Za nami długie robocze spotkanie, które trwało aż sześć godzin z przedstawicieli rządu oraz spółki CPK w Baranowie z przedstawicielami lokalnych samorządów, oraz z członkami Rady Społecznej CPK. To było pierwsze spotkanie ze społecznością lokalną Marcina Horały, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wraz z nim do Baranowa przyjechał Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
Jak podkreśla Robert Pindor, przewodniczący Rady Społecznej ds. CPK po spotkaniu można wysnuć dwa wnioski ogólne po wtorkowym spotkaniu.
- Opadł już wyborczy kurz i kampanijne emocje. Obecność 18 przedstawicieli spółki i rządu świadczy o tym, że rząd podtrzymuje determinacje, aby realizować projekt CPK na terenie gmin Teresin, Baranów, Wiskitki. A drugi optymistyczny wniosek jest taki, że zapoznano się z naszym wcześniejszym raportem z podsumowania 12 miesięcy prac Rady Społecznej ds. CPK - podsumowuje Robert Pindor.
Na wtorkowe spotkanie Marcin Horała, pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego przyjechał z konkretnymi propozycjami. Szeroko omówiona została kwestia wykupu gruntów pod budowę infrastruktury lotniska.
- Pełnomocnik rządu podtrzymuje plany rozpoczęcia dobrowolnych wykupów nieruchomości i gruntów. Być może nastąpi to już pod koniec tego roku, a na pewno w 2021. Właściciele nieruchomości obawiają się jak ten proces, będzie wyglądał, dlatego poprosiliśmy o doprecyzowanie procedur wykupu i wyceny nieruchomości. Propozycja spółki jest taka, że nieruchomości będą wykupywane na podstawie ich wartości rynkowej. Natomiast spółka chce zrekompensować w przyszłości, ewentualny wzrost cen, tych nieruchomości. Wypłacając już po ewentualnym uruchomieniu lotniska, 50 procent wzrostu wartości nieruchomości, które kupi przed zbudowaniem lotniska.
We wtorek przedstawiono również propozycje świadczenia re lokacyjnego, które ma być wypłacane w kwocie nie mniejszej niż 50 tysięcy, każdej osobie, która musi zmienić miejsce zamieszkania, na skutek planów budowy CPK.
- Mankamentem tego rozwiązania jest to, że propozycja dotyczy tylko osób, które chcą sprzedać nieruchomość, a nie tych, które zostają wywłaszczone i nie osiągnęły porozumienia, co do ceny nieruchomości.
Według członków Rady Społecznej ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego poprawiła się polityka informacyjna w stosunku do mieszkańców.
- Dostaliśmy obietnicę, że na stronie spółki CPK.pl za mniej więcej półtora miesiąca pojawią się pierwsze informacje na temat możliwych uciążliwości. Natomiast do końca roku ma powstać bardziej szczegółowy portal informacyjny dla mieszkańców.
Szczegółowa lokalizacja pasów startowych lotniska, nie będzie znana jeszcze przez około dwa lata, ponieważ zależy to od szczegółowych badań środowiskowych. Rząd zapowiada, że prace planistyczne mają przyspieszyć. W sierpniu do Rady Społecznej trafi projekt nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym.
- Trwają prace legislacyjne nad projektem nowelizacji ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, które umożliwią przyspieszenie procedur niezbędnych do zaprojektowania i budowy inwestycji lotniskowych i kolejowych Centralnego Portu Komunikacyjnego oraz uruchomienia jeszcze w tym roku procedury dobrowolnego nabywania nieruchomości - zapowiedział podczas posiedzenia Rady Społecznej Horała.
Na przełomie roku 2020/2021 mają rozpocząć się pierwsze badania środowiskowe. Będą to badania geologiczne, archeologiczne i pomiary geodezyjne, które będą prowadzone zgodnie z harmonogramem.
Kolejne spotkanie Rady Społecznej ds. CPK ma odbyć się w połowie sierpnia.
- Najważniejszym zadaniem, jakim zajmie się rada, będzie praca nad nowelizacją specustawy. Projekt na, który czekamy, będzie zaprzeczeniem lub potwierdzeniem tych deklaracji, które usłyszeliśmy we wtorek. Oczywiście obiecać można wszystko, ale wiadomo, że liczy się to, co jest prawem. Przez najbliższe trzy lata osoby, które zamieszkują teren, na którym jest planowana budowa CPK, w dalszym ciągu będą mogły mieszkać w swoich domach. Jeśli chodzi o ewentualne relokacje i przejmowanie nieruchomości, to nie może się to wydarzyć nie wcześniej niż za trzy lata.
Podsumowując wtorkowe spotkanie, można powiedzieć, że tematem rozmów była sprawa dokładnej lokalizacji lotniska na terenie gmin Baranów, Wiskitki i Teresin. Szeroko omawiana była kwestia wykupu gruntów pod budowę infrastruktury lotniska. W czasie spotkania przedstawiciele spółki CPK zaprezentowali ich propozycje nowelizacji specustawy o CPK. Dużo uwagi poświęcono zasadzie korzyści, była to jedna z głównych osi sporu w czasie dyskusji. Na posiedzeniu omówiono, również kwestie techniczne związane z infrastrukturą lotniska.
Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa, zaliczając się do spółek strategicznych z punktu widzenia interesów kraju. Zgodnie z zapowiedziami sam port powinien być zbudowany do końca 2027 r.
Mgb17:14, 22.07.2020
CPK przynosi korzyści i to nie małe pisowskim ministrom i ich protegowanym którzy mają po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie z etatów na nieistniejącym lotnisku a naiwne społeczeństwo cieszy się z tych nędznych groszy z 13 emerytur i plusów
Gosia17:56, 22.07.2020
Wybory pokazały kogo chce naród, kolejna szansa chyba za 3 lata
Mok21:50, 22.07.2020
Gazeta...FAKT....informuje ze w tej chwili w spółce CPK...zatrudnionych jest 176. Pracowników i średnia płaca na miesiąc wynosi.....10124zlote....co te ludzie robią.....jest tam wyszczegolnione?
9 1
Orkiestra na. Titanicu grała do końca ..a skrzypkowie byli już po pachy w wodzie..i tak samo można mówić o tych magiach i magikach z partii rządzącej...przybyłych a spotkanie .Polska w rui była a teraz już jest w ruinie.?