Zamknij

Park w Żelazowej Woli: tomografia drzew to u nas standard

14:47, 23.02.2022 Aktualizacja: 15:05, 23.02.2022
Skomentuj

Ostatnie wichury, które nawiedziły nasz powiat, wtargnęły także do parku w Żelazowej Woli. Na szczęście nie spowodowały dużych zniszczeń, choć można przypuszczać że to zasługa prowadzonych systematycznie badań stanu drzew.

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli ma nową kierowniczkę. Jest nią Anna Tarnawska, która poprzednio była kierownikiem parku w Żelazowej Woli. Obecnie nowa pani kierownik, z wykształcenia architekt krajobrazu, kończy przewód doktorski z historii sztuki. Jak sama mówi, najważniejsze jest dla niej życie i mienie.

- To jest park-pomnik. Poruszają się po nim goście i zależy nam na ich bezpieczeństwie. Jest też zabytkiem, w związku z czym monitoring drzewostanu jest permanentny, przeprowadzamy go co kilka miesięcy. Ten przegląd z reguły związany jest z wnioskami do wdrożenia w rodzaju usunięcia posuszu czy konarów, ale też wykonania wiązań, ich wymiany czy przeprowadzenia specjalistycznych badań tj. badania tomograficzne czy obciążeniowe. One nas informują o tym, czy drzewo może pozostać w parku czy zagraża bezpieczeństwu. Niestety, jesteśmy jednym z nielicznych parków, gdzie przeprowadza się takie badania systematycznie, bo są bardzo kosztowne – mówi Anna Tarnawska.

W wyniku ostatnich wichur ucierpiało tylko jedno drzewo:

- Myślę, że to niewiele w porównaniu do innych parków. Bardzo silny wiatr niemal ukręcił drzewo daglezji przy samej ziemi. Na szczęście nie jest to unikatowy egzemplarz. Na pewno zaraz zrobimy zastępstwo, bo wszystkie drzewa, które usuwamy, są zastępowane tym samym gatunkiem. Kontynuacja odnowy drzewostanu jest u nas rzeczą bieżącą – mówi Anna Tarnawska.

Tymczasem na horyzoncie wiosna. Warto wybrać się do parku w Żelazowej Woli, żeby ją poczuć. Oprócz ptaków, których wciąż przybywa, można tu zaobserwować rośliny kwitnące.

- Na środkowych tarasach są już kwitnące przebiśniegi. Na wyspie za rzeką Utratą widzimy już kwitnące krzewy oczarów. Ich frędzelkowate kwiaty kwitną na żółto lub bordowo. Przy drodze wiodącej do dworku i wokół dworku mamy z kolei ciemierniki. Już widać bardzo ciekawe kwiaty oliwkowo – zielonkawe z bordowym wnętrzem, a przy głównej drodze za chwilę pojawią się kwiaty bordowe – mówi Anna Tarnawska.

Wraz z wiosną w muzeum w Żelazowej Woli szykują się interesujące wydarzenia tj. urodziny Fryderyka Chopina 1 marca czy nowe wystawy czasowe wpisujące się w tematykę florystyczną i dendrologiczną. Póki co zostaje nam wystawa stała oraz wystawy czasowe Marcina Ryczka i Wojciecha Siudmaka. Je też warto zobaczyć.

(JL)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tusochaczew.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%