We wtorkowe popołudnie 12 kwietnia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie z inicjatywy posła Macieja Małeckiego i Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyło się spotkanie informacyjne dla członków Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu sochaczewskiego z ekspertami.
[FOTORELACJA]11455[/FOTORELACJA]
We wtorkowe popołudnie za sprawą Kół Gospodyń Wiejskich zrobiło się gwarnie sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sochaczewie. Spotkanie informacyjne z ekspertami otworzyła starosta Jolanta Gonta. Następnie głos zabrał Michał Orliński, dyrektor biura poselskiego Macieja Małeckiego.
- Cieszymy się, że przedstawiciele wszystkich kół zaszczycili dziś nas swoją obecnością. Od dawna przymierzaliśmy się wraz z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do przeprowadzenia szkolenia przypominającego dla członków Kół Gospodyń Wiejskich. Niestety ograniczała nas pandemia. Dziś takie spotkanie udało nam się przeprowadzić. Dziś przybyli goście mięli okazję do zaznajomienia się ze zmianami, jakie weszły po nowelizacji ustawy z 2021 roku o działalności KGW. Panie z Urzędu Skarbowego w Sochaczewie wyjaśniły przybyłym jakie deklaracje i rozliczenia trzeba przedstawiać w urzędzie. Po krótkim 45 minutowym szkoleniu mieliśmy okazję przejść do swobodnej dyskusji przy słodkościach, kawie i herbacie.
- podsumował Michał Orliński.
W całym powiecie sochaczewskim zarejestrowane są 36 Kół Gospodyń Wiejskich, z czego rekordzistą jest gmina Brochów, w której to znajduje się ich aż 13. Aktualnie nie ma na terenie powiatu gminy, która nie posiadałaby chociaż jednego KGW. Pod względem liczby członków przoduje Koło Gospodyń Wiejskich Konarzanka w Konarach, które zrzesza aż 71 osób.
- Na naszym terenie mamy 13 Kół Gospodyń Wiejskich. Stawiamy na to aby nasze społeczeństwo się rozwijało. Nazywamy to taką małą rewitalizacją społeczną. Jako urząd mocno wspieramy te inicjatywy i pomagamy. Wspólnie z naszymi kołami uczymy się wspólnie działać na rzecz społeczności. Można powiedzieć, że z namaszczenia naszych kół jestem taką „Główną Gospodynią”, coś w rodzaju prezesa, który zarządza ma patronat główny na przedsięwzięciami. Pomagamy w składaniu pism, czy wypełnianiu wniosków. Dzięki temu mamy bardzo dobrą atmosferę i działamy.
- dodaje wójt Piotr Szymański.
Aby założyć Koło Gospodyń Wiejskich i otrzymywać na jego działalność dotację, trzeba zarejestrować koło w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich poprzez złożenie wniosku w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do takiego wniosku należy dołączyć dokument, w którym zawarte są: data powołania koła, liczba członków, nazwa koła, data od kiedy będzie działało koło oraz dołączyć trzeba do tego uchwałę o wyborze wzorcowego statutu.
- Bardzo się cieszę, że na terenie naszego powiatu prężnie działają Koła Gospodyń Wiejskich. W każdej gminie mamy je zarejestrowane, a najwięcej w gminie Brochów. Zachęcam również kolejne osoby do zakładania tego typu stowarzyszenia W każdej miejscowości może funkcjonować jedno KGW. Mamy na to specjalne dofinansowania. Co roku te środki z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa są coraz większe i są uzależnione od ilości członków. To duża szansa dla lokalnej społeczności na organizację eventóe czy spotkań integracyjnych. To również pewnego rodzaju integracja. Dlatego zachęcam do tworzenia nowych kół.
- dodaje kierownik sochaczewskiego oddziału agencji Jarosław Pachowiak.
preczzpis19:12, 12.04.2022
Niech żyje Pan Marszałek Senatu Tomasz Grodzki gwarant polskiej demokracji, precz z dyktaturą, fałszem, zakłamaniem, inflacją i drożyzną.
Arek20:15, 12.04.2022
A gdzie się podziała największa działaczka zIłowa?
Teresa20:48, 12.04.2022
Dziękujemy organizatorom za miłe spotkanie i przygotowanie spotkania. Potrzebne są takie spotkania, można było wymienić się doświadczeniami a zaproszeni goście z ARiMR oraz US w Sochaczewie bardzo mili i pomocni. Jeszcze raz dziękujemy !
Użytkownik21:24, 12.04.2022
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Grażyna21:27, 12.04.2022
Same starsze panie,typowo ze wsi , gdzie jest przyszłość? Młodzi jak patrzą,kto rządzi w tych całych kołach wzajemnej adoracji,to odwraca się i nie chce brać udziału w cyrku starszych pań.
99922:07, 12.04.2022
Starsze bystrzejsze od młodych,one to kobitki do tańca i różańca.A cyrk to w Julinku.
Zofia22:43, 13.04.2022
A sołtys Śladowa to emeryt??? Działa prężnie? Oby tak dalej
Pzpr22:54, 12.04.2022
Propaganda jeszcze raz propaganda!!! PRL wróciło!!! Reaktywowali KGW PKS jeszcze niech reaktywoja SKR GS ZSMP ZMW i mamy polskie ludowa!!
ALICJA22:44, 13.04.2022
Szkoda Ci??
Gospocha10:00, 13.04.2022
Że jeszcze Caryca z ministrantem nie wpadli na pomysł z lat osiemdziesiątych gdzie poprzez KGW rosprowadzano PISKLAKI KUR NIOSEK? Podpowiadam. Mają w swoich szeregach partyjnych specjalistkie od kur Boszene.
Do tego wyzej16:48, 13.04.2022
Pisklęta kaczek jeszcze były rozprowadzane!!! HA ha ha
Tomaek22:46, 13.04.2022
Brawo BROCHÓW!!!
Sołtyska09:34, 14.04.2022
Niskich lotów propaganda w wykonaniu lokalnych funkcjonariuszy pis . Prymitywna propaganda. Podczepianie sie pod organizacje z którymi powiat nie ma nic wspólnego. I ten mialecki
5 4
KAGEWU....KGW...to wymysl komunistycznych rzadow w PRL.....I reaktywowane w RP...to nic nowego...z wyjatkiem tego ze dali kase na dzialalnosc tych tworow.....troche takie folklorystyczne te zwiazki.?
4 2
az szkoda gadac
2 0
Teresa może wiadro wazeliny?Czy tak na sucho????