Zamknij

Episkopat przygotował dekret. Będą kolosalne kary finansowe dla księży

12:40, 30.05.2023 Źródło: Rzeczpospolita
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Wojciech Drewka / Express Kaszubski.pl

Za popełnienie przestępstwa przewidzianego w prawie kanonicznym duchownym będą groziły srogie kary. Konferencja Episkopatu Polski przygotowała dekret na mocy, którego możliwe będzie nakładanie kar finansowych np. dla sprawców przestępstw seksualnych. 

- Znowelizowany przez papieża Franciszka kodeks prawa kanonicznego, który obowiązuje w Kościele od grudnia 2021 r., przywrócił do kościelnego prawa kary finansowe. Ksiądz, ale także pełniąca w Kościele jakiś urząd osoba świecka, mogą zostać ukarani grzywną za przestępstwa, których dopuściliby się w czasie pełnienia swoich zadań. Mogą zostać także pozbawieni całości lub części wynagrodzenia kościelnego - wskazuje Rzeczpospolita. 

Dziennik dotarł do dekretu jaki przygotowała Konferencja Episkopatu Polski. 

To tam określona jest wysokość kar dla duchownych, którzy popełnili przestępstwo przewidziane przez prawo kanoniczne. Wśród nich znalazły się m.in. korupcja, sprzeniewierzenie majątku kościelnego, kary dla sprawców przestępstw seksualnych, ale także wysokość kary za żądanie wyższych niż ustalone opłat za posługi duszpasterskie. 

Dokument, jak wskazuje "Rz", miał został przesłany do biskupów z prośbą o zaopiniowanie. KEP ma zająć się dokumentem na najbliższym posiedzeniu. To odbędzie się w czerwcu. 

Wysokość kar uzależniona od minimalnego wynagrodzenia

KEP chce by wysokość kar finansowych byłą uzależniona od ustawowego minimum określanego przez rząd. 

- Minimalna stawka ma wynosić 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, maksymalna zaś jego dwudziestokrotność - informuje gazeta. 

Zatem najwyższą karą ma być nawet 72 tysiące złotych. 

- Stawki te będą ruchome, bo eksperci KEP proponują, by były zależne od minimalnego wynagrodzenia w miesiącu, w którym grzywna zostanie orzeczona. Od 1 stycznia 2024 r. najniższa krajowa ma wzrosnąć do poziomu 4250 zł brutto, a to oznacza, że grzywna wyniesie od 2125 zł do 85 tys. zł - wskazuje Rzeczpospolita. 

 

(Źródło: Rzeczpospolita)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

były ministrantbyły ministrant

5 0

Za przestępstwa księży na tle seksualnym nie kara finansowa a 10 lat bezwzględnego pozbawienia wolności (bez zawieszenia). 13:07, 30.05.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

do byłego ministrantdo byłego ministrant

3 0

A dlaczego parafianie mają finansować (tacowe) zachcianki napalonych facetów w sukienkach? 14:11, 30.05.2023


mixermixer

3 0

do *byłego ministranta* - powyżej-a kto Ci każe finansować ten chlew ? masz obowiązek dawać na tace ?, po kolędzie ? a doprowadzenie do wiary --*chrzest*-i pożegnanie członka wspólnoty , --*pogrzeb *--winno być bez opłat , bez haraczu . 15:04, 30.05.2023


Zenek Zenek

0 0

,,dla sprawców przestępstw seksualnych. ''Ja za to przestępstwo proponuje kastracje mechaniczną i po kłopocie .A jak nie pomoże to i narzędzie zbrodni też do wycięcia.Kto jest za ? 13:51, 31.05.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%