Zamknij

Dieta przy i po antybiotyku – co jeść podczas antybiotykoterapii?

12:28, 21.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:28, 21.12.2021

Czas od jesieni aż do wczesnej wiosny charakteryzuje się w naszym kraju ogromnym przyrostem zachorowań na choroby wirusowe jak np. grypa ale również na schorzenia wywoływane bakteriami takich jak np. angina. W przypadku tych ostatnich lekarze nierzadko podają choremu antybiotyki, których zadaniem jest pozbycie się bakterii chorobotwórczych. Nie zawsze jednak informują pacjentów, że antybiotykoterapia wymaga nie tylko łykania tabletek ale także odpowiedniej diety.

Zasady obowiązujące przy antybiotykoterapii

Antybiotyki to bardzo charakterystyczna grupa leków. Wiele z nich ma specjalne wymagania dotyczące przyjmowania ich. Ogólne zasady obowiązujące przy antybiotykoterapii mówią, że lek powinien być przyjmowany 1-2 godziny przed lub po posiłku. Tabletek nie należy popijać mlekiem ani sokiem. Nie można pić napojów alkoholowych podczas terapii antybiotykiem. Należy przyjmować kolejne dawki leku o wyznaczonych godzinach.

Najlepiej zrezygnować w czasie leczenia z suplementów diety, chyba, że lekarz zaleci coś innego. Na koniec warto dodatkowo brać leki osłonowe – probiotyki. Więcej informacji na temat zasad przyjmowania antybiotyków znajdziesz na stronie wapteka.pl

Zawsze czytaj ulotkę

Powyżej znajdują się ogólne zasady przyjmowania antybiotyków, ale zanim połkniesz pierwszą dawkę przepisanego leku, najpierw przeczytaj dokładnie ulotkę, w której znajduje się dokładny opis przyjmowania antybiotyku. Zdarza się, że zalecenia dotyczące konkretnego preparatu mogą nieco różnić się od tych ogólnych.

Na co zwrócić uwagę układając menu podczas leczenia antybiotykiem?

Antybiotykoterapia jest skutecznym sposobem leczenia różnego typu zakażeń bakteryjnych, jednak ma ona także swoje wady. Antybiotyki podawane doustnie, nie tylko pomagają zwalczać bakterie chorobotwórcze ale także powodują niszczenie flory bakteryjnej układu pokarmowego. Z tego powodu pojawia się m.in. ból żołądka przy przyjmowaniu antybiotyku. Aby uniknąć tego typu powikłań warto przyjmować apteczne suplementy probiotyczne. Ponadto dobrze jest umieścić w swoim menu produkty wspierające florę układu pokarmowego. Wśród produktów wartych polecenia są przede wszystkim kiszonki oraz przetwory mleczne takie jak kwaśne mleko, kefiry i jogurty. Warto też wybierać produkty, do których dodawane są probiotyki i prebiotyki.

Antybiotyki to jedne z najskuteczniejszych leków stosowanych w wielu chorobach. Należy jednak pamiętać, że leki te wymagają odpowiedniego sposobu podawania, stosowania środków chroniących florę bakteryjną a także wprowadzenia do codziennej diety produktów zawierających naturalne substancje chroniące układ pokarmowy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%