W piątkowy wieczór, z okazji trwających Dni Sochaczewa 2022, na scenie Amfiteatru wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. W ramach koncertu "Pieśni Ludowe" soliści, chór oraz orkiestra zaprezentowali bogactwo polskich pieśni ludowych.
[FOTORELACJA]11651[/FOTORELACJA]
Przed występem odbyła się część oficjalna, podczas której burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki wygłosił podziękowania.
-
Warto przypomnieć, że wszystkie te inwestycje - rewitalizacja wzgórza zamkowego, budowa przystani, bulwarów i amfiteatru - kosztowały w sumie 40 mln złotych. Z tego 20 mln to są dotacje przekazane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Chciałbym podziękować również projektantom - firmie Heinle und Wisher, na czele z panią prezes oraz właścicielom i pracownikom sochaczewskiej firmy, bo to sochaczewska firma budowała ten amfiteatr, firmie Soch-Bud.
Burmistrz podziękował także swoim współpracownikom, dodając że teraz wspólnie możemy się cieszyć amfiteatrem na miarę XXI wieku.
Następnie na scenie pojawił się Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze" pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Podczas koncertu można było usłyszeć znane i lubiane piosenki, która nucone i śpiewane były w domach, jak: "Kukułeczka", "Furman", "Cyt, Cyt" czy "To i Hola", ale także te mniej popularne utwory: "Szyszki", "Trudno" oraz "Ogarek". Do większości z nich muzykę napisał Tadeusz Sygietyński, natomiast Mira Ziemińska-Sygietyńska dokonała adaptacji tekstów ludowych.
- To piękno Mazowsza łączy się akurat z zespołem, nie tylko dlatego, że nazwa jest ta sama, ale rzeczywiście tu wszystko się zaczęło. Najpierw ta wieś mazowiecka była w zainteresowaniach twórców zespołu - Tadeusza Sygietyńskiego i Miry Ziemińskiej-Sygietyńskiej, później to się rozszerzyło na cały kraj. Stąd żeśmy wyrośli. Po za tym, ta poetyka, którą prezentuje Mazowsze podczas swoich występów, jest bliska Mazowszu w ogóle jako regionowi, który jest tym wiodącym. Z tego zresztą czerpali wspaniali kompozytorzy z Fryderykiem Chopinem na czele. Podobną stylizację robił Tadeusz Sygietyński, malując tę piękną muzykę Mazowsza właśnie tą ręką, rozumiejąc tę ziemię, wsłuchując się w te pieśni ludowe, w tę muzykę, która tu rozbrzmiewa. Cieszymy się, że jesteśmy tutaj na ziemi sochaczewskiej, że tutaj możemy dzisiaj być. Pogoda miała być różna, a okazuje się, że tam gdzie jest Mazowsze, jest też piękna pogoda. Cieszymy się z tego spotkania z publicznością i wszystkimi mieszkańcami Sochaczewa. Pozdrawiamy. No i mam nadzieję, że będziemy wracać tutaj często.
- mówił Jacek Boniecki, dyrektor Zespołu Mazowsze.
Nie tylko pogoda dopisała, ale też i publiczność, która licznie zgromadziła się przed sceną amfiteatru. Było pięknie, barwnie, bo przecież artystów można było podziwiać w polskich strojach ludowych oraz momentami wzruszająco. Zachęcamy do obejrzenia naszej foto relacji.
10 1
Wodzirej,i wszyscy razem-MAZOWSZE MAZOWSZE MAZOWSZE i aż dotąd jak mazowsze zacznie spiewać.
10 0
Szkoda ,że to były jedyne gwiazdy ,,dni sochaczewa".Mieszkańcy w tym roku na święto miasta czekali z utęsknieniem, powrót na podzamcze, wszyscy byli przkonani ,że będzie to powrót w wielkim stylu,a tu klapa.Nigdy tak biednej imprezy nie było.We wcześniejszych latach były mega bogate ,każdy znalazł coś dla siebie, jedni szli na kabarety ,inni na muzykę cyhańską ,a jeszcze inni choćby na Perfect. Po prostu wstyd
8 0
MAZOWSZE WCHODZI NA SCENĘ ,A MY CO ,-MAZOWSZE MAZOWSZE,I TAK AŻ MAZOWSZE POWIE STARCZY ŚPIEWAMY.
7 0
Zespół Mazowsze klasa światowa, jedyna atrakcja dni Sochaczewa i to tylko dzięki Marszałkowi Struzikowi a nie miejskiej ekipie, której propozycje to żenada.
2 0
A jak tam akustyka "wiaduktu"?