Zamknij

Dożynki powiatowe Giżyce 2019. Wybór miejsca nieprzypadkowy [ZDJĘCIA, VIDEO]

20:19, 15.09.2019 M.F Aktualizacja: 11:09, 17.09.2019
Skomentuj

W niedzielę 15 września miały miejsce kolejne dożynki powiatu sochaczewskiego. Tym razem gospodarzem wydarzenia były Giżyce w gminie Iłów. I to nieprzypadkowo.

 

Każdego roku gminy i powiaty przeżywają swoje święto plonów. Tradycje dożynek mają wielowiekową tradycję. To dni, kiedy niezależnie od obfitości  dziękujemy za wszelkie plony, za wszystko, co ziemia dała człowiekowi w czasie letniego rozkwitu. Radosne święto natury i rolników, w które włączają się wszyscy mieszkańcy, mając nadzieję, że przez docenienie mogą liczyć na równie dobre, jednak lepsze albo jeszcze lepsze efekty swojej pracy w roku następnym.

W niedzielę 15 września miały miejsce dożynki wszelkich lokalnych lokalnych dożynek, skupiające dorobek wszystkich gmin powiatu sochaczewskiego. Starostwo gospodarzem wydarzenia uczyniło w tym roku Giżyce w gminie Iłów. I to nieprzypadkowo. Mówi starosta Jolanta Gonta:

- Staramy się, by dożynki powiatowe odbywały się każdego roku gdzie indziej. Wybór Giżyc na tegorocznego gospodarza wydarzenia ma poważne powody. Miejscowość obchodzi właśnie 780 lat swojego istnienia, a parafia 580. Tutejszy kościół jest najstarszym w powiecie sochaczewskim. Można więc powiedzieć, że tegoroczne dożynki mają wymiar potrójnego święta.

Dożynki rozpoczęto tradycyjnie wyjątkowo uroczystą mszą świętą, którą celebrował sam biskup Józef Zawitkowski. Po niej przybyli wzięli udział w barwnym korowodzie delegacji dożynkowych z gmin naszego powiatu. Poza przepięknymi, rękodzielniczymi wieńcami znaczące miejsce w pochodzie zajmowały bochny chleba, symbolizujące tak dziś, jak przed wieloma wiekami to samo słowo "dziękuję" za każdy owoc ziemi, który umożliwia nam życie, za obfitość wiosny i lata, dzięki której możemy przetrwać jesień i zimę.

O wielowymiarowości święta mówił podczas rozpoczęcia dożynek m.in. poseł Maciej Małecki, a także wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski, który odniósł się do dzisiejszych problemów rolników.

- Dotknęły nas w tym roku różne klęski, przymrozki, grad, susza i pożary, staraliśmy się ze wszystkich sił, by komisje szacujące straty wykonały swoje zadanie jak najsumienniej i jak najszybciej. Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy borykają się z poważnymi problemami, nie wszystkie zależą od człowieka, niektóre są wynikiem anomalii pogodowych, to tylko pokazuje, jak niestabilny jest zawód rolnika, Jesteśmy dziś tu po to, by o tym wszystkim rozmawiać, by szukać rozwiązań problemów i zabezpieczeń na przyszłość, ale przede wszystkim jesteśmy dziś tu po to, by w tej wspólnocie umieć docenić i podziękować za to, co mamy.

W dożynkach powiatowych wzięło udział wielu mieszkańców z całego powiatu. Poza festynem, który wpisany jest w tradycję obchodów święta, goście mogli odwiedzić wiele stoisk branżowych: lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich, Powiatowego Koła Pszczelarzy, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielicach, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Domu Pomocy Społecznej czy Szpitala Powiatowego w Sochaczewie.

Naturalnym magnesem wydarzenia pozostawała scena, na której rozstrzygnięto cieszący się wielkim powodzeniem konkurs „Miodowe Przysmaki” i na której wystąpili m.in. Sochaczewska Orkiestra Dęta, lokalni iłowscy artyści, jak Koło Emerytów i Rencistów, zespół „Teraz my”, znakomici podopieczni iłowskiego Gminnego Ośrodka Kultury oraz solistki Angelika Orzeszek i Joanna Rolewska.

Jako czysto rozrywkowe zwieńczenie imprezy zaplanowano występy zespołów: Bravo, Cygańskie Rytmy oraz Exell.

Partnerem strategicznym dożynek powiatu sochaczewskiego był PGNiG Obrót Detaliczny.

[WIDEO]294[/WIDEO]

[WIDEO]295[/WIDEO]

 

(M.F)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

:):)

1 1

Zdjęcie 63:
"I tak Cię widzę, ZAJĘTE!!!" 09:21, 16.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

zofijazofija

1 0

Jak dobra impreza to kazdy chce ....zarobic. 10:32, 17.09.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WsiowyWsiowy

0 0

Pierwszy gospodarz z socho też był, miód i wino pił i walczył o głosy drżącym alcikiem, oj panika nie zanika, jeszcze takiej frustracji nie widziano w wydaniu tego gospodarza. 13:14, 18.09.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Wacek z GiŻyczek Wacek z GiŻyczek

0 0

W Rybnie też był - i to chyba pierwszy raz w życiu .....ale festynu nie popsuł mało gledził 15:51, 18.09.2019


0%