tutaj, w Witkowicach, każdego 1 marca, w dniu gdy Ciepliński został po brutalnym śledztwie zamordowany przez komunistów, odbywają się uroczystości okolicznościowe.
Przypomnijmy że 1 marca 1951 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Straceni zostali: ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, mjr Mieczysław Kawalec, kpt. Franciszek Błażej, kpt. Józef Rzepka, por. Karol Chmiel i por. Józef Batory. Cześć ich pamięci!
3 0
Dzięki takim ludziom, ich społecznej ,oddolnej inicjatywie pamięć przetrwa.
1 0
Cześć i chwała Bohaterom!
2 1
Zdumiewa całkowita ignorancja burmistrza i sekretarzyny Sochaczewa oraz braku zainteresowania i braku oferty podległego im muzeum w tak ważnym dniu Narodowego Święta. Honor miasta po raz kolejny ratują członkowie Stowarzyszenia im. II batalionu 18 pułku piechoty. Dziękujemy!