Zamknij

Noc Muzeów w Sochaczewie 2022, czyli noc atrakcji [FOTO]

20:18, 14.05.2022 MF/KŻ Aktualizacja: 08:53, 16.05.2022
Skomentuj foto Monika Figut foto Monika Figut

W sobotę 14 maja 2022 roku mieszkańcy mogli wziąć udział w wielu atrakcjach przygotowanych na Noc Muzeów w Sochaczewie. Wszystkie pomyślane zostały tak, by każdy mógł swobodnie odwiedzić wszystkie placówki: Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, Muzeum Kolei Wąskotorowej, a także Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. Nowością była możliwość odbycia wycieczki w ramach Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje, a także włączenie się w wydarzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej.

[FOTORELACJA]11552[/FOTORELACJA]

Jako pierwsze swoje podwoje dla uczestników Nocy Muzeów otworzyło Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Tu na inaugurację całego wydarzenia przygotowano premierę piątego już numeru Rocznika Sochaczewskiego. Wziął w niej udział burmistrz Piotr Osiecki, który podkreślił unikalną wartość wydawnictwa.

- Ten numer Rocznika Sochaczewskiego pokazuje, jak wielka tajemnica nieraz jest skrywana, jak piękna historia chociażby w jednej fotografii, która później prowadzi nas przez historię rodziny, a co za tym idzie, historię miejsca czy pokolenia. Mamy to szczęście, że wielu pracowników muzeum jest twórczych, ale też podkreślić należy, że muzeum ma wielu przyjaciół, ludzi, którzy chcą się podzielić swoimi pasjami i historiami, dzięki czemu kolejne Roczniki Sochaczewskie są bardzo ciekawe, ale też wzruszające.

Od trzech lat redaktorem Rocznika Sochaczewskiego jest Radosław Jarosiński.

- Idea jest zawsze taka sama. Uważam, że każdy powinien mieć prawo do wypowiedzi na temat historii, a historia powinna być takim elementem, który łączy nas wszystkich, bez względu na poglądy. I to, wydaje mi się, w tym numerze ponownie udało się osiągnąć.

Muzeum na ten dzień przygotowało szereg atrakcji, które, zgodnie z założeniem, wydobywać miały wielokulturowość naszego miasta na przestrzeni dziejów. Były prelekcje, wykłady, była też wycieczka po nekropoliach, gdzie przewodnicy mogli opowiedzieć o obecności w Sochaczewie mieszkańców wyznania mojżeszowego, prawosławnego czy ewangelickiego. Po raz pierwszy też w Noc Muzeów włączyli się twórcy Projektu Sochaczewskie Fortyfikacje, dzięki którym chętni mogli zwiedzić pobliskie, odkrywane ostatnio na nowo, schrony.

Zdecydowanie największego kolorytu wydarzeniu dodały akcenty związane z kulturą japońską, były pokazy historycznej broni, pokazy kimon, tradycyjnego tańca japońskiego, ceremoniał parzenia herbaty czy tradycyjne dania japońskie przygotowywane i podawane na miejscu.

W Muzeum Kolei Wąskotorowej zdecydowanie największą atrakcję stanowił pociąg „Do Chopina pod parą”, który punktualnie o 17.00 wyjechał do Chodakowa, skąd autobusy przygotowane przez ratusz zabrały turystów do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

- Frekwencja była bardzo duża, tak duża, że niestety, nie dla wszystkich wystarczyło biletów. Ale zapraszamy do nas przez całą wiosnę i lato, na wszystkich czeka pociąg retro –

- mówił dyrektor placówki Grzegorz Kropiak.

Wąsktorówka przygotowała też dla zwiedzających inne atrakcje, jak przejażdżki drezyną, pokazy filmowe, grę terenową dla dzieci, nocne przejażdżki wąskim torem czy ognisko, gdzie każdy mógł sobie upiec kiełbaskę.

Tradycyjnie Noc Muzeów zawitała również do Żelazowej Woli do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina. Dziś wszyscy przybyli goście mogli zwiedzać park, dworek, a także po raz pierwszy w historii można było też oglądać pomieszczenia strychu dworku chopinowskiego, a nawet zajrzeć do środka eksponatów i sprawdzić co skrywają. Największą atrakcją był jednak koncert chopinowski, który przyciągnął całkiem liczne grono słuchaczy. W specjalnym koncercie dziś wystąpiło trio: Aleksandra Świgut, Marcin Zdunik i Janusz Wawrowski, które zaprezentowało utwory Klary i Roberta Schumann.

 

Z organizacji wspólnej Nocy Muzeów w Sochaczewie zadowolona jest sekretarz Joanna Niewiadomska – Kocik.

- Tegoroczna Noc Muzeów pokazała, że jesteśmy spragnieni tego typu wydarzeń. A potwierdza to fakt, że na każdym wydarzeniu dziś organizowanym mogliśmy zauważyć, że  było wielu zwiedzających. Bardzo się cieszymy, że nasza Noc Muzeów otrzymała taki bardzo pozytywny odbiór i tak wiele  osób chętnych zechciało skorzystać z tego programu.

- podsumowuje sekretarz Joanna Niewiadomska – Kocik.

Noc Muzeów po raz pierwszy zawitała także do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy ul. Chodakowskiej. Można zajrzeć do wszystkich pomieszczeń i kupić przepiękne wyroby rękodzielnicze wykonane przez podopiecznych WTZ.

- Dziś zaprezentowaliśmy społeczności lokalnej owoce pracy uczestników WTZ. To zwiedzania otwarte były również nasze pracownie. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Dziś odwiedziło nas sporo osób z zewnątrz i prawie każdy wychodził od nas z jakiś zakupem. Dziś dużym zainteresowaniem cieszyły się obrazy i rękodzieło wykonane przez naszych podopiecznych. 

- podsumowuje kierownik WTZ Piotr Pętlak.

 

(MF/KŻ)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(6)

TSA TSA

1 0

No takie atrakcje a komeszka nie obecna ,no nie ładnie. 13:08, 15.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ķjjkwķjjkw

0 0

nie ziemia nie te muzeum dla tego który mówi. 21:23, 16.05.2022


reo

noranora

5 3

Takie atrakcje. Jak parzenie japońskiej herbaty z czajnika elektrycznego. Hahahahah porażka. I 17 os w muzeum ziemi na nocy muzeów. Wspaniała perspektywa niedorozwoju. TW poszedł do Wrocławia. Smród pozostawił. 14:24, 16.05.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tak jestTak jest

4 2

Takie tłumy, że ho ho ? 20:06, 16.05.2022


hihihihihihi

3 1

gadające eksponaty 21:20, 16.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DajcieDajcie

3 0

Spoko dajcie się wykazać. Poczekamy zobaczymy. Nowy chłopaczyna przyszedł niech działa. Dobrze że TW drożdżówa odszedł. 13:35, 17.05.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%