Szkoły pijarskie w Łowiczu czterokrotnie w ciągu ostatnich kilku lat zdobyły złote tarcze Perspektyw. To najlepsza szkoła w okolicy, działająca na zasadach szkoły publicznej, ale z pewnymi cechami, które je wyróżniają. Rekrutacja rozpoczęta, zgłaszają się też uczniowie z powiatu sochaczewskiego.
Pijarskie Szkoły Królowej Pokoju w Łowiczu to szkoła podstawowa i liceum. Ich historia sięga XVII wieku. Wtedy powstały i funkcjonowały do powstania listopadowego w 1830 roku, kiedy to zaborca zamknął szkoły za wychowanie patriotyczne. Działalność placówek wznowiono po 1995 roku. Od tamtej pory nieprzerwanie trwają starania o utrzymanie wysokiego poziomu nauczania, ale i wspierania uczniów w ich codziennych problemach.
Szkoły pijarskie funkcjonują na zasadach placówek publicznych, co oznacza, że są bezpłatne, a rekrutacja do nich przebiega tak jak w innych szkołach. Da się jednak zauważyć pewne kwestie, które odróżniają je od zwykłych szkół. Jak mówi dyrektor Przemysław Jabłoński:
- Rodzice oraz uczniowie rekrutujący się do szkół pijarskich powinni zapoznać się z ich charakterem, bo oczekujemy poszanowania naszych zasad. Jeśli jednak uczeń zdecyduje się na naukę u nas, szybko przekona się, że to dla niego właściwe miejsce. Dużą wagę przykładamy do rozwiązywania problemów. Mamy psychologa i pedagoga, ale uważamy, że ważnym elementem jest też wspólna modlitwa, od której codziennie rozpoczynamy dzień w szkole.
Poza piętnastominutową modlitwą rozpoczynającą dzień szkolny, placówki przywiązują też wagę do udziału w mszy św. przy okazji uroczystości szkolnych, narodowych i kościelnych oraz w pierwsze piątki miesiąca. Należy dodać, że kościół pijarów znajduje się tuż obok szkół.
Obecnie w podstawówce uczy się ok. 300 uczniów, z kolei w liceum – ok. 200. Większość uczniów zamieszkuje ziemię łowicką, ale nie jest to reguła. Jak mówi dyrektor Jabłoński:
- Uczniowie przyjeżdżają do nas głównie z miejscowości oddalonych od nas o maksymalnie 50 kilometrów. Mamy też kilkunastu uczniów z powiatu sochaczewskiego czy z okolic Błonia, zapraszamy więcej. W pobliżu jest bursa dla dziewcząt, które nie chcą lub nie mogą dojeżdżać codziennie do szkoły.
Warto zauważyć, że szkoły pijarskie w Łowiczu słyną z wysokiego poziomu nauczania. Na koncie mają cztery złote tarcze Perspektyw oraz zajmują w tymże rankingu 126. miejsce w kraju i 9. w województwie łódzkim. Jak mówi dyrektor Jabłoński:
- Jeśli chodzi o czołówkę polskich szkół, jesteśmy w niej od 10 lat. To zasługa znakomitej kadry ze wszystkich przedmiotów, co jest udowadniane wynikami na maturze, ale również wynikami olimpiad i pomysłami na szkołę.
A tych pomysłów jest dużo. Uczniowie mają szansę skorzystać ze stypendiów za osiągnięcia w nauce, olimpiadach czy sporcie. Ciekawostką są bonusy wycieczkowe.
- Uczniowie otrzymują taki szkolny papier wartościowy za inną aktywność na rzecz szkoły, np. działalność w sklepiku szkolnym, gazetce, samorządzie czy pomocy uczniowskiej. Dzięki temu przy organizacji wycieczki wystarczy, że uczniowie dopłacą tylko część kosztów i będą mogli skorzystać z wyjazdu, a tych mamy całkiem sporo. Jest też bonus wycieczkowy dla klasy i za frekwencję – mówi Przemysław Jabłoński.
Szkoły prowadzą też wiele działań pozalekcyjnych, szczególnie znany jest Ogólnopolski Przegląd Teatrów Pijarskich.
- W szkole co roku organizujemy co najmniej 6-7 dużych przedstawień, w których bierze udział ponad stu uczniów. Występują oni na scenie, w balecie, w chórze. To uczniowie pod okiem nauczycieli są odpowiedzialni za światło, scenografię itp. Oprócz tej działalności istnieje samopomoc uczniowska, w ramach której uczniowie tzw. bratniaki wspierają innych w problemach dydaktycznych i wychowawczych.
Na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez Grażynę Bolimowską-Gajdę.
2 2
Szkoły wyznaniowe niech promują się i robią agitację w kościołach jeśli brak im kandydatów.