23 listopada odbyła się konferencja pod hasłem 'Przyszłość Mazowsza z Funduszami Europejskimi'. W trakcie wydarzenia przedstawiciele Mszczonowa, Teresina, powiatu grójeckiego i Żyrardowa opowiedzieli o tym, jak środki unijne wpłynęły na ich rozwój w ciągu 18 lat członkostwa w Unii Europejskiej. Na konferencji pojawił się także burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki.
[FOTORELACJA]12095[/FOTORELACJA]
Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz delegatura urzędu marszałkowskiego w Żyrardowie zorganizowały w Mszczonowskim Ośrodku Kultury regionalną konferencję, której celem było pokazanie, jak środki unijne zmieniły Mazowsze na przestrzeni 18 lat. W trakcie spotkania zwrócono także uwagę na nowy program Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027.
Na konferencji pojawił się wicemarszałek samorządu województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk:
- To będzie bardzo trudna perspektywa, może nie tyle ze zdobyciem dofinansowania, co ze zdobyciem wkładu własnego. Ta nowa perspektywa już się w zasadzie zaczęła. Jest w niej 2 mld 100 mln euro do podziału, z czego prawie 600 mln w warszawskim stołecznym subregionie i 1,5 mld w regionalnym, czyli w tym, w którym się znajdujemy. W tym subregionie możemy liczyć na dofinansowanie do 85 procent, a w warszawskim do 50 procent.
Jak mówił wicemarszałek, program regionalny FEM obecnie czeka na zatwierdzenie, które powinno nastąpić najpóźniej w pierwszych dniach grudnia, tak by nową perspektywę ogłosić na Forum Rozwoju Mazowsza 6 grudnia.
W czasie konferencji jedną z prelegentek była reprezentantka powiatu sochaczewskiego, a konkretnie gminy Teresin – Julita Labus-Kowalska, która pokazała zebranym, jak gmina Teresin zmieniła się na przestrzeni lat dzięki środkom unijnym. Wśród zrealizowanych inwestycji z udziałem tychże funduszy, wymieniła obwodnicę Teresina, kompleksy sportowe, Dworzec To.Kultura, instalację Odnawialnych Źródeł Energii, park w Granicach i realizowaną obecnie termomodernizację budynków użyteczności publicznej.
Na konferencji pojawił się też burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, który mimo, iż nie był prelegentem, uznał, że temat konferencji jest na tyle istotny, że warto się na niej pojawić:
- My wszyscy potencjalni beneficjenci powinniśmy tu być, by posłuchać, kiedy ewentualnie mogą się pojawić pierwsze konkursy. Przygotowujemy się od dłuższego czasu, chociażby tworząc dokumentacje projektowe. Na pewno to dla nas duże wyzwanie, bo każdy konkurs wiąże się z koniecznością zabezpieczenia wkładu własnego. Liczymy na środki europejskiej w kilku dziedzinach – szeroko rozumianej ochronie środowiska z termomodernizacją i OZE, ale mamy też ambicje w kontekście infrastruktury drogowej. Zastanawiamy się, w jaki program wpleść jedną z najbardziej, moim zdaniem, strategicznych inwestycji najbliższych lat, czyli trasę północ-południe.
Podczas konferencji poświęcono czas także ofertom Regionalnego Funduszu Pożyczkowego, z którego mogą korzystać także samorządy.
TSA 15:50, 23.11.2022
5 0
A nasz tam był siedział i słuchał i co zrozumiał i co będzie ? co to dało. 15:50, 23.11.2022
spostrzegawcza17:23, 23.11.2022
4 0
Władza widzi kto był u marszałka. 17:23, 23.11.2022
Beni18:42, 24.11.2022
0 0
No dzikie tłumy normalnie, widać ile mieli do zaoferowania ? 18:42, 24.11.2022